Centrum Badawczo-Rozwojowe w Sosnowcu, czyli nowatorska inwestycja Zetkamy

Dodano: czwartek, 6.05.2021


Centrum Badawczo-Rozwojowe, które powstało pod koniec 2020 roku w Sosnowcu, to nowoczesna inicjatywa firmy Zetkama. Głównym celem projektu było stworzenie infrastruktury, która pozwoli na produkcję innowacyjnych zaworów bezpieczeństwa o wysokiej sprawności. Dowiedz się więcej o nowatorskim laboratorium!

Co znalazło się w nowoczesnym laboratorium Zetkamy?

Wszystkie stanowiska, które zaprojektowano w Centrum Badawczo-Rozwojowym Zetkamy, służyć mają testom zaworów i badaniom ich funkcjonowania w różnych warunkach.

W laboratorium znalazło się:

 • stanowisko do badań przepływowych zaworów na powietrze,
 • stanowisko do badań funkcjonalnych zaworów na powietrze,
 • stanowisko do badań przeciwciśnień (badanie wodą i powietrzem z przeciwciśnieniem statycznym i dynamicznym),
 • stanowisko do badań przepływowych zaworów na wodę,
 • stanowisko do badań funkcjonalnych zaworów na wodę.

Centrum Badawczo-Rozwojowe posiada Certyfikat Zgodności UE, który obejmuje zarówno instalację badawczą, jak i specjalny system bezpieczeństwa SAFETY, chroniący aparaturę oraz załogę przed niepożądanymi zmianami ciśnienia oraz błędami operatora.

Czemu służy laboratorium Zetkamy w Sosnowcu?

Centrum Badawczo-Rozwojowe Zetkamy ma przede wszystkim badać charakterystyki pracy zaworów bezpieczeństwa. Prowadzi również ogólne testy armatury przemysłowej. Instalacja laboratorium została zaprojektowana w sposób umożliwiający jej przebudowę na potrzeby prowadzenia badań również innego rodzaju armatury, np. płytek bezpieczeństwa i zaworów regulujących.

Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie współpracować z jednostkami naukowymi w całym kraju, czego efektem będzie rozwój wiedzy i kompetencji w zakresie metodologii prac. Dzięki temu możliwe stanie się projektowanie doskonałych zaworów bezpieczeństwa. Na tym jednak nie koniec...

Wymieniaj korzyści w OnnTop!

Inwestycja w Sosnowcu działa nie tylko jako laboratorium – posiada także dobrze wyposażoną prototypownię, która pozwala produkować nowe modele zaworów. Pracownicy laboratorium mają do swojej dyspozycji między innymi: dwie tokarki, frezarkę CNC oraz docieraczkę. Urządzenia te przeznaczone są do wytwarzania niezbędnych, prototypowych detali wewnętrznych zaworów, a także do tworzenia oprzyrządowania do testów.

W laboratorium Zetkamy przeprowadza się ponadto weryfikację dokumentacji technicznej, a także symulacje przepływowe oraz wytrzymałościowe. Dzięki naukowemu charakterowi Centrum, otrzymane wyniki prób są w pełni wiarygodne i mogą być walidowane.

Produkcja niezawodnych zaworów Zetkama

Dzięki zaawansowanym testom Centrum Badawczo-Rozwojowego możliwa będzie produkcja niezawodnych, niskoemisyjnych zaworów bezpieczeństwa. Mają one zdecydowanie wyróżniać się na rynku, między innymi za sprawą:

 • wyższej sprawności,
 • lepszych parametrów pracy,
 • większej szczelności,
 • dłuższych okresów żywotności,
 • niższej wagi i mniejszych gabarytów,
 • zgodności z normami europejskimi i amerykańskimi.

Jak widać, Zetkama projektuje zawory, które wyraźnie wyróżniają się na tle produktów konkurencyjnych. Laboratorium w Sosnowcu pozwala również na prowadzenie badań armatury przemysłowej dla klientów zewnętrznych, jednostek notyfikowanych i naukowych. Może doradzać im przede wszystkim w zakresie:

 • płytek i zaworów bezpieczeństwa,
 • zaworów regulacyjnych i oddechowych,
 • armatury przemysłowej i jej szczelności,
 • testów zniszczeniowych.

Zetkama – kim są specjaliści od zaworów bezpieczeństwa?

Firma Zetkama jest jednym z największych producentów armatury przemysłowej w Europie Środkowo –Wschodniej. Posiada własną odlewnię żeliwa, nowoczesny park maszynowy i oferuje ponad 2000 produktów, wśród których znaleźć można między innymi:

Wszystkie te wyroby sprzedawane są do ponad 70 krajów na całym świecie.

Zetkama rozpoczęła swoją działalność w Kłodzku w 1946 roku. Ponad dekadę później przeniosła swoją odlewnię żeliwa do Ścinawki Średniej na Dolnym Śląsku, gdzie do dziś mieści się jej siedziba. Zakład został zmodernizowany w 2001 roku (Odlewnia Żeliwa), a w 2007 Zetkama wybudowała obok istniejącej Odlewni nową Fabrykę Armatury. W kolejnych latach przejęła fabrykę Armak z Sosnowca (2017 rok) i fabrykę FAG z Głuchołaz (2020). Aktualnie firma zatrudnia ok. 500 osób w 3 zakładach produkcji armatury i w odlewni żeliwa. Produkty marki Zetkama dystrybuowane są różnymi kanałami, a jednym z nich jest pośrednictwo naszej hurtowni.

W asortymencie hurtowni hydraulicznej, elektrycznej Onninen znajdziesz między innymi najwyższej jakości zawory, przepustnice, filtry i kompensatory Zetkamy. Jeżeli poszukujesz dobrych jakościowo wyrobów armaturowych, których niezawodność poparta jest wieloletnim doświadczeniem produkcyjnym i obecnością tych wyborów na wielu rynkach światowych, nie możesz wybrać lepiej. Zaufaj profesjonalistom!