Charakterystyka grzejników niskotemperaturowych z oferty Regulus

Dodano: piątek, 1.09.2023


Ogrzewanie niskotemperaturowe i wysokotemperaturowe to warianty, które mogą zostać zainstalowane do ogrzania mieszkania, domu lub każdego innego obiektu. Czym charakteryzuje się ogrzewanie niskotemperaturowe, jakie grzejniki są dedykowane do takiego rozwiązania oraz czym różnią się nisko i wysokotemperaturowe rozwiązania?

Grzejniki na tle nowoczesnego salonu

Sprawdź grzejniki Regulus Sollarius E-Vent w hurtowni Onninen

Czym charakteryzuje się ogrzewanie niskotemperaturowe?

Nowoczesnym rozwiązaniem, stosowanym coraz częściej do ogrzewania obiektów jest ogrzewanie niskotemperaturowe. Z roku na rok cieszy się ono coraz większą popularnością. Najważniejszą cechą jest możliwość pracy w zdecydowanie niższych temperaturach, niż klasyczne systemy grzewcze, co sprawia, że są to rozwiązania zdecydowanie korzystniejsze, pozwalające na zwiększenie efektywności energetycznej.

Grzejnik miedziano-aluminiowy Regulus Sollarius E-VENT S3/E/60W praktyce oznacza to, że wykorzystując grzejniki niskotemperaturowe można realnie zaoszczędzić na opłatach związanych z ogrzewaniem. Rozwiązanie to niesie ze sobą również wiele korzyści w aspekcie ochrony środowiska. Zastosowane nowoczesne rozwiązania pozwalają na znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

W instalacjach niskotemperaturowych czynnik grzewczy, którym najczęściej jest woda, nie przekracza temperatury 55 stopni. Żeby cały układ działał sprawnie należy odpowiednio przygotować i zamontować poszczególne komponenty, w tym grzejniki.

Jakie to są grzejniki niskotemperaturowe?

W układach grzewczych niskotemperaturowych montowane są specjalnego rodzaju grzejniki, różniące się od klasycznych rozwiązań m.in. budową. To właśnie konstrukcja, jak również stosunkowo duża powierzchnia wymiany ciepła (szczególnie w odniesieniu do wielkości) są cechą charakterystyczną. Niektóre z modeli mogą być nawet wyposażone w specjalne, wbudowane wentylatory, dzięki którym występuje wymuszony ruch powietrza.

Grzejnik miedziano-aluminiowy Regulus Sollarius S2/40Grzejniki niskotemperaturowe zostały zaprojektowane i przygotowane w taki sposób, aby odpowiadać na potrzeby instalacji, aby mogły zapewnić maksymalną wydajność w wymianie cieplnej, a tym samym - zapewniały skuteczne ogrzanie domu. Powierzchnia elementów w grzejnikach niskotemperaturowych jest maksymalnie duża, a jednocześnie ograniczona została maksymalnie pojemność wodna grzejników. Co to oznacza w praktyce? Że do uzyskania odpowiedniej temperatury nie ma potrzeby używać tak dużo wody, jak w klasycznych rozwiązaniach i nie ma to negatywnego wpływu na odczuwaną w pomieszczeniach temperaturę.

Efekt ten udaje się uzyskać na różne sposoby - wykorzystując odpowiednie promieniowanie, dzięki któremu ciepło rozchodzi się po pomieszczeniu. Eliminuje to zbędny ruch powietrza, który mógłby powodować nadmierne unoszenie się kurzu. Wykorzystanie promieniowania pozwala uzyskać przyjemny komfort cieplny. Alternatywą jest wykorzystanie w procesie produkcji materiałów, cechujących się wysokim stopniem przewodnictwa ciepła, co wspomaga “oddawanie” ciepła do otoczenia.

Doskonałym przykładem grzejników niskotemperaturowych są produkty przygotowane przez markę Regulus. To propozycje solidne i trwałe, pozwalające na maksymalne wykorzystanie możliwości, jakie niesie ze sobą rozwój nowoczesnych metod ogrzewania. Nie bez znaczenia jest też nowoczesny design, który świetnie sprawdzi się w każdej aranżacji.

Dużą popularnością cieszą się obecnie grzejniki niskotemperaturowe Regulus Sollarius oraz Dubel. Poza świetnym wyglądem charakteryzują się one również wysoką wydajnością grzewczą, a także jakością wykonania. Drugim równie popularnym rozwiązaniem są produkty z serii Regulus System Sollarius E-Vent oraz Revers, charakterystyczną cechą jest połączenie funkcji grzejnika oraz wentylatora. W ten sposób w pomieszczeniu można zadbać o optymalne warunki.

Grzejniki niskotemperaturowe a wysokotemperaturowe - różnice

Wybór grzejników niskotemperaturowych i wysokotemperaturowych  warunkuje przede wszystkim wariant zamontowanego ogrzewania. W zależności od stosowanego kotła i paliwa zasilającego - grzejniki są dobierane kompatybilnie do całego układu.

Grzejnik miedziano-aluminiowy Regulus Sollarius S5/60Aby ogrzewanie było skuteczne, w instalacjach wysokotemperaturowych grzejniki muszą być zasilane temperaturą co najmniej 50-55 stopni, z kolei w układach niskotemperaturowych, celem jest utrzymanie odpowiedniej wydajności przy ograniczeniu wysokości temperatury. Oznacza to, że maksymalny poziom to 55 stopni, ale jest to górna granica, gdyż w większości wystarczy temperatura rzędu 40-45 stopni do ogrzania. Efekt ten udaje się osiągnąć dzięki zwiększeniu powierzchni grzewczej grzejnika.

Podstawowa różnica między wariantami wysoko i niskotemperaturowymi związana jest z przede wszystkim efektywnością energetyczną oraz wpływ na środowisko. Dużą zaletą jest też wpływ grzejników niskotemperaturowych na zdrowie i samopoczucie osób.

Sprawdź grzejniki Regulus Sollarius w hurtowni Onninen

Centralne ogrzewanie
Grzejnik niskotemperaturowy
Grzejnik do pompy ciepła