Ciepła woda na czas – pompa cyrkulacyjna Grundfos COMFORT DT z zegarem cyfrowym

Dodano: wtorek, 5.10.2021


Dyskusje na temat sensowności montażu instalacji cyrkulacji ciepłej wody w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej można znaleźć na wielu forach poświęconych instalacjom hydraulicznym. Każdy właściciel budującego się lub modernizowanego domu powinien oszacować koszty montażu i utrzymania instalacji cyrkulacyjnej jakie musiałby ponieść za komfort korzystania z ciepłej wody bez oczekiwania na nią. Te szacunkowe obliczenia powinny ułatwić podjęcie indywidualnej decyzji. Niemniej w większości obecnie budowanych domów jedno i wielorodzinnych instalacje cyrkulacji ciepłej wody są już standardem.

Pompa cyrkulacyjna Grundfos Comfort DT

W celu ograniczenia strat ciepła w okresach braku rozbioru ciepłej wody i oszczędności energii elektrycznej do zasilania pompy cyrkulacyjnej, producenci pomp proponują wiele rozwiązań sprowadzających się do uruchamiania pompy tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, aby woda w kranie była wystarczająco ciepła zaraz po jego odkręceniu.

Sprawdź pompy cyrkulacyjne w hurtowni Onninen

Firma Grundfos oferuje kilka rozwiązań spełniających ten warunek, włącznie z pompą cyrkulacyjną rozpoznająca zwyczaje użytkowników w zakresie korzystania z ciepłej wody (COMFORT AUTOAdapt), która włącza się w tuż przed przewidywanymi okresami korzystania z niej. Wielu użytkowników chciałoby jednak sama decydować o okresach wymuszania cyrkulacji i właśnie dla nich kierowana jest oferta pompy COMFORT ze zintegrowanym zegarem cyfrowym.

W pełnej nazwie pompy cyrkulacyjnej Grundfos BDT PM akronim PM oznacza, że pompa jest wyposażona w wysokosprawny silnik z magnesami trwałymi (Permanent Magnet). Dzięki temu pompa pracuje niezmiernie cicho, poziom głośności (ciśnienia akustycznego) jest mniejszy od 43 dB(A), a pobór mocy zawiera się w granicach od 5-7 W.  12-biegunowy 1-fazowy silnik jest zgodnym z dyrektywą o kompatybilności elektromagnetycznej (EMC), co oznacza, że praca pompy nie będzie zakłócać funkcjonowania innych urządzeń w mieszkaniu.

Dla instalatora jest istotne wewnętrzne zabezpieczenie przeciwzwarciowe pompy
i jej podwójna izolacja elektryczna, co umożliwia podłączenie elektryczne bez ochronnego przewodu uziemiającego. Pompę zasila się z 1-fazowej sieci elektrycznej doprowadzając napięcie 1,5 metrowym przewodem zakończonym standardową wtyczką Schuko.

Z kolei dla użytkownika jest istotne wbudowane zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem, a przede wszystkim łatwa obsługa sprowadzająca się do ustawienia zegara cyfrowego na przejrzystym panelu sterującym. W standardowym wyposażeniu są okładziny termoizolacyjne zapobiegające stratom ciepła z pompy. 

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Dane techniczne pompy cyrkulacyjnej Grundfos BDT PM:

 • Maksymalne ciśnienie w instalacji 10 bar
 • Maksymalna wydajność 0,7 m3/godz.
 • Maksymalna wys. podnoszenia  1,2 m
 • Maksymalny poziom głośności  43 db(A)
 • Pobór mocy 5-7 W
 • Zakres temperatury cieczy 2 – 95 °C
 • Zakres temperatury otoczenia  0 – 40 °C

Pompy cyrkulacyjne Grundfos


Główne cechy i korzyści pompy cyrkulacyjnej Grundfos:

 • Pompa cyrkulacyjna Grundfos Comfort DTMożliwość programowania pracy zgodnie z wymaganiami użytkownika
 • Łatwa obsługa – prosty sposób zmiany ustawień
 • Niskie straty ciepła – okładziny termoizolacyjne
 • Odporność na korozję – mosiężny korpus
 • Łatwy montaż – niewielka wymagana przestrzeń montażowa, 1,5 m przewód elektryczny na stałe podłączony do pompy, łatwy demontaż głowicy

W ofercie Grundfos są dwa wykonania pompy cyrkulacyjne COMFORT DT: z zaworami zwrotnym
i odcinającym w króćcach pompy (oznaczenie BXDT) lub wersja bez tych zaworów (BDT). Długość montażowa wersji BXDT wynosi 140 mm, a wersji BDT 80 mm.

Pompa COMFORT BDT PM już po kilku miesiącach istnienia na rynku zdobyła tytuł "Produkt Roku 2021" w konkursie Plus X Award i to aż w pięciu kategorii: Wysoka Jakość, Wzornictwo, Wygoda Obsługi, Funkcjonalność i Ekologia. Nagroda Plus X Award jest uznawana na całym świecie i przyznawana jest już od 18 lat.

Pompy COMFORT PM, w tym wersja z zegarem cyfrowym, spełniają wszelkie wymagania higieniczne, potwierdzone certyfikatem PZH do wody pitnej i zapewniają użytkownikowi ciepłą wodę bez oczekiwania wtedy, gdy jest ona potrzebna – na czas.

Autor tekstu: dr inż. Zbigniew Waśkiewicz, Grundfos Pompy Sp. z o.o.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Pompa cyrkulacyjna
Pompa cyrkulacyjna Grundfos
Pompa cyrkulacyjna Grundfos
Pompa cwu