Cięcie na wysokim poziomie: przegląd brzeszczotów

Dodano: środa, 30.08.2023


Cięcie różnych materiałów to ważna część prac, do czego potrzeba zastosować odpowiednie narzędzie - brzeszczot. Umieszczamy go w specjalnym urządzeniu, czyli wyrzynarce, dzięki czemu szybko i sprawnie poradzimy sobie z zadaniem cięcia. W tym artykule skupimy się na dwóch materiałach - drewna i metalu, podpowiadając, jaki rodzaj brzeszczotu pasuje do danych zadań. No to zaczynamy!

Instalator tnie drewno brzeszczotem maszynowym

Sprawdź brzeszczoty w hurtowni instalacyjnej Onninen

Jak odpowiednio wybrać brzeszczot do drewna?

Może się wydawać, że wybór brzeszczotu do drewna nie jest trudnym zadaniem. Jednak rzeczywistość często okazuje się zgoła inna. Chcąc dopasować odpowiednie rozwiązanie, powinniśmy wziąć kilka najważniejszych czynników pod uwagę. 

brzeszczot do drewna RAWLPLUG 3,0M HCS 5SZT 100MM Jednym z istotniejszych jest to, jaki rodzaj drewna zamierzamy ciąć - czy drewno miękkie, czy twardsze. Ta kwestia ma bardzo duże znaczenie, gdyż w przypadku miękkiego drewna, jak sosna czy świerk, idealny jest brzeszczot o rzadziej rozstawionych zębach, lecz jak mamy do czynienia z drewnem twardym typu dąb, zęby muszą być rozmieszczone gęściej. 

Ale nie tylko rodzaj drewna jest tu ważny, bo to samo powiemy o jego grubości. Planując ciąć drewno niezbyt pokaźne, do 10 cm, nie musimy posiadać długiego brzeszczotu, bo wystarczy 25-30 cm. Inaczej jest w przypadku naprawdę grubych kawałków - tutaj już trzeba mieć do dyspozycji brzeszczot od 50 do 60 cm. 

Wiele tu zależy także od tego, jaki rodzaj narzędzia mamy do dyspozycji. Brzeszczot do drewna może występować w różnych typach, na co ma wpływa rodzaj narzędzia, do którego ma być używany - wyrzynarki, pilarki tarczowej lub piły ręcznej. Biorąc to pod uwagę, przyjrzyjmy się ułożeniu zębów brzeszczotu stosowanych w najpopularniejszym urządzeniu, czyli wyrzynarce. Mogą być one 

  • falowane, idealne do cięcia na wprost;
  • ostrzone do cięcia precyzyjnego;
  • rozwarte, zapewniając bardzo szybką i płynną pracę;
  • rozwarte-ostrzone, umożliwiające szybkie cięcie zgrubne. 

Po czym rozpoznać brzeszczot do metalu?

To, co najbardziej odróżnia brzeszczoty do metalu od opisywanych powyżej brzeszczotów do drewna, to zdecydowanie twardsze ostrze. Musi być takie, bo żeby przecięć metal potrzeba solidniejszego materiału. Można w ten sposób wyróżnić dwa rodzaje brzeszczotów do metalu, biorąc pod uwagę to, z czego zostały wykonane. 

  • brzeszczot do drewna RAWLPLUG 100MM 2,5 mm o odwróconych zębachBrzeszczoty HSS (High Speed Steel) produkuje się ze stali szybkotnącej i przeznaczone są do cięcia miękkich metali, przeważnie aluminium i stali nierdzewnej. 
  • Kolejny rodzaj - brzeszczoty HM (Hartmetall) tworzone są z węglików spiekanych, dzięki czemu można nimi ciąć twarde metale - stal węglową i stopy żelaza. 

Istnieje też podział ze względu na to, jaki kształ mają brzeszczoty i co dzięki temu można przeciąć. Wśród najpopularniejszych są zdecydowanie brzeszczoty do cięcia prostego. Ich charakterystyczną cechą są zęby o jednakowym kształcie i rozstawie. Przeznaczone do cięcia metali pod kątem prostym. Również powszechnie wykorzystywane są brzeszczoty do cięcia pod kątem z zębami o ukośnym kształcie. Inne to brzeszczoty do cięcia rowków o zębach w kształcie łuku.

Brzeszczoty w hurtowni Onninen

Wiemy już, co cechuje brzeszczoty zarówno do drewna, jak i metalu, czas więc teraz zaproponować ciekawe rozwiązanie w tym obszarze dostępne w hurtowni instalacyjnej Onninen. W ofercie są różne rozwiązania, dlatego łatwo znaleźć odpowiedni produkt do swoich potrzeb.

kompletu brzeszczotów RAWLPLUG do drewna i metaluMoże nim być brzeszczot do drewna RAWLPLUG 3,0M HCS 5SZT 100MM z uchwytem typu T, co pozwala na pracę z większością wyrzynarek dostępnych na rynku. Zastosowano tu wysokiej jakości stal węglową HCS o specyfikacji SK5. Szybko tnie drewno i materiały drewnopodobne.

Chcąc zaś ciąć płyty meblowe i blaty kuchenne, postawmy na brzeszczot do drewna RAWLPLUG 100MM 2,5 mm o odwróconych zębach. Bardzo dobrą opcją jest kupno kompletu brzeszczotów RAWLPLUG do drewna i metalu o różnych rozmiarach (do drewna 2.5, 3.0, 4.0, do metalu 1.2, 2.0), żeby mieć pod ręką różne rozwiązania.

Sprawdź brzeszczoty w hurtowni instalacyjnej Onninen

Brzeszczot do metalu
Brzeszczot do drewna