Domy szkieletowe charakteryzują się szczelną konstrukcją, więc wymagają zadbania o odpowiednią cyrkulację powietrza. By możliwa była efektywna wymiana powietrza, domy szkieletowe coraz częściej wyposaża się w systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (systemy rekuperacji). Wentylacja mechaniczna zapewnia dostęp do świeżego powietrza w pomieszczeniach, zapobiega rozwojowi grzybów oraz chroni przed przedostawaniem się do wnętrza owadów i pyłów. Rekuperator przynosi także spore korzyści finansowe. Budownictwo szkieletowe a zastosowanie rekuperacji - wszystko, co warto wiedzieć na ten temat, znajdziesz w poniższym artykule.
Sprawdź rekuperatory w hurtowni Onninen
Konstrukcja szkieletowa i jej właściwości termiczne w kontekście rekuperacji
Rosnąca popularność domów szkieletowych wynika nie tylko z szybkości i niższych kosztów budowy w porównaniu do domów murowanych, ale również z ich ekologicznego i energooszczędnego charakteru. Jednak budownictwo szkieletowe wciąż wzbudza sporo pytań i wątpliwości wśród potencjalnych inwestorów. Dotyczą one zwłaszcza właściwości termicznych domów szkieletowych.
Wymogi termiczne stają się coraz bardziej restrykcyjne. Aby je spełnić, w domu szkieletowym powinny znaleźć się rozwiązania skutecznie ograniczające straty ciepła. Kluczowe znaczenie ma izolacja termiczna. Od jej jakości zależy efektywność energetyczna przegrody budowlanej. Im niższy współczynnik przenikania ciepła (U), tym lepiej. Sprostaniu wymaganiom termicznym dodatkowo sprzyja (na ogół) bardzo prosta bryła budynku szkieletowego.
Jak łatwo się domyśleć, szczelna izolacja nie pomaga w dostępie do świeżego powietrza, a ciągłe wietrzenie nie jest ani ekonomiczne, ani komfortowe dla domowników, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Problem ten rozwiązuje rekuperacja! Systemy rekuperacyjne to zaawansowane systemy wentylacyjne, które nie tylko wymieniają powietrze, ale również pozwalają odzyskiwać część ciepła z ogrzanego powietrza. Domownicy cały czas oddychają świeżym powietrzem (bez regularnego otwierania okien). Dodatkowo następuje odzysk ciepła, co generuje znaczące oszczędności w domowym budżecie. Szacuje się, że dzięki rekuperacji można obniżyć opłaty za ogrzewanie nawet o 40%! To także rekomendowana opcja dla alergików.
Czy dom szkieletowy może skutecznie akumulować ciepło?
Lekka konstrukcja domu szkieletowego nie sprzyja akumulowaniu ciepła, co powoduje jego straty. Budynek taki szybko się nagrzewa, ale i łatwo wychładza. Aby zapobiec zarówno nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz, jak i przyspieszonemu wytracaniu ciepła, warto zadbać o nowoczesną, zautomatyzowaną instalację grzewczą. Natomiast rekuperator podczas wymiany powietrza zadba o odzysk ciepła ze zgromadzonego i nagrzanego powietrza. Dzięki temu inwestor jest w stanie sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Efektywna wymiana powietrza w konstrukcjach szkieletowych, dzięki rekuperacji
Konstrukcje szkieletowe są z zasady energooszczędne, ale bywają nawet zeroenergetyczne. Szczelność to ich cecha charakterystyczna, wynikająca z zastosowania wysokiej jakości stolarki okienno-drzwiowej oraz wyeliminowania wszelkich źródeł nieszczelności. Chociaż szczelność domu oznacza znaczące oszczędności na ogrzewaniu, to bez zadbania o efektywną wymianę powietrza może negatywnie odbić się na zdrowiu domowników, komforcie życia i trwałości konstrukcji.
Z tego względu coraz więcej fachowców wyspecjalizowanych w budownictwie szkieletowym rekomenduje montaż w tego typu budynkach wydajnego systemu rekuperacji, który zagwarantuje optymalną wymianę powietrza.
Bez rekuperacji lub ciągłego wietrzenia, w nowym domu szkieletowym mogą szybko pojawić się takie problemy, jak nadmierna wilgoć, uczucie ciężkiego powietrza czy unoszące się zapachy gotowania. Dodatkowo system rekuperacji odzyska sporą część ciepła, co przełoży się na znacznie niższe rachunki za ogrzewanie lub wydatki na opał. Jednocześnie domownicy będą oddychać przefiltrowanym, bezpiecznym powietrzem.
Projektantów i instalatorów systemów rekuperacji zachęcamy do zapoznania się z asortymentem hurtowni Onninen. Oferujemy systemy dystrybucji powietrza, centrale rekuperacyjne, elementy automatyki oraz liczne akcesoria.