Cena ogrzewania podłogowego. Koszty instalacji i materiałów do podłogówki w 2023

Dodano: piątek, 16.06.2023


Coraz więcej osób decyduje się na instalację ogrzewania podłogowego. Trzeba przyznać, że to rozwiązanie jest naprawdę korzystne i zapewnia lepszy rozkład temperatury. Do tego bardzo dobrze współgra z nowoczesnymi systemami. Na uwagę zasługuje też fakt, że zapewnia właściwą wilgotność powietrza i ogranicza powstawanie kurzu. Dowiedz się więcej na temat cen ogrzewania podłogowego i przykładowego kosztorysu.

instalator montuje ogrzewanie podlogowe

Sprawdź ogrzewanie podłogowe w systemie Onnline w hurtowni Onninen

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe dostępne jest w wielu wariantach. Rzeczywiście coraz częściej zastępuje tradycyjną instalację ogrzewania centralnego, w której wykorzystuje się grzejniki. Wyróżniamy trzy typy ogrzewania podłogowego takie jak: 

  • powietrzne - jest ono stosunkowo mało znane, co jednak nie zmienia faktu, że jestRura ONNLINE PERT-EVOH-PERT 16X2.0 długość 600m funkcjonalne. Jest naprawdę dobrą alternatywą dla tradycyjnych grzejników. Polega na połączeniu konstrukcji fundamentowej z powietrznym ogrzewaniem podłogowym. W tym przypadku kanały powietrzne tworzą zamknięty obwód. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że takiej podłogówki nie można już zamontować w gotowej przestrzeni. Najlepiej zaplanować ją już na etapie budowy domu. 
  • elektryczne - to rozwiązanie, które nie generuje dużych kosztów eksploatacyjnych. To szczególnie dobry wybór jeżeli chcecie uzupełnić aktualny system grzewczy. Najlepiej sprawdzi się do pojedynczych pomieszczeń. W tym przypadku montuje się przewody grzejne pod podłogą, przy czym trzeba pamiętać, że muszą być one wykonane z materiałów o odpowiednim oporze elektrycznym. Materiały nagrzewają się i oddają ciepło do otoczenia. Oczywiście można regulować temperaturę. Stosuje się w tym przypadku termostat. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie, a przy tym wygodne w użytkowaniu. 
  • wodne - cieszy się największą popularnością. Takie ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierny rozkład ciepła, a także wysoki komfort codziennego użytkowania. Nie trzeba też obawiać się cyrkulacji powietrza. System opiera się na rurach grzewczych, przez które przepływa woda. Oczywiście trzeba jeszcze zamontować dodatkowe urządzenia. Mowa tutaj o zaworach bądź kotle przy czym koszty eksploatacyjne są naprawdę niskie.

Koszty instalacji podłogówki w systemie Onnline

Grupa pompowa Onnline do ogrzewania podłogowego z pompą elektronicznąInstalacja ogrzewania podłogowego jest dobrą inwestycją. Można powiedzieć, że naprawdę szybko się zwróci. Tutaj możemy Wam polecić instalację podłogówki w systemie Online. Wszystkie materiały spełniają najbardziej restrykcyjne normy jakościowe. Oczywiście na cenę całego ogrzewania wpływa wielkość powierzchni. Należy wybrać odpowiednie rury do ogrzewania podłogowego. Zalecana średnica rury zależy od długości pętli. W ofercie Onnline dostępne są rury o szerokości od 22 do 36 mm. Należy wiedzieć, że jeżeli użyje się zbyt małej średnicy, opory przepływu będą zbyt duże, a pompa obiegowa może mieć problem z ich pokonaniem. Na koszty instalacji podłogówki składają się wszystkie potrzebne materiały, a także cena za metr kwadratowy pracy fachowca.

Cena pracy wykonawcy wynosi od 20 do 100 zł za metr kwadratowy i uzależniona jest od doświadczenia, renomy firmy, a także stopnia skomplikowania instalacji ogrzewania podłogowego. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w większych miastach koszty robocizny są wyższe. Ponadto metr kwadratowy ogrzewania wodnego jest tańszy niż metr kwadratowy ogrzewania podłogowego elektrycznego. Do kosztów instalacji trzeba też doliczyć cenę różnego rodzaju narzędzi w systemach grzewczych. Jednym z nich jest ogranicznik temperatury zwrotny, który zapobiega przegrzaniu instalacji, a przy tym oszczędza energię.

Niezbędne materiały do ogrzewania podłogowego marki Onnline

Warto zainwestować w niezbędne materiały do ogrzewania podłogowego, które zapewniają efektywną pracę. Należą do nich:

  • rury do ogrzewania podłogowego - tutaj Hak podłogowy Onnline 35mm ze śrubą i kołkiem M8 należy zwrócić uwagę na materiał, który powinien być mocny i odporny na korodowanie. Bardzo dobrze sprawdza się rura osłonowa karbowana, która określana jest też mianem peszla. Zapewnia ochronę przewodów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Do tego jest niezwykle wytrzymała na rozciąganie i ściskanie, a dzięki intensywnemu kolorowi pozwala na jeszcze łatwiejsze zidentyfikowanie przewodów. Można zdecydować się na rury osłonowe niebieskie lub czerwone. 
  • haki i klipsy do podłogówki - ważne są też drobne akcesoria do podłogówki, do których należą haki i klipsy. Można zdecydować się na takie do mocowania ręcznego na matach styropianowych. Można też wybrać klipsy do szyn. Dzięki nim można łatwo zamocować rury ogrzewania podłogowego do warstwy izolacyjnej. Ważną rolę odgrywają także haki. Stosuje się je do mocowania rur podwójnych. Należy je dobierać pod kątem wierteł. 
  • rozdzielacz do podłogówki - jest to ważny element całej instalacji. Można wybrać model z pompą elektroniczną albo rozdzielacz bez osprzętu. Dostępne są różne ilości obiegów. Rozdzielacz do podłogówki pełni bardzo ważną rolę, gdyż przekazuje środek grzewczy do całego układu grzewczego. Dzięki niemu wszystkie obwody mają tą samą wartość przepływu.
  • szafka do rozdzielacza - stanowi ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi rozdzielacza. Powinna być więc trwała, odporna na uderzenia i łatwa w montażu. Można tutaj wybrać szafkę podtynkową, która służy do zamontowania rozdzielacza z układem mieszającym, ale i bez takiego układu. 
  • akcesoria do podłogówki - to kolejne niezbędne elementy całej instalacji. Należy do nich choćby listwa centralna. Można np. zdecydować się na bezprzewodową. Trzeba zwrócić uwagę na ilość stref. Ważnym elementem jest regulator temperatury. Dla większej wygody, ale i bezpieczeństwa pracy należy stosować rozwijak do rur.

Ile kosztuje m2 podłogówki - szacunkowy kosztorys

Ogrzewanie podłogowe nie jest bardzo drogie. Na koszt składają się materiały. Jest to wydatek od 80 do 180 zł za m2. Dotyczy to ogrzewania wodnego. Cena materiałów w przypadku ogrzewania elektrycznego jest wyższa i wynosi od 90 do 300 zł za m2. Do tego dochodzi też cena robocizny. Jednak kosztów nie należy obniżać wybierając tanie materiały. Warto postawić na systemy renomowanych producentów takich jak Onnline.

Sprawdź ogrzewanie podłogowe w systemie Onnline w hurtowni Onninen

Rozdzielacz ogrzewanie podłogowe
Podłogówka
Rura do ogrzewania podłogowego
Rura do podłogówki
Rura pex
Zawór do podłogówki