Dyskusje na temat sensowności montażu instalacji cyrkulacji ciepłej wody w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej można znaleźć na wielu forach poświęconych instalacjom hydraulicznym. Każdy właściciel budującego się lub modernizowanego domu powinien oszacować koszty montażu i utrzymania instalacji cyrkulacyjnej jakie musiałby ponieść za komfort korzystania z ciepłej wody bez oczekiwania na nią. Te szacunkowe obliczenia powinny ułatwić podjęcie indywidualnej decyzji. Niemniej w większości obecnie budowanych domów jedno i wielorodzinnych instalacje cyrkulacji ciepłej wody są już standardem.
W celu ograniczenia strat ciepła w okresach braku rozbioru ciepłej wody i oszczędności energii elektrycznej do zasilania pompy cyrkulacyjnej, producenci pomp proponują wiele rozwiązań sprowadzających się do uruchamiania pompy tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, aby woda w kranie była wystarczająco ciepła zaraz po jego odkręceniu.
Sprawdź pompy cyrkulacyjne w hurtowni Onninen
Firma Grundfos oferuje kilka rozwiązań spełniających ten warunek, włącznie z pompą cyrkulacyjną rozpoznająca zwyczaje użytkowników w zakresie korzystania z ciepłej wody (COMFORT AUTOAdapt), która włącza się w tuż przed przewidywanymi okresami korzystania z niej. Wielu użytkowników chciałoby jednak sama decydować o okresach wymuszania cyrkulacji i właśnie dla nich kierowana jest oferta pompy COMFORT ze zintegrowanym zegarem cyfrowym.
W pełnej nazwie pompy cyrkulacyjnej Grundfos BDT PM akronim PM oznacza, że pompa jest wyposażona w wysokosprawny silnik z magnesami trwałymi (Permanent Magnet). Dzięki temu pompa pracuje niezmiernie cicho, poziom głośności (ciśnienia akustycznego) jest mniejszy od 43 dB(A), a pobór mocy zawiera się w granicach od 5-7 W. 12-biegunowy 1-fazowy silnik jest zgodnym z dyrektywą o kompatybilności elektromagnetycznej (EMC), co oznacza, że praca pompy nie będzie zakłócać funkcjonowania innych urządzeń w mieszkaniu.
Dla instalatora jest istotne wewnętrzne zabezpieczenie przeciwzwarciowe pompy
i jej podwójna izolacja elektryczna, co umożliwia podłączenie elektryczne bez ochronnego przewodu uziemiającego. Pompę zasila się z 1-fazowej sieci elektrycznej doprowadzając napięcie 1,5 metrowym przewodem zakończonym standardową wtyczką Schuko.
Z kolei dla użytkownika jest istotne wbudowane zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem, a przede wszystkim łatwa obsługa sprowadzająca się do ustawienia zegara cyfrowego na przejrzystym panelu sterującym. W standardowym wyposażeniu są okładziny termoizolacyjne zapobiegające stratom ciepła z pompy.
Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!
Dane techniczne pompy cyrkulacyjnej Grundfos BDT PM:
- Maksymalne ciśnienie w instalacji 10 bar
- Maksymalna wydajność 0,7 m3/godz.
- Maksymalna wys. podnoszenia 1,2 m
- Maksymalny poziom głośności 43 db(A)
- Pobór mocy 5-7 W
- Zakres temperatury cieczy 2 – 95 °C
- Zakres temperatury otoczenia 0 – 40 °C
Pompy cyrkulacyjne Grundfos
Główne cechy i korzyści pompy cyrkulacyjnej Grundfos:
- Możliwość programowania pracy zgodnie z wymaganiami użytkownika
- Łatwa obsługa – prosty sposób zmiany ustawień
- Niskie straty ciepła – okładziny termoizolacyjne
- Odporność na korozję – mosiężny korpus
- Łatwy montaż – niewielka wymagana przestrzeń montażowa, 1,5 m przewód elektryczny na stałe podłączony do pompy, łatwy demontaż głowicy
W ofercie Grundfos są dwa wykonania pompy cyrkulacyjne COMFORT DT: z zaworami zwrotnym
i odcinającym w króćcach pompy (oznaczenie BXDT) lub wersja bez tych zaworów (BDT). Długość montażowa wersji BXDT wynosi 140 mm, a wersji BDT 80 mm.
Pompa COMFORT BDT PM już po kilku miesiącach istnienia na rynku zdobyła tytuł "Produkt Roku 2021" w konkursie Plus X Award i to aż w pięciu kategorii: Wysoka Jakość, Wzornictwo, Wygoda Obsługi, Funkcjonalność i Ekologia. Nagroda Plus X Award jest uznawana na całym świecie i przyznawana jest już od 18 lat.
Pompy COMFORT PM, w tym wersja z zegarem cyfrowym, spełniają wszelkie wymagania higieniczne, potwierdzone certyfikatem PZH do wody pitnej i zapewniają użytkownikowi ciepłą wodę bez oczekiwania wtedy, gdy jest ona potrzebna – na czas.
Autor tekstu: dr inż. Zbigniew Waśkiewicz, Grundfos Pompy Sp. z o.o.
Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!