Ceny pompy ciepła - postaw na ekologiczne ogrzewanie!

Dodano: wtorek, 28.02.2023


W ostatnich latach pompy ciepła są coraz częściej wybieranym wariantem ogrzewania. Ekologiczna alternatywa dla klasycznych pieców CO to również doskonała wygoda dla użytkowników. Budujesz się i planujesz montaż pompy ciepła lub remontujesz dom i chcesz postawić na ekologiczne ogrzewanie? Sprawdź jaką pompę ciepła wybrać. Podpowiadamy!

Cena pompy ciepła

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła to alternatywne rozwiązanie dla ogrzewania budynków mieszkalnych, zdecydowanie przyjaźniejsze dla środowiska niż tradycyjne piece węglowe. W zależności od tego, skąd pobierana jest energia wykorzystywana do ogrzania budynku stosowane są pompy ciepła gruntowe, pompy ciepła powietrze-powietrze oraz powietrze-woda. Ogólny mechanizm działania jest dość podobny, pompa ciepła pobiera energię z otoczenia do budynku. Następnie energia ta wykorzystywana jest do ogrzania budynku, a dodatkowo sprawia, że dostępna jest ciepła woda użytkowa.

Bez względu na to, skąd pobierana jest energia (powietrze, grunt czy woda), zostaje ona przekazana do pompy ciepła, gdzie zostaje przetwarzana w procesie sprężania i rozprężania, czego konsekwencją jest ogrzanie budynku mieszkalnego.

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Pompa ciepła przed budynkiem

Ile kosztuje pompa ciepła?

Szukając odpowiednich metod ogrzewania OZE warto rozważyć wszystkie możliwości, kierując się wiedzą specjalistów. Ceny całych instalacji różnią się, w zależności od wykorzystanej technologii, a także wielkości budynku, który będzie ogrzewany. Powierzchnia jest bowiem jednym z najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę wybierając konkretny wariant pompy ciepła.

Koszt pompy ciepła wraz z wszelkimi niezbędnymi do montażu akcesoriami to niemały wydatek. Eksperci szacują, że dla niewielkiego domu jest to wydatek rzędu nawet 20-30 tysięcy złotych, a dla domu o powierzchni ok. 150 m, średni wydatek plasuje się na poziomie ok. 40 tysięcy.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Zużycie energii elektrycznej w pompach ciepła jest dość zróżnicowane. Szukając informacji należy zwrócić uwagę, że współczynnik efektywności COP. Określa on, ile zużytej energii elektrycznej oraz energii cieplnej zostaje dostarczona w danym momencie. Jest to ważny parametr, który pozwala porównać różne warianty produktów, aby wybrać optymalny dla własnych potrzeb.

Chcąc wstępnie ocenić koszt eksploatacji i wydatki na energię elektryczną, jakie będzie generować pompa ciepła trzeba sprawdzić współczynnik efektywności średniorocznej SCOP. Obliczyć go można korzystając z dedykowanych kalkulatorów. Współczynnik SCOP pozwala określić ilość energii cieplnej, jaka zostanie dostarczona do ogrzania domu, w odniesieniu do ilości energii elektrycznej, jaka została zużyta przez pompę ciepła w ciągu roku.

Chcąc poznać przybliżone wydatki na energię elektryczną należy podzielić oszacowaną wartość zapotrzebowania budynku na ciepło, przez wartość współczynnika SCOP. Następnie uzyskany wynik trzeba pomnożyć przez cenę jednostki kW, który obrazuje poziom wydatków na ogrzewanie pompą ciepła budynku.

Średnie obliczenia wskazują, że do ogrzania powierzchni ok. 100 m2 zostanie zużyte ok. 2000-3000 kWh, są to jednak wartości przybliżone, ponieważ dokładny wydatek zależy m.in. od temperatury, jaka utrzymywana jest w budynku czy standardy energetyczne budynku.

Polecane pompy ciepła

Szukając odpowiedniego modelu pompy ciepła należy podchodzić do tematu w sposób indywidualny, biorąc pod uwagę parametry konkretnego projektu, w tym standardy energetyczne budynku oraz jego powierzchnię. Najlepszym rozwiązaniem jest pomoc specjalistów, którzy pomogą wybrać najefektywniejsze rozwiązanie.

 Powietrzna pompa ciepła typu monoblok R32 LGJednym z polecanych rozwiązań jest pompa powietrzna typu monoblok R32 trójfazowa 14 kWh od LG. Dużą zaletą jest tu klasa energetyczna A+++. Poza możliwością zapewnienia efektywnego ogrzewania budynku można w prosty sposób zadbać również stały dostęp do ciepłej wody użytkowej. Urządzenie cechuje się wysoką wydajnością oraz niezawodnością.

Wartym uwagi rozwiązaniem jest także pompa marki De Dietrich - pompa powietrzna Alezio AWHP 11 M-R jednofazowa, która jest pompą typu powietrze-woda. Rozwiązanie pozwala nie tylko na ogrzewanie mieszkania czy domu, ale też chłodzenie, a nawet korzystanie z klimatyzacji. Modele jednofazowe są mniej wydajne niż trójfazowe, dlatego w budynkach, w których konieczne jest zastosowanie wyższej wydajności grzewczej postawić trzeba na rozwiązania trójfazowe.

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Centralne ogrzewanie