Bufor 1000 litrów w domu jednorodzinnym

Dodano: poniedziałek, 13.03.2023


Ogrzewanie domu jednorodzinnego to obecnie nie lada wyzwanie. Z jednej strony odpowiednie warunki, pozwalające na optymalne wykorzystanie źródeł ciepła, z drugiej - należy uwzględnić wymogi ekologiczne, stawiane obecnie przed budującymi domy.

Bufor w kotłowni

Bufor ciepła i jego znaczenie

Niski komfort eksploatacji i bezobsługowość, to jedne z najczęściej wymienianych aspektów, jakie brane są pod uwagę przez planujących budowę. Tak naprawdę już na etapie wyboru projektu należy poważnie zastanowić się nad wszystkimi aspektami, w tym wariantem ogrzewania.

Planując ogrzewanie swojego domu warto dowiedzieć się czym jest bufor ciepła i rozważyć korzyści i możliwości jego zastosowania. Pod względem budowy bufor jest zbiornikiem o określonej pojemności. Jego zadaniem jest gromadzenie nadmiaru energii cieplnej, którą można wykorzystać w momencie zwiększonego zapotrzebowania na ciepło.

Mechanizm działania całego układu związany jest z magazynowaniem nadwyżki ciepła, jaka została wytworzona przez kocioł grzewczy, a nie została wykorzystana przez elementy układu grzewczego, jak grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. Bufory sprawdzają się świetnie w okresie przejściowym, chroniąc instalację grzewczą przed częstym włączaniem i wyłączaniem, pozwala zatem zredukować ryzyko uszkodzenia mechanizmu sterowania.

Sprawdź bufory w hurtowni Onninen

Ile nagrzewa się bufor 1000 litrów?

Bufor 1000l GalmetCzas nagrzewania bufora o pojemności 1000 l to jeden z parametrów, jakie podawane są przez producentów poszczególnych modeli. Warto zauważyć, że na tempo wpływać mogą również czynniki zewnętrzne, czyli np. miejsce, w jakim jest on zainstalowany (nieogrzewany garaż, kotłownia itp.), materiał z jakiego został wykonany, fakt czy został on dodatkowo ocieplony, a także rodzaju instalacji cieplnej, powierzchni domu czy mocy kotła.

Szukając odpowiedniego wariantu należy zwrócić uwagę, aby w okresie grzewczym (tj. zimą) bufor ładował się maksymalnie raz na 24 godziny. Określając czas nagrzewania zbiornika korzysta się z algorytmu, w którym mnoży się kW przez 24 godziny, co obrazuje maksymalne dobowe zużycie w danym budynku. Następnie określa się ilość energii, jaka może zostać przechowana. To, jak dużo czasu potrzebuje zastosowany bufor do nagrzewania zależy w dużym stopniu od tego, jaki model grzewczy został wykorzystany. Optymalnym rozwiązaniem będzie ogrzewanie podłogowe, które potrzebuje stosunkowo niskiej temperatury, aby efektywnie ogrzać budynek.

Jaki bufor ciepła do domu 120 m?

Wybór właściwego zbiornika jest kluczową kwestią i należy do zakupu podchodzić, jako do inwestycji na lata. Dostosowany do potrzeb danego budynku dobrej marki bufor pozwala:

  • wydłużyć żywotność urządzenia grzewczego, zarówno pompy ciepła, jak i kotła gazowego,
  • obniżyć wydatki ponoszone na ogrzewanie budynku,
  • zwiększyć efektywność wykorzystania gromadzonej energii, np. w budynkach wykorzystujących kolektory słoneczne.

Bufory ciepła to bardzo praktyczne i pozwalające na oszczędności elementy instalacji grzewczej, dlatego decydując się na ich montaż należy zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale głównie na jakość wykonania, wielkość dopasowaną do potrzeb konkretnego projektu i budynku. Zarówno bufory, jak i wszystkie dostępne akcesoria w hurtowni to szeroki asortyment produktów, pozwalających w jednym miejscu znaleźć wszystkie niezbędne elementy.

Najważniejszym kryterium jest wielkość, czyli pojemność zbiornika. W teorii - im większy, tym lepiej, ponieważ tym więcej ciepła jest w stanie zmagazynować, co w praktyce oznacza, że kocioł instalacji będzie włączał się rzadziej, co ma bezpośredni wpływ na jego żywotność. W ofercie producentów dostępne są różne warianty, o pojemności od zaledwie 300, do nawet 10000 l, przy czym w domach jednorodzinnych nie stosuje się zazwyczaj zbiorników większych niż 2000 l. Konkretny wariant dobiera się uwzględniając potrzeby grzewcze danego budynku oraz mocy kotła grzewczego.

Jaki kocioł do bufora 1000 l (ile kw)?

Dobierając kocioł do bufora należy kierować się zasadą, że 1 kW energii cieplnej posiadanego kotła grzewczego potrzeba 50 l wody. Zgodnie z tą zasadą zbiornik buforowy o pojemności 1000 l do 1200 l wymaga wykorzystania kotła, którego moc potrzebna do ogrzania całego domu to co najmniej 21 kW. W zależności od wykorzystanych standardów energetycznych, bufor o pojemności 1000 l oraz kocioł grzewczy o mocy 21 kW z powodzeniem wystarczyć mogą na efektywne ogrzanie domu o powierzchni nawet do 200 m, przy założeniu, że bufor wykorzystywany jest wyłącznie przez system ogrzewania.

Wykonując instalację grzewczą z montażem bufora najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z pomocy specjalistów, którzy pomogą właściwie dopasować rozwiązanie, uwzględniając m.in. izolację termiczną budynku. Wiedząc dokładnie, jakie jest zapotrzebowanie można dopasować właściwe elementy, dostępne np. kotły i piece. Ważną kwestią jest też sam system grzewczy, jaki ma zostać zastosowany w budynku, ponieważ inaczej dobierane są zbiorniki buforowe do pomp ciepła, a inaczej do centralnego ogrzewania, wykorzystującego piec c.o.

Sprawdź bufory w hurtowni Onninen

Bufor ciepła
Bufor 1000l/ Bufor ciepła 1000l
Bufor 200l
Bufor 300l
Bufor 800l
Centralne ogrzewanie
Bufor 1000l z wężownicą
Bufor z wężownicą