Dobrze działające grzejniki są niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy na zewnątrz robi się coraz zimniej. Niestety może nas zaskoczyć nieprzyjemny problem - zapowietrzenie grzejnika. W tej sytuacji nie funkcjonuje on jak powinien. W takich okolicznościach niezbędne jest odpowietrzanie, co przywróci efektywnie działanie instalacji grzewczej. To niezwykle istotne, ponieważ powietrze zgromadzone w grzejnikach obniża ich wydajność, co prowadzi do niedogrzewania pomieszczeń, ale też do niepotrzebnego zużycia energii. Podczas odpowietrzania zdarzają się jednak błędy, które mogą prowadzić do poważnych kłopotów, takich jak zalanie podłogi czy uszkodzenie instalacji. Ważne więc, by wiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzić tę czynność. W poniższym artykule podpowiemy, jak to zrobić, unikając najczęstszych błędów.
Sprawdź odpowietrzniki do grzejników w hurtowni Onninen
Dlaczego kaloryfery trzeba odpowietrzać?
Odpowietrzanie grzejników to bez wątpienia jeden z ważniejszych zabiegów konserwacyjnych w instalacjach grzewczych. Powietrze gromadzące się wewnątrz grzejnika, może mieć bardzo negatywny wpływ na cały system, zmniejszając jego wydajność i prowadząc do nierównomiernego ogrzewania pomieszczeń. To problem dotkliwy szczególnie w starszych instalacjach, gdzie występują nieszczelności sprzyjające przedostawaniu się powietrza do rur.
Jego obecność w grzejniku można zauważyć po różnych oznakach. Najbardziej znaczącym jest nierównomierne nagrzewanie. Podczas gdy w górnej części grzejnika jest zimno, w dolnej części grzejnika zgoła odmiennie - jest ciepło. Wyraźnie słyszalne są też odgłosy bulgotania występujące zwłaszcza podczas pracy instalacji. Takie symptomy wskazują, że powietrze zakłóca cyrkulację wody w systemie, co zmniejsza skuteczność wymiany ciepła.
Regularne odpowietrzanie grzejników jest więc konieczne, żeby zapewnić optymalne działanie całej instalacji. Poprawia to efektywność energetyczną, wpływając pozytywnie na równomierne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń. Ogranicza to jednocześnie ryzyko awarii. Dzięki temu zyskujemy podwójnie - unikamy dyskomfortu związanego z zimnymi kaloryferami, ale też ograniczamy niepotrzebne wydatki na naprawy czy dodatkowe ogrzewanie. Podstawowym narzędziem w tym zadaniu jest specjalny odpowietrznik do grzejnika, o którym napiszemy w dalszej części tekstu.
Podstawowe błędy przy odpowietrzaniu grzejników
Zimny grzejnik, a na zewnątrz temperatury ujemne? To szybki przepis na ogromny dyskomfort i ryzyko przeziębienia. Dlatego, aby nie dopuścić do takiego scenariusza, musimy pamiętać, by skutecznie odpowietrzyć grzejnik. Może się to wydawać dość proste, lecz wcale tak nie jest, o czym świadczą częste problemy występujące podczas tego zadania.
Jednym z poważniejszych jest wykonanie odpowietrzenia bez wcześniejszego wyłączenia pompy obiegowej. A gdy pompa pracuje, woda w układzie pozostaje w ciągłym ruchu. Może to uniemożliwić usunięcie powietrza, prowadząc do jego dalszego zasysania.
Innym bardzo poważnym błędem jest brak odpowiedniego przygotowania, na przykład używanie niewłaściwego narzędzia do odkręcania zaworu odpowietrzającego, co może spowodować jego uszkodzenie. Używając do tego celu specjalnego narzędzia, jakim jest odpowietrznik automatyczny 1/2 lub odpowietrznik automatyczny kątowy, mamy pewność, że robimy to prawidłowo. Zaprojektowane zostały, aby samoczynnie usuwać powietrze z instalacji grzewczej, co eliminuje konieczność ręcznego odpowietrzania. To wygodne zawsze, a już szczególnie w większych lub trudno dostępnych systemach grzewczych.
Gdy odpowietrzamy kaloryfery pamiętajmy też, by zawsze podkładać pojemnik na wodę. Jeśli tego nie zrobimy, może dojść do zalania podłogi. Unikajmy też nadmiernego odkręcania zaworu, gdyż gwałtowny przepływ wody może doprowadzić do rozpryskiwania cieczy, a także utraty większej ilości medium grzewczego niż to konieczne. Zdarza się też czasem, że użytkownicy zapominają o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w systemie po odpowietrzaniu. A jeśli ciśnienie jest zbyt słabe może to osłabić działanie całej instalacji i wymagać uzupełnienia wody w układzie.
Jak uniknąć błędów przy odpowietrzaniu grzejników?
Zapowietrzenie kaloryfera to problem dość częsty, dlatego gdy się pojawi, musimy zacząć działać, odpowietrzając grzejnik i pamiętając jednocześnie o unikaniu błędów. Żeby tak było, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad.
- Przed rozpoczęciem całego procesu należy wyłączyć pompę obiegową w instalacji centralnego ogrzewania. Woda w ten sposób przestaje cyrkulować, powietrze zaś zgromadzi się w najwyższych punktach grzejników, co ułatwia jego usunięcie.
- Następny krok to przygotowanie odpowiednich narzędzi, takich jak klucz do odpowietrzania lub wspomnianego wcześniej odpowietrznika automatycznego. Pod ręką musimy też mieć naczynie na wodę, które zapobiegnie zalaniu podłogi.
- Zawór odpowietrzający należy otwierać delikatnie, unikając gwałtownego wypływu wody. Kiedy powietrze zostanie już usunięte, a z zaworu zacznie wypływać woda, musimy go szczelnie zamknąć.
- Nie można też zapominać o monitorowaniu ciśnienia w instalacji po odpowietrzeniu, gdyż często spada ono poniżej zalecanego poziomu. Może to wpłynąć negatywnie na wydajność systemu grzewczego. Jeśli tak się stanie, powinniśmy uzupełnić wodę w układzie do odpowiedniego ciśnienia roboczego, które zwykle wskazane jest na manometrze kotła.
Widzimy więc, że błędów, które mogą się przydarzyć podczas odpowietrzania grzejników, jest sporo. Pamiętając jednak o nich, unikniemy niepotrzebnych komplikacji.