Carport - fotowoltaiczna wiata garażowa

Dodano: czwartek, 22.09.2022


Czasy są takie, że coraz mniej jest przedmiotów o tylko jednej funkcji. Telefon dawno stał się mobilnym centrum dowodzenia wszechświatem, a zegarki mierzą tętno, poziom stresu i tempo spalania kalorii. Czemu podobnie nie miałoby być z garażem lub wiatą parkingową?

Wiata fotowoltaiczna Carport czterostanowiskowa

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co to jest carport,
 • jakie może mieć wyposażenie dodatkowe,
 • jakie niesie korzyści.

Co to jest carport?

Carport to miejsce parkingowe wyposażone w instalację fotowoltaiczną, pozwalające na lepsze  wykorzystanie obecnej infrastruktury w wielu  obiektach. Rozwiązanie to zyskuje coraz większą popularność wśród inwestorów prywatnych i biznesowych. Jego zaletą jest niezależne posadowienie instalacji fotowoltaicznej na gruncie, bez obciążania konstrukcji dachu i konieczności wygospodarowania miejsca na panele. Problem taki dotyczy wielu budynków komercyjnych.

Instalacje typu carport znajdują szerokie zainteresowanie wśród inwestorów:  

 • Wiata fotowoltaiczna Carport jednostanowiskowaindywidualnych,
 • biznesowych,
 • wspólnot mieszkaniowych,
 • administracji obiektów,
 • uczelni i innych jednostek oświatowych, kulturalnych i medycznych.

To idealne rozwiązanie pozwalające na produkcję energii elektrycznej ze słońca, wpisujące się w najnowsze trendy środowiskowe. Przy zastosowaniu dodatkowych magazynów energii pozwala uzyskać większą niezależność energetyczną, co obecnie jest kwestią zyskującą na znaczeniu.

Funkcje carportów

Carporty pełnią rolę nie tylko w produkcji energii, ale również są idealnym zadaszonym miejscem parkingowym dla samochodów osobowych i dostawczych typu bus/van, stanowią również stacje ładowania elektrycznych samochodów, rowerów, skuterów i hulajnóg.  

Mogą być malowane na dowolny kolor z palety RAL, co pozwala inwestorowi i architektom odpowiednio dobrać względy estetyczne do otoczenia, np. kolorystyki elewacji budynku czy ogrodzenia.

Ponieważ carporty mogą pełnić funkcję stacji ładowania, opcjonalnie wyposaża się je w dodatkowe akcesoria, takie jak:

 • Wiata fotowoltaiczna Carport dwustanowiskowaładowarki samochodowe,
 • stanowiska do ładowania rowerów,
 • stanowiska do ładowania hulajnóg,
 • gniazda elektryczne.

Takie rozwiązanie jest coraz częściej stosowane na parkingach przy biurowcach, sklepach, dworcach czy galeriach handlowych. Wiaty dostępne są w odmianach jedno-, dwu-, cztero- i sześciostanowiskowych.

Jak zbudowane są carporty?

Wiaty typu carport wykonane są z profili zimnogiętych typu C ze stali o podwyższonej wytrzymałości i pokrytej powłoką cynkową MAGNELIS, co zapewnia im długie lata użytkowania. Dzięki zastosowaniu prostej, a zarazem  wytrzymałej konstrukcji montaż takiej wiaty jest niezwykle łatwy i szybki. Konstrukcja wsporcza jest wykonana w układzie V i posadowiona na własnych niezależnych obciążnikach, umieszczonych w gruncie. W belkach dachowych w układzie Z zastosowano uniwersalny sposób montażu modułów fotowoltaicznych, co umożliwia zamontowanie paneli o mocy od 380 do 455 W.

W zależności od zastosowanej mocy modułów PV, istnieje możliwość uzyskania wielkości instalacji dla modułów o mocy 380 W od 4,56 do 20,52 kW, zaś dla modułów o mocy 455 W od 5,45 do 24,57 kW. Jeżeli mamy w krótkim czasie odejść od węgla i innych kopalnych źródeł energii, takich konstrukcji będziemy wkrótce oglądać więcej, a słowo carport szybko zagości w polskim słowniku.

Sprawdź profile aluminiowe do paneli fotowoltaicznych

Konstrukcje stalowe