Bojler czy podgrzewacz? Co jest bardziej ekonomiczne?

Dodano: wtorek, 6.06.2023


Korzystanie z ciepłej wody wielu osobom wydaje się czymś oczywistym, jednak nie każdy ma dostęp do ciepłej wody z sieci miejskiej. W takim przypadku można zdecydować się na bojler bądź podgrzewacz do wody. Dziś przedstawimy Wam zalety i wady każdego rozwiązania. Dowiecie się także jakie urządzenie jest bardziej ekonomiczne.

krople-wody-na-niebieskim-tle

Zalety i wady bojlera

Bojler Galmet FOX 30 lBojler elektryczny jest pojemnościowym podgrzewaczem wody. Jest to urządzenie, które służy do podgrzewania wody użytkowej. Trzeba tutaj wiedzieć, że jest łatwy w montażu, ale też w obsłudze. Dostępne są różnego rodzaju modele, np. o pojemności 50 litrów czy 80 litrów. Takie bojlery mogą być wyposażone w jedną bądź kilka grzałek elektrycznych. Trzeba też pamiętać, że podgrzewacze o małej mocy pobierają zdecydowanie mniej energii, ale za to dłużej się nagrzewają. Z kolei bojlery o większej mocy będą nagrzewać się szybciej, ale za to zwiększać koszty korzystania z energii elektrycznej. Przy wyborze na pewno trzeba zwrócić uwagę na moc. Np. do domu jednorodzinnego sprawdzi się model o mocy od 3 do 4,5 kW. Ważna jest także wielkość. Pojemność zbiornika należy dobierać pod kątem ilości osób żyjących w danym domu. Dla kilkuosobowej rodziny sprawdzi się bojler o pojemności 120 litrów.

Przydatną funkcją jest możliwość regulowania temperatury wody. Dzięki układowi sterowania zyskuje się większą wygodę. Nie można też zapomnieć o przenikalności ciepła. Właśnie od tego parametru zależy jak szybko urządzenie stygnie po wyłączeniu zasilania. W przypadku ogrzewaczy pojemnościowych trzeba wiedzieć, że woda jest nagrzewana już w momencie jej zużywania. Czas poznać kolejne zalety. Jest to choćby cicha praca.

Zalety użytkowania bojlera:

 • łatwość montażu;
 • bezpieczeństwo użytkowania;
 • łatwość obsługi;
 • sprawdzi się nawet dla dużej rodziny;
 • cicha praca;
 • możliwość regulowania temperatury wody;
 • woda wolno stygnie dzięki trwałej obudowie.

Wady bojlera:

 • może długo się nagrzewać;
 • urządzenie o większej mocy zwiększa koszty energii elektrycznej;
 • duże urządzenie zajmuje sporo miejsca;
 • gdy wyłączy się urządzenie z prądu i zużyje się całą wodę z bojlera, po ponownym podłączeniu; trzeba dość długo czekać aż woda się nagrzeje;
 • wiele urządzeń wymaga odkamieniania.

Sprawdź bojlery w hurtowni Onninen

Zalety i wady podgrzewacza wody

Podgrzewacz wody ClageAlternatywą dla bojlera pojemnościowego jest elektryczny podgrzewacz wody przepływowy. Zasada działania jest bardzo prosta. W tym przypadku sygnałem do rozpoczęcia podgrzewania wody będzie odkręcenie kranu. Mamy więc ciepłą wodę zawsze wtedy, kiedy ją potrzebujemy. Do wyboru są podgrzewacze jedno i wielopunktowe. Te pierwsze podgrzewają wodę do jednego kranu. Najczęściej mają moc od 3,5 kW do 6 kW, natomiast wielopunktowe podgrzewają wodę do kilku miejsc i mają moc od 12 do 24 kW. Pamiętajcie jeszcze, że aby maksymalnie ograniczyć utratę ciepła, najlepiej montować podgrzewacze jak najbliżej kranu. Niewątpliwie największą zaletą tego typu urządzeń jest wysoki komfort użytkowania. Podgrzewacz przepływowy nie zajmuje dużo miejsca. Można umieścić go choćby w kuchni nad umywalką. Sprawdzi się nawet w małym mieszkaniu i nie zaburzy kubatury pomieszczenia. Musimy też wspomnieć, że wybierając podgrzewacz wielopunktowy kilka osób może korzystać jednocześnie z ciepłej wody. Oczywiście podgrzewacz wody przepływowy nie jest pozbawiony wad. Trzeba zapewnić minimalny przepływ wody. Dla prawidłowego działania w instalacji musi być wysokie ciśnienie. Ponadto te urządzenia mogą pobierać dość dużo energii elektrycznej.

Zalety podgrzewacza przepływowego:

 • wygoda użytkowania bez konieczności codziennej obsługi;
 • ograniczenie strat energii;
 • nie zajmuje dużo miejsca;
 • łatwy montaż;
 • w przypadku urządzeń wielopunktowych kilka osób może jednocześnie korzystać z ciepłej wody.

Wady podgrzewacza przepływowego:

 • duży pobór energii;
 • konieczność zapewnienia odpowiedniego przepływu wody;
 • konieczność zapewnienia wysokiego ciśnienia wody w instalacji;
 • w wielu urządzeniach po odkręceniu kurka najpierw płynie zimna woda, co zwiększa jej zużycie.

Sprawdź podgrzewacze wody w hurtowni Onninen

Co się bardziej opłaca bojler czy podgrzewacz?

Można powiedzieć, że zarówno bojler, jak i podgrzewacz wody przepływowy są rozwiązaniem funkcjonalnym. Na pewno należy zwrócić uwagę na fakt, iż w bojlerze woda jest podgrzewana, a następnie magazynowana. Szybkiemu wystudzeniu wody zapobiega specjalna izolacja bojlera, a także grzałka sterowana termostatem. Oznacza to, że odkręcając kurek, powoduje się to, że ciepła woda wypychana jest z bojlera przez zimną wodę. Dochodzi do tego na skutek ciśnienia. Po zużyciu zmagazynowanej wody, trzeba poczekać aż ponownie się nagrzeje. Biorąc pod uwagę ten parametr, podgrzewacz przepływowy ma przewagę nad bojlerem, gdyż podgrzewa wodę na bieżąco. Zatem pobór energii zaczyna się w momencie, gdy użytkownik odkręci kurek z ciepłą wodą. Trzeba też wiedzieć, że energia pobierana jest do czasu, gdy zakręci się kurek, przy czym zdarza się, że najpierw płynie chłodna woda, a dopiero po kilku chwilach ciepła.

Oczywiście tutaj pojawia się pytanie - które rozwiązanie jest bardziej energooszczędne? Zasadniczo odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż w dużej mierze zależy od liczby kranów, ilości mieszkańców, ich przyzwyczajeń, ale też wielkości samego domu czy mieszkania. Jeżeli wzięlibyśmy pod uwagę, że zapotrzebowanie na wodę jest duże, to bardziej opłacalny jest bojler, natomiast podgrzewacz przepływowy lepiej sprawdzi się gdy istnieje niewielka liczba punktów poboru wody. To rozwiązanie sprawdza się także, gdy użytkownicy nie zużywają dużej ilości wody.

Podgrzewacz wody
Bojler
Ariston podgrzewacz wody
Gazowy podgrzewacz wody Junkers
Przepływowy podgrzewacz wody 230V
Podgrzewacz wody do kuchni