Charakterystyka gniazda bezpiecznikowego

Dodano: piątek, 29.09.2023


Gniazda bezpiecznikowe są wykorzystywane w instalacjach elektrycznych do zabezpieczenia obwodów elektrycznych przed przeciążeniem lub zwarciem. Gniazda bezpiecznikowe są montowane w tablicach rozdzielczych, gdzie są podłączone do poszczególnych obwodów elektrycznych. Jak są one zbudowane? Jak poszczególne typy różnią się od siebie pod względem konstrukcji? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Gniazdo bezpiecznikowe z urządzeniem pomiarowym na drewnianym panelu

Sprawdź gniazda bezpiecznikowe w hurtowni Onninen

Do czego służy gniazdo bezpiecznika?

Gniazdo bezpiecznikowe ETI D0 na szynę TH D02N-K E18Gniazda bezpiecznikowe są ważnymi elementami zabezpieczeń instalacji elektrycznych i elektronicznych. Ich zastosowanie to umożliwienie montażu różnych bezpieczników takich jak wkładki topikowe. Gniazda bezpiecznikowe wraz z wkładkami są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa w przypadku przekroczenia określonej wartości prądu. Stanowią integralną część bezpieczników i jako takie są montowane w różnych instalacjach elektrycznych – zarówno do użytku domowego, jak i w przemyśle.

W gniazdach bezpiecznikowych umieszcza się wkładki topikowe, które w razie awarii nadtapiają się, powodując przerwanie obwodu. Gniazda bezpiecznikowe chronią więc przed przeciążeniem prądowym i zapobiegają ewentualnym uszkodzeniom przewodów czy innych elementów instalacji. Parametry gniazda bezpiecznikowego i wkładki muszą być odpowiednio dobrane pod kątem konkretnej instalacji.

Jaką moc powinno mieć gniazdo bezpiecznikowe?

Często pojawiające się pytanie dotyczy doboru gniazda bezpiecznikowego pod kątem mocy. Ten parametr powinien być dostosowany do właściwości umieszczonej w gnieździe wkładki i ma duże znaczenie dla zapewnienia właściwego zabezpieczenia instalacji elektrycznej, zarówno w instalacjach domowych, jak i przemysłowych.

Gniazdo bezpiecznikowe ETI D0 (3p) na szynę TH D02N/3-K E18Przy podejmowaniu wyboru należy uwzględnić kilka czynników. Pierwszy wartość prądu znamionowego. Wartość ta jest oznaczana na wkładkach za pomocą kolorowych wskaźników na wkładkach topikowych, co ułatwia identyfikację.

Kolejnym kryterium jest rodzaj instalacji i jej specyfika. Konieczne jest rozróżnienie instalacji domowych i przemysłowych – różnią się one pod względem mocy i obciążeń. Dobrze dobrane wkładki topikowe są gwarancją skutecznej przed przeciążeniami i awariami, a więc także kluczowym elementem bezpiecznego funkcjonowania całej instalacji elektrycznej.

Jakie gniazdo bezpiecznikowe zastosować na szynę DIN i nie tylko?

Przy wyborze gniazda duże znaczenie ma także rodzaj używanego bezpiecznika, a zwłaszcza główka bezpiecznikowa. Gniazdo bezpiecznikowe musi być kompatybilne pod względem gwintu i napięcia pracy. Ważnym aspektem jest materiał, z jakiego wykonane jest gniazdo bezpiecznikowe. Zazwyczaj wykonuje się je z porcelany lub tworzywa sztucznego o dobrych właściwościach izolacyjnych.

Coraz więcej instalacji wykorzystuje szyny montażowe DIN. Stanowią one standard ułatwiający dopasowanie i późniejszy montaż poszczególnych elementów. Jeśli w danej aplikacji zastosowane zostały tego typu szyny, konieczne jest upewnienie się, czy dane gniazda przeznaczone są do montażu tym sposobem. Poszczególne gniazda różnią się przeznaczeniem do montażu na różnych typach szyn. Mogą to być typ O (DIN-3, TH 35, TS 35), typ C (C20, C30, C40 lub C50) oraz typ G (DIN-1, TS 32).

Gniazda bezpiecznikowe w hurtowni Onninen

Gniazdo, jako ważna część bezpiecznika, w ogromnym stopniu wpływa na bezpieczeństwo eksploatacji całej instalacji. Dlatego korzystając z naszej oferty kupicie tylko sprawdzone, wysokiej jakości gniazda i wkładki przeznaczone do montażu zarówno w ramach aplikacji przemysłowych, jak i domowych.

Gniazdo bezpiecznikowe ETI D0 na szynę TH D01N-K E14Gniazdo bezpiecznikowe ETI D0 na szynę TH D02N-K E18 służy do montażu bezpieczników w tablicach rozdzielczych. Napięcie znamionowe gniazda wynosi 400 V, a prąd znamionowy 63 A. Gniazdo jest przeznaczone do montażu na szynie DIN. Posiada osłonę, która zabezpiecza bezpiecznik przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Gniazdo bezpiecznikowe ETI D0 (3p) na szynę TH D02N/3-K E18 jest przeznaczone do montażu w tablicach rozdzielczych, w celu bezpiecznego zabezpieczenia obwodów elektrycznych przed przeciążeniem lub zwarciem. Gniazdo jest przeznaczone dla bezpieczników o wielkości D02, które są powszechnie stosowane w instalacjach elektrycznych.

Gniazdo bezpiecznikowe ETI D0 na szynę TH D01N-K E14 jest zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania. Gniazdo posiada osłonę, która zabezpiecza bezpiecznik przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed przypadkowym dotknięciem części pod napięciem.

Sprawdź gniazda bezpiecznikowe w hurtowni Onninen

Gniazdo bezpiecznikowe
Rozłącznik bezpiecznikowy Eaton
Gniazda elektryczne