Efektywność energetyczna oraz komfort ma ogromne znaczenie w każdym miejscu, a już zwłaszcza w zakładach pracy. Decydujące znaczenie mają tutaj chłodnice przemysłowe oraz komercyjne. Obecnie to tym bardziej kluczowe, biorąc pod uwagę rosnące wymagania dotyczące zwiększenia wydajności i zrównoważonego rozwoju. Najważniejsze to dostosować je do specyfiki konkretnych zakładów produkcyjnych, ale też lokalnych warunków klimatycznych. W poniższym artykule pochylimy się nad tymi zagadnieniami, przedstawiając najważniejsze kryteria w zakresie wyboru chłodnicy. Pomoże to w znalezieniu najlepszego rozwiązania dostosowanego do indywidualnych potrzeb oraz wymagań.
Sprawdź chłodnice w hurtowni Onninen
Jakiego płynu użyć do chłodzenia?
Zacznijmy od bardzo ważnego tematu w zakresie chłodzenia - płynu przeznaczonego do tego procesu. To tak istotne, ponieważ jest on kluczowy dla efektywności systemu chłodzenia. Najczęściej stosowana jest woda, glikol, ale i różnorodne mieszanki tych substancji.
Woda destylowana jest zdecydowanie najtańszym, a wobec tego - powszechnie stosowanym płynem. Ma jednakże pewne ograniczenie, zwłaszcza niską temperaturę zamarzania oraz ryzyko korozji metalowych elementów systemu.
I właśnie, żeby uniknąć tych problemów, zamiast wody stosuje się glikol etylenowy lub propylenowy. Te substancje charakteryzują się znacznie niższą temperaturą zamarzania, jak również właściwościami antykorozyjnymi.
Wybór odpowiedniego płynu zależy od konkretnych potrzeb, ale i specyfiki zastosowania, jak również lokalnych warunków klimatycznych. W rejonach, w których występują niskie temperatury, lepiej postawić na płyny z dodatkiem glikolu. Tam, gdzie zaś cieplej może wystarczyć woda destylowana. Oczywiście, niezwykle ważne jest również to, aby przestrzegać zaleceń producentów dotyczących proporcji oraz jakości płynów chłodzących, żeby zapewnić optymalną wydajność i długotrwałość systemu.
Dobór chłodnicy w zależności od rodzaju zakładu
Jak już wiemy, chłodnica będzie działać, jak należy, jeśli użyjemy w niej odpowiedniego płynu. To jednak tylko jeden z warunków, bo równie ważny jest jej dobór w zależności od zakładu.
W przemyśle chemicznym, gdzie procesy muszą być kontrolowane pod kątem różnych czynników, jak na przykład temperatura, chłodnica powietrza musi mieć wysoką wydajność, jak również zdolność do pracy w ekstremalnych warunkach. W zakładach spożywczych, gdzie komory chłodnicze są niezbędne, aby produkty zachowały swoją jakość, urządzenia te muszą być wyposażone w specjalne systemy zabezpieczeń minimalizujące ryzyko awarii.
Tak samo w przypadku zakładów produkcyjnych najważniejsze jest to, by dostosować chłodnicę do rodzaju procesów technologicznych, zapewniając maksymalną wydajność poprzez naturalne czynniki chłodnicze. Sprawdzają się tu szczególnie chłodnice o modularnej budowie, które łatwo dostosować do zmieniających się potrzeb produkcji.
Jeszcze inne wymagania są w obiektach komercyjnych, jak biurowce czy centra handlowe. Optymalnym wyborem są tu ciche oraz energooszczędne urządzenia, które zapewniają komfort użytkownikom.
Wybór najlepszej chłodnicy w zależności od szerokości geograficznej
Nie można też zapominać, jak ogromne znaczenie w kontekście wyboru chłodnicy ma szerokość geograficzna, która decyduje przecież o lokalnych warunkach klimatycznych. W Polsce, gdzie występuje klimat umiarkowany, w którym obecne są zarówno ciepłe, jak i zimne okresy, zaleca się stosowanie chłodnic o elastycznym systemie regulacji temperatury. Całkiem inaczej zaś to wygląda tam, gdzie wysokie temperatury panują cały rok, czyli w obszarach tropikalnych. W takiej sytuacji urządzenia te powinny cechować się dużą mocą chłodniczą oraz wyjątkową odpornością na korozję. Panuje tam bowiem ogromna wilgotność, która szybko niszczy metalowe elementy.
Jeszcze inaczej jest w regionach arktycznych, gdzie bardzo niskie temperatury to norma. Tutaj niezbędne są chłodnice zaprojektowane do pracy w niskich temperaturach. Niezbędne jest też tu stosowanie płynów chłodzących o niskim punkcie zamarzania.