Chłodzenie podłogowe - czy to dobre rozwiązanie?

Dodano: wtorek, 6.06.2023


Chłodzenie podłogowe to innowacyjne rozwiązanie, coraz częściej wybierane jako alternatywa dla klimatyzacji. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są przewagi chłodzenia podłogówką nad tradycyjnymi technologiami?

Kobieta z słuchawkami leży na podłodze

Ogrzewanie podłogowe przydaje się nie tylko zimą i jesienią. Korzyści z jego montażu można bowiem czerpać również w ciepłe dni. Umożliwi to system chłodzenia podłogowego, który wykorzystuje tę samą instalację. Chłodzenie pomieszczeń za pomocą podłogówki to wygodny i wydajny sposób na regulację temperatury w różnych warunkach pogodowych. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Jak działa system chłodzenia podłogowego? Jakie ma wady i zalety? Te kwestie wyjaśniamy w nowym wpisie.

Czy podłogówka może chłodzić?

Chłodzenie podłogowe, znane też jako chłodzenie płaszczyznowe, jest efektywną metodą ochładzania pomieszczeń przy użyciu wodnego systemu ogrzewania podłogowego. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła lub specjalnych aparatów chłodzących, podłoga jest chłodzona przez krążącą wodę, zapewniając komfort cieplny nawet podczas upalnych dni. System chłodzenia podłogowego może więc być atrakcyjną alternatywą dla klimatyzacji.

Sprawdź produkty KAN-therm w hurtowni Onninen

Jak działa system chłodzenia podłogowego

Działanie chłodzenia podłogowego opiera się na obiegu wody w zamkniętym układzie umieszczonym pod powierzchnią podłogi. Istnieją dwa główne sposoby chłodzenia podłogowego: z wykorzystaniem pompy ciepła lub bez jej użycia.

W pierwszym przypadku pompa może działać aktywnie, czyli tłoczyć ciepło w przeciwnym kierunku niż w trybie ogrzewania, lub być wyłączona, przy czym chłodzenie odbywa się poprzez wodę z dolnego źródła ciepła. Jeśli zaś chodzi o chłodzenie bez pompy ciepła, do podłogówki dostarczana jest zimna woda, która może pochodzić ze złóż podziemnych lub być schładzana za pomocą dedykowanej aparatury.

Wady i zalety chłodzenia podłogówką

Chłodzenie podłogowe to rozwiązanie eliminujące zjawisko zimnego nadmuchu i problemy wynikające z obecności drobnoustrojów w przewodach wentylacyjnych. Dzięki temu jest zdrowsze i bardziej komfortowe niż tradycyjne chłodzenie powietrzem. Docenią je przede wszystkim alergicy i osoby z obniżoną odpornością, które często nie mogą przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych. Poza tym na chłodzenie podłogówką warto zdecydować się ze względu na:

  • brak konieczności używania zewnętrznych jednostek jak w przypadku klimatyzacji;

  • możliwość zastosowania w budynkach o różnej konstrukcji.

Z drugiej strony istnieją jednak systemy tego typu mają pewne wady. Zaliczyć należy do nich przede wszystkim:

  • nierównomierne rozprowadzenie chłodu (najbardziej wychłodzone miejsca znajdują się tuż przy podłodze);

  • ryzyko skraplania się wilgoci na zimnej posadzce;

  • konieczność zastosowania złożonych systemów sterowania;

  • wyższy koszt instalacji w porównaniu do tradycyjnych metod chłodzenia;

  • konieczność zaplanowania montażu na etapie projektowania lub przebudowy domu.

Pomimo tych ograniczeń, chłodzenie podłogowe jest nowoczesnym i skutecznym rozwiązaniem. Jeśli szukacie Państwo technologii, która zapewni komfortowe warunki w czasie upałów, a przy tym będzie bezpieczna pod względem zdrowotnym, warto przyjrzeć się mu bliżej.

Chłodzenie z wykorzystaniem KAN-therm

To, na ile komfortowa i bezawaryjna będzie eksploatacja systemu chłodzenia podłogowego, w dużej mierze zależy od jakości wchodzących w jego skład elementów. Zdając sobie z tego sprawę, w hurtowni Onninen oferujemy wyłącznie najlepsze podzespoły i akcesoria. Dlatego współpracujemy ze sprawdzonymi, renomowanymi producentami – w tym z polską marką KAN-therm. Trzy dekady doświadczenia w branży instalacyjnej, w połączeniu z bezkompromisową solidnością i ciągłym wprowadzaniem innowacji uczyniły ją jednym z liderów całego sektora.

W Onninen znajdziecie Państwo duży wybór produktów do chłodzenia podłogowego KAN-therm. W zależności od specyfiki danego obiektu, mogą Państwo wybrać  jeden z siedmiu systemów KAN-therm – Rail, Tacker, Profil, NET, TBS, WALL i Football. W razie potrzeby, profesjonalne doradztwo w zakresie doboru odpowiedniego systemu zapewnią pracownicy naszego sklepu.

Sprawdź produkty KAN-therm w hurtowni Onninen