Chroń swoją rodzinę z czujnikami niebezpieczeństw!

Dodano: wtorek, 4.07.2023


Planując budowę domu czy też remontując budynek decydujemy się na innowacyjne rozwiązania takie jak czujniki czadu, gazu czy dymu. Wyposażając dom w np. czujnik dymu zwiększamy nasze znacząco bezpieczeństwo. Dlatego warto wyposażyć dom w czujniki dymu, gazu czy czadu, aby umożliwić wykrywanie niebezpieczeństw. Czujnik dymu zabezpiecza przed pożarem, czujnik czadu przed zaczadzeniem, a czujnik gazu ziemnego ostrzega przed ulatnianiem gazu. Jednak czym się dokładnie różnią?

Czujniki niebezpieczeństw orno

Sprawdź czujniki niebezpieczeństw w hurtowni Onninen

Gdzie zamontować czujnik dymu?

Prawidłowo zamontowany czujnik dymu powinien znajdować się na środku sufitu pomieszczenia. Z dala od wentylatora, drzwi czy okna, które będą przedmuchiwać potencjalne zagrożenie i uniemożliwią czujnikowi dymu jego wykrycie.

Podczas procesu spalania czy nawet wstępnego zapłonu powstaje dym. Źródłem dymu może być przypalony obiad, ale również tląca się wadliwa instalacja elektryczna, niedomknięty kominek lub piec. Jego szybkie wykrycie pozwala na błyskawiczną reakcję i ewentualne wezwanie pomocy, zanim jeszcze wybuchnie pożar, który strawi cały nasz dom. Można temu zapobiec montując czujnik dymu.

miejsca zamontowania czujnika czadu czujnika dymu czujnika gazu

Schemat montowania czujników

miejsce montowania czujnika dymuSchemat montażu czujnika dymu

Jak powstaje czad?

Czad powstaje na skutek niecałkowitego, kiedy nasz układ wentylacji i napowietrzania pomieszczenia jest niewydolny. Tlenek węgla gromadzi się, zwłaszcza gdy kratki wentylacyjne są celowo uszczelnione. Czad może być produkowany przez niesprawny, gazowy przepływowy podgrzewacz wody lub nawet może być wdmuchnięty do pomieszczenia przez komin.

Potencjalnym źródłem czadu jest piec lub kominek, gdzie brak dostatecznej ilości dostarczonego powietrza powoduje wspomniane wcześniej spalanie niecałkowite.  Detektor tlenku węgla zamontowany na wysokości oczu, w najczęściej używanym pomieszczeniu, pozwala obiektywnie ocenić ilość cząsteczek CO we wdychanym powietrzu. Montaż na suficie czujnika dymu i czadu w jednym urządzeniu, prowadzi do błędnych wskazań, ponieważ nawet w 100% sprawna instalacja wentylacyjna nie jest w stanie natychmiastowo odprowadzić powstającego naturalnie, w ilościach niezagrażających zdrowiu, tlenku węgla.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

Stężenie CO w powietrzu ppm*

Czas wdychania (przybliżony) i rozwój objawów
50 Maksymalne dopuszczalne stężenie przy ciągłym narażeniu przez okres 8 godz.
150 Lekki ból głowy po 1,5 godz.
200 Lekki ból głowy, zmęczenie, zawroty głowy, nudności po 2-3 godz.
400 Ból z przodu głowy w ciągu 1-2 godz. Zagrożenie życia po 3 godz.
800 Zawroty głowy, nudności i konwulsje w ciągu 45 min. Utrata przytomności w ciągu 2 godz. Śmierć w ciągu 2-3 godz.
1600 Ból głowy, zawroty głowy i nudności w ciągu 20 min. Śmierć w ciągu 1 godz.
3200 Ból głowy, zawroty głowy i nudności w ciągu 5-10 min. Śmierć w ciągu 25-30 min.
6400 Ból głowy, zawroty głowy i nudności w ciągu 1-2 min. Śmierć w ciągu 10-15 min.
12800 Śmierć w ciągu 1-3 min.

*Jednostka ppm określa stężenie (trującego) gazu.

miejsce montowania czujnika dymuSchemat montażuf czujnika czadu

Sprawdź czujniki niebezpieczeństw w hurtowni Onninen

Gdzie zainstalować czujnik gazu i czujnik gazu ziemnego?

