Boczne odgałęzienie sieci: trójnik

Dodano: wtorek, 12.12.2023


Trójniki to kształtki rurowe z trzema wylotami, powszechnie wykorzystywane w systemach hydraulicznych. Pozwalają na stworzenie bocznego odgałęzienia sieci. Trójniki dostępne w sklepach różnią się m.in. typem i materiałem wykonania, a co za tym idzie – przeznaczeniem i sposobem montażu. Do wyboru pozostają modele z gwintami wewnętrznymi i zewnętrznymi, wykonane ze stali nierdzewnej, ocynku, mosiądzu, brązu, miedzi czy polipropylenu. Dowiedz się, jak ten niewielki element może poprawić efektywność całej instalacji i sprawdź, o czym pamiętać przy instalacji trójnika miedzianego.

Złoty trójnik do instalacji wodnej z akcesoriami do hydrauliki

Sprawdź trójniki w hurtowni Onninen

O czym pamiętać przy montażu miedzianego trójnika?

Trójnik nakrętny Opal 1/2" ocynk B1, NR25, NR 130Miedziane trójniki redukcyjne służą do połączenia trzech miedzianych rur. Wykorzystanie trójnika redukcyjnego pozwala nie tylko rozgałęzić instalację, ale również podłączyć do niej elementy posiadające mniejszą średnicę. Aby połączyć rurę z trójnikiem, należy zastosować lut miękki lub twardy albo użyć kształtek zaciskowych – w zależności od specyfiki produktu i zaleceń producenta. Należy zaznaczyć, że w miedzianych instalacjach hydraulicznych nie stosuje się połączeń gwintowanych. Lutowanie sprawia, że uzyskane połączenie jest niezwykle szczelne i posiada znakomitą trwałość.

Nie trzeba się obawiać o możliwość korozji. Produkty wykonane ze specjalnie wzmocnionej miedzi są odporne na działanie wody, promienie UV, uderzenia i uszkodzenia mechaniczne oraz dobrze chronione przed wahaniem temperatur. Miedziany trójnik redukcyjny przeznaczony jest do eksploatacji w trudnych, wilgotnych środowiskach. Wśród popularnych zastosowań możemy wymienić instalacje sanitarne (zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów), gazowe, cieplne i chłodnicze. Wygodę montażu trójnika redukcyjnego zwiększa giętkość produktu. Prace instalacyjne przebiegają sprawniej. 

W jaki sposób trójnik może zwiększyć efektywność instalacji?

Trójniki, pomimo niewielkich rozmiarów i niskiej ceny, odgrywają bardzo ważną rolę w instalacji hydraulicznej. Umożliwiają sprawne funkcjonowanie całego układu. Trójnik redukcyjny pozwala:

  • stworzyć boczne odgałęzienie sieci,
  • podłączyć rury posiadające mniejszą średnicę,
  • zmienić kierunek przepływu wody lub innego medium,
  • wygodnie zamontować rurociąg w pomieszczeniach o mniejszej powierzchni – przestrzeni zyskuje się więcej. 

Trójnik redukcyjny onnline mosiężny 3/4"x1/2"x3/4" żółty

Warte uwagi są zwłaszcza produkty bezszwowe. Produkt bez szwu charakteryzuje się maksymalną szczelnością, trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne i różnice temperatur. To wysoce pożądane cechy, gdy w instalacji znajdzie się medium niebezpieczne, np. przez rury przepływać mają substancje toksyczne, łatwopalne itp. Wówczas trójnik bezszwowy zapewni wymagany poziom bezpieczeństwa. Do atutów trójników bezszwowych zaliczyć należy również łatwość montażu. 

Aktualnie w procesie produkcji trójników często wykorzystywany jest polipropylen - nowoczesne tworzywo sztuczne, całkowicie odporne na korozję, niewrażliwe na substancje chemiczne, bezpieczne dla użytkownika i przyjazne dla środowiska naturalnego. Trójnik z polipropylenu jest idealnie gładki, co utrudnia gromadzenie się kamienia. Pozwala tworzyć niezawodne i trwałe sieci wodociągowe i grzewcze wewnątrz budynków. Znajduje zastosowanie w obiektach nowopowstających i starych, remontowanych. Na trójnikach PP opierają się m.in. instalacje zimnej i ciepłej wody użytkowej, instalacje CO, systemy nawadniania i ogrzewania gruntu w rolnictwie, instalacje klimatyzacyjne, instalacje basenowe, systemy sprężonego powietrza i wiele innych. 

Trójniki w hurtowni Onninen

W hurtowni hydraulicznej Onninen znajdziesz ponad 1600 trójników – zwykłych i redukcyjnych, dostosowanych do wymagań różnych branż i projektów instalacyjnych. W ofercie posiadamy m.in.:

Wszystkie trójniki pochodzą od renomowanych producentów i dostawców, specjalizujących się w rozwiązaniach z zakresu techniki instalacyjnej.

Za duży wybór? Skontaktuj się z nami! Chętnie pomożemy Ci w znalezieniu kształtek rurowych, które w 100% spełniają wymagania planowanych prac kanalizacyjnych, wodociągowych lub innych.

Sprawdź trójniki w hurtowni Onninen