Całkowite odcięcie przepływu płynów: Zawór motylkowy

Dodano: środa, 3.01.2024


Zawory motylkowe są powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem w instalacjach, umożliwiają wygodną i skuteczną regulację przepływu pomiędzy kolejnymi fragmentami rurociągu. Jakie warianty zaworów motylkowych można wyróżnić, jak jest zbudowany oraz w jakich sytuacjach są one stosowane?

Niebieskie zawory motylkowe w pionowej instalacji wodociągowej

Sprawdź zawory motylkowe w hurtowni Onninen

Rodzaje zaworów motylkowych

Zawór motylkowy lub inaczej przepustnica, jest jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań. Jego podstawową rolą jest regulacja przepływu cieczy w układzie. Efekt ten osiągany jest dzięki specjalnej budowie zaworu. Głównym elementem konstrukcji jest dysk, który obracając się przypomina skrzydła motyla - czemu zawdzięcza swoją nazwę.

Zawór czerpalny 1/2" chrom z BSZ głowica z pokrętłem motylkowymW praktyce zawory motylkowe dostępne są w różnych wariantach. Analizując dostępne rozwiązania kierować się można różnymi kryteriami. Jednym z nich jest rodzaj konstrukcji. Pierwszym z nich są zawór motylkowy o budowie kołnierzowej, która jest przymocowywana do rur z wykorzystaniem specjalnych kołnierzy. W konstrukcji międzykołnierzowej pierścieniowej, sam zawór nie posiada kołnierzy, a mocowanie wykonane jest za pomocą kołnierzy rur. Ostatnim rozwiązaniem są konstrukcje międzykołnierzowe z uszami. W tym wariancie całość przymocowana jest specjalnymi, zewnętrznymi śrubami.

Drugie kryterium podziału odnosi się do umiejscowienia dysku. Wyróżnia się tu:

  • zawór współśrodkowy, nazywany także współosiowym, jest to konstrukcja najprostsza, w której wał znajduje się w centralnej części dysku;
  • zawór podwójnie niewspółśrodkowy, cechą charakterystyczną jest przesunięcie wału i dysku względem siebie, w dwóch płaszczyznach (wzdłuż osi przepływu płynu i płaszczyzny przekroju rury;
  • zawór potrójnie niewspółśrodkowy, który od poprzedniego wariantu różni się dodatkowym przesunięciem wzdłuż osi ścięcia dysku.

Jak jest zbudowany zawór motylkowy?

Zawór motylkowy charakteryzuje się specyficzną budową, w której wyróżnić można cztery charakterystyczne elementy:

  • korpus zaworu;
  • dysk;
  • trzpień;
  • gniazdo.

Każda z części składowych odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego układu. Gdy zawór jest zamknięty, to znajdujący się wewnątrz dysk blokuje przepływ znajdującej się w układzie cieczy. Uruchomienie zaworu  następuje po połączeniu trzpienia z siłownikiem. 

Zastosowanie i przeznaczenie zaworów motylkowych zwrotnych

Zawór motylkowy zwrotny FAF 2350 DN 40Prosta konstrukcja i skuteczny efekt działania sprawiają, że zawory motylkowe znajdują szerokie zastosowanie w różnych branżach i gałęziach przemysłu. Zawory z dyskiem sprawdzają się w instalacjach zarówno z wodą zimną, jak i gorącą. Mogą być montowane w układach otwartych oraz zamkniętych. Zawory motylkowe świetnie sprawdzą się w instalacjach wodnych i grzewczych.

Zarówno zawór motylkowy, jaki i zawór kulowy wykorzystywane są do odcięcia przepływu, jednak oba warianty wykorzystywane są w innych sytuacjach. Zawór przeznaczony do instalacji wysokociśnieniowych charakteryzuje się wysoką jakością działania, natomiast tam, gdzie stosowane są zawory motylkowe nie ma znaczenia temperatura pracy, lecz system regulacji ciśnienia, pozwalający na jego równoważenie.

Zawory motylkowe w hurtowni Onninen

Zawory motylkowe cieszą się dużą popularnością, ze względu na liczne zalety. To nowoczesne i efektywne rozwiązania o solidnej i wytrzymałej konstrukcji. Nie bez znaczenia jest też uniwersalność. W hurtowni Onninen dostępne są wysokiej jakości modele.

Wśród najprostszych i najbardziej popularnych rozwiązań wymienić należy zawór czerpalny chrom, BSZ głowica z pokrętłem motylkowym. Swoją budową przypomina klasyczny kran, wygodny w użyciu. Produkt przygotowany przez markę Schell, producenta posiadającego ogromne doświadczenie i cieszące się zaufaniem wśród profesjonalistów. Produkt wyposażony w blokadę strumienia zwrotnego oraz napowietrzacz przewodu. Dzięki złączce gwintowej może być łatwo przymocowany do węża.

Zawór motylkowy podwójnie mimośrodowy Aeon DN 400 PN10 EPDM NAP.SS410W ofercie dostępne są również zawory zwrotne motylkowe typu FAF. Ze względu na specyficzną konstrukcję wykorzystywane są głównie w sieciach ciepłowniczych i klimatyzacyjnych, a także wodociągowych i przemysłowych. Przepustnice typu FAF mogą być montowane w instalacjach wodnych lub olejowych oraz wszędzie tam, gdzie substancje znajdujące się w układzie nie wchodzą w żadną reakcję ze stalą węglową. W hurtowni Onninen dostępne są różne warianty zaworów, dostosowane do potrzeb różnych instalacji. Przed zakupem najlepiej jest sprawdzić szczegółowe dane techniczne, aby wybrać typ zaworu o odpowiednim rozmiarze. W ofercie posiadamy modele o DN: 40, 50, 65, 80, 125, 150, 200, 250, 300, 350 oraz 400.

Szczególnym wariantem jest przepustnica kołnierzowa podwójnie mimośrodowa. Produkt ten przygotowany przez markę Aeon. Jest to rozwiązanie stosowane powszechnie w instalacjach regulujących przepływ wody pitnej, a także oczyszczonych ścieków komunalnych. Mogą zostać zainstalowane również w układach, wypełnionych nieagresywnymi mediami.

Sprawdź zawory motylkowe w hurtowni Onninen

Zawór motylkowy
Klucz do zaworów