Czujnik gazu Orno OR-DC-614Dla właściwego omówienia tematu należy wskazać, że metan to gaz ziemny dostarczany z instalacji, a mieszanka propan butan, czyli gaz LPG, pochodzi z butli. Pierwszy jest lżejszy od powietrza i czujnik gazu ziemnego monitorujący jego stężenie montujemy przy suficie, natomiast czujnik gazu ma bardzo wysoką gęstość i gromadzi się przy podłodze. Mieszające się z powietrzem gazy tworzą mieszankę wybuchową i wystarczy jedna iskra od choćby włącznika światła, aby zainicjować śmiertelny w skutkach wybuch.

Z uwagi na fakt, że oba gazy mają różną budowę i kaloryczność nie da się ich poprawnie wykrywać czujnikiem „uniwersalnym”. Zastosowanie takiego wspólnego czujnika prowadzić będzie do fałszywych alarmów, a co gorsza ich braku. Do pełnej ochrony potrzebne są dwa czujniki: czujnik gazu i czujnik gazi ziemnego.

schemat montażu czujnika gazu lpg

Schemat montażu czujnika gazu LPG

schemat montażu czujnika gazu

Schemat montażu czujnika gazu/ czujnika metanu

Należy szczególnie uważać na tzw. „magiczne” urządzenia wykrywające wszystko naraz. Jeden czujnik na suficie nigdy nie wykryje wszystkich zagrożeń lub będzie o nich alarmował pomimo braku bezpośredniego zagrożenia.

Gdzie nie należy montować czujników czadu, czujników dymu, czyjników gazu i czujników gazu ziemnego?

  • Zbyt blisko okien, drzwi oraz kratek Czujnik czadu Orno OR-DC-633wentylacyjnych: Montowanie czujników np. czujników czadu zbyt blisko okien, drzwi czy kratek wentylacyjnych może wpływać na ich działanie. Bliskość tych elementów może prowadzić do zakłóceń sygnału, wpływających na dokładność odczytów czujników. Aby zapewnić prawidłową pracę czujników, zaleca się montaż w miejscach, które nie są bezpośrednio narażone na wpływ przepływu powietrza z tych źródeł.
  • W strumieniu powietrza wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji: Czujniki np. czyjniki dymu nie powinny być montowane w bezpośrednim strumieniu powietrza wychodzącego z systemów wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji. Silny przepływ powietrza może zaburzać odczyty czujników dymu lub powodować niestabilność ich działania. Ważne jest, aby umieścić czujniki dymu w miejscach, gdzie przepływ powietrza jest równomierne i niezaburzone.
  • Bezpośrednio nad kuchenką gazową, Czujnik gazu Orno OR-DC-632piecem czy kominkiem (minimalna odległość 150cm): Montaż czujników np. czujników gazu bezpośrednio nad kuchenką gazową, piecem lub kominkiem może prowadzić do nieprawidłowych odczytów oraz naruszać bezpieczeństwo. Ze względu na potencjalne źródło ciepła, ognia lub emisję gazów, zaleca się zachowanie minimalnej odległości wynoszącej 150 cm między tymi urządzeniami a czujnikami gazu.
  • Na wysokości nieodpowiedniej dla danego czujnika: Każdy rodzaj czujnika przykładowo czujnika gazu ziemnego ma określoną wysokość montażu, która jest zależna od jego przeznaczenia i specyfikacji technicznej. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta odnośnie do odpowiedniej wysokości montażu. Montowanie czujników gazu ziemnego na nieodpowiedniej wysokości może prowadzić do błędnych odczytów i utraty funkcjonalności czujnika, w konsekwencji do utraty bezpieczeństwa.

Pamiętaj, że prawidłowy montaż czujników jest kluczowy dla zapewnienia ich prawidłowego działania i dokładnych odczytów. Zawsze warto skonsultować się z instrukcją obsługi czujników lub skorzystać z usług profesjonalistów, aby upewnić się, że czujniki są umieszczone w odpowiednich miejscach.

Sprawdź czujniki niebezpieczeństw w hurtowni Onninen