Budowa i rodzaje bezpieczników topikowych

Dodano: piątek, 14.04.2023


Bezpiecznik topikowy wykorzystywany w instalacjach elektrycznych, w celu ich ochrony przed przeciążeniem. Czym jest bezpiecznik topikowy i w jakich wariantach jest on dostępny?

bezpieczniki

Sprawdź bezpieczniki w hurtowni Onninen

Czym jest bezpiecznik topikowy?

Bezpieczniki w instalacji elektrycznej mają bardzo ważne zadanie - pozwalają właściwie zadbać o bezpieczeństwo, chroniąc nie tylko instalację, ale i cały budynek przed zwarciem oraz przeciążeniem. Gdy wszystko działa prawidłowo, wnętrze bezpiecznika pozwala na przewodzenie prądu, natomiast gdy dochodzi do przeciążenia, osiągana jest wartość krytyczna, a topik ulega stopieniu, przerywając obwód elektryczny. Dzięki temu urządzenia podpięte do sieci elektrycznej nie ulegną zniszczeniu. Po awarii bezpiecznika konieczna będzie jego wymienienie.

Odpowiednio dobrany bezpiecznik topikowy chroni nie tylko urządzenia, ale pozwala zapobiegać również pożarom. W kontekście bezpieczeństwa człowieka należy wspomnieć też ochronie przed porażeniem prądem.

Poza bezpiecznikami topikowymi wykorzystywane są również warianty automatyczne oraz nadprądowe.

Budowa bezpiecznika topikowego

Przyglądając się bezpiecznikowi topikowemu, w kontekście jego budowy wyróżnić można jego charakterystyczne elementy, takie jak podstawa bezpiecznika, wkładka topikowa, nośnik, wstawka kalibrowa oraz osłona.

W tego typu bezpiecznikach najważniejsze jest wnętrze, które wykonane jest właśnie z topiku - miedziane druciki - pojedyncze lub system złożonych, umieszczonych równolegle. W niektórych wariantach urządzeń wykorzystywane są także posrebrzane paski, cechujące się większą trwałością. Wnętrze wykonane z topiku znajduje się w specjalnej, ceramicznej obudowie z piaskiem kwarcowym.

Przepalony bezpiecznik nie nadaje się już do ponownego użytku. W przypadku awarii bardzo szybko można rozpoznać przepalony bezpiecznik. Wystarczy sprawdzić oczko wskaźnikowe, które będzie luźne lub w ogóle go nie będzie. W sprawny urządzeniu jest ono osadzone sztywno w główce bezpiecznika. W zależności od natężenia bezpiecznika wykorzystywane są różne kolory oczka np. czerwony, dla modeli o natężeniu 10 A, szare dla 16 A, niebieski dla 20 A, żółty dla 25 A. Dużą zaletą jest szybka i sprawna wymiana w przypadku ewentualnej awarii. Należy jednak pamiętać, żeby dobrać odpowiedni wariant bezpiecznika, bo tylko wtedy ochrona będzie skuteczna i efektywna.

Rodzaje bezpieczników topikowych

W ofercie Onninen dostępnych jest wiele wariantów bezpieczników topikowych. Sytuacja taka sprawiła, że konieczne stało się wprowadzenie specjalnych oznaczeń, pozwalających na uniwersalną klasyfikację poszczególnych wariantów. W oznaczeniu używa się małych i wielkich liter, oznaczających odpowiednio zdolność do wyłączenia wkładki topikowej oraz przeznaczenie (rodzaj urządzeń, przy których mogą być stosowane).

Ze względu na zakres ochrony wyróżnia się bezpieczniki topikowe:

 • bezpiecznik niepełnozakresowy, pozwalający na skuteczną ochronę przed skutkami zwarć - a,
 • bezpiecznik pełnozakresowy, który chroni nie tylko przed zwarciami, ale i skutkami przeciążeń - g.

Natomiast uwzględniając kryterium przeznaczenia, wyróżnić można następujące warianty:

 • L - to bezpiecznik wykorzystywany do przewodów,
 • M - stosowany do zabezpieczenia silników elektrycznych,
 • R - który sprawdza się do elementów energoelektronicznych,
 • B - wykorzystywane do zabezpieczania urządzeń elektroenergetycznych w górnictwie,
 • Tr - bezpieczniki do transformatorów,
 • G - to bezpieczniki ogólnego przeznaczenia,
 • bezpieczniki typu D - używane powszechnie w budynkach mieszkalnych, przez wiele osób określane mianem “korka”, stosowane w instalacjach o stosunkowo małej mocy,
 • T, czyli bezpieczniki zwłoczne,
 • HH - to bezpieczniki średniego napięcia, cechujące się wysoką zdolnością przerywania,
 • bezpieczniki NH - bezpieczniki niskiego napięcia, charakteryzujące się wysoką zdolnością przerywania,
 • UR, czyli tzw. bezpiecznik ultraszybki,
 • F - bezpiecznik szybki.

W naszej ofercie dostępne są różne warianty bezpieczników topikowych oraz wkładki. Bardzo ważne jest, aby wybierać produkty dopasowane do konkretnych potrzeb, aby zapewnić wszelkim urządzeniom skuteczną ochronę.

Sprawdź bezpieczniki w hurtowni Onninen

Bezpiecznik
Bezpiecznik topikowy
Bezpiecznik b16
Bezpiecznik automatyczny
Bezpiecznik różnicowy
Bezpiecznik termiczny
Bezpiecznik nadprądowy
Bezpiecznik automatyczny 16a
Bezpiecznik przepięciowy
Bezpiecznik elektryczny
Bezpiecznik 10A
Bezpiecznik 25A
Bezpiecznik szklany
Bezpiecznik 20A
Bezpiecznik 40A
Bezpiecznik 30A
Bezpiecznik 50A
Bezpiecznik 100A