Ciepła woda na działce. Sprawdź proste rozwiązanie!

Dodano: czwartek, 9.06.2022


Podczas letnich dni spędzanie czasu na działce jest idealną alternatywą do przebywania w tym czasie w mieście. Domki na działkach stają się dziś prawdziwymi letnimi willami, jednakże zwykle problemem jest uzyskanie w nich ciepłej wody. Istnieje jednak sprawdzony i prosty sposób, który pozwala cieszyć się ciepłą wodą bez żadnych ograniczeń. Jak zatem uzyskać ciepłą wodę na w altankach i domkach działkowych?

ciepła woda na działce

Dlaczego ciepła woda na działce wydaje się czymś nieosiągalnym?

Wzrost popularności ogródków jest bardzo wyraźnie widoczny od co najmniej dwóch lat. Co ciekawe, miejskie działki cieszą się zainteresowaniem wszystkich grup wiekowych, dlatego w takich miejscach coraz częściej widać nowoczesne rozwiązania i technologie. Przebywając w domku letniskowym, można poczuć się jak na wczasach. Dlatego wiele osób chce mieć w nim również dostęp do ciepłej wody. 

Sprawdź ogrzewacze wody w hurtowni Onninen

Warto podkreślić, iż taki scenariusz dla wielu osób wydaje się nierealny. Ogródki działkowe często nie są przystosowane do instalacji skomplikowanej sieci ciepłowniczej. Na szczęście istnieje sposób na ciepłą wodę w domku letniskowym czy altance, który nie wymaga planowania rozbudowanej instalacji grzewczej w domku. Sposobem tym są oczywiście elektryczne podgrzewacze wody i ogrzewacze wody.

Czym są elektryczne podgrzewacze wody i w jaki sposób działają?

W zależności od planowanego sposobu użytkowania możemy wybrać pomiędzy przepływowymi podgrzewaczami wody i pojemnościowymi ogrzewaczami wody. Elektryczne, przepływowe podgrzewacze wody są urządzeniami o niewielkich rozmiarach, które pozwalają na skuteczne i szybkie ogrzanie wody. Co więcej, podłączenie takiego podgrzewacza jest bardzo proste, gdyż wymaga tylko instalacji elektrycznej i przyłącza wody. Urządzenia te są nie tylko proekologiczne, ale również energooszczędne, ponieważ włączają się tylko podczas użytkowania. Dzięki swojej konstrukcji podgrzewacze przepływowe można umieścić nawet na bardzo ograniczonej przestrzeni.

Drugim rodzajem urządzeń, które zapewnią nam ciepłą wodę, są podgrzewacze wody pojemnościowe. Działają one na zasadzie małego bojlera ogrzewającego wodę za pomocą wbudowanej grzałki. Ogrzewacze pojemnościowe o niewielkiej pojemności doskonale spełniają swoją funkcję w miejscach o niskim, lecz częstym poborze wody. Te o pojemności do 10 litrów znajdą zastosowanie w kuchni lub przy umywalce w łazience/toalecie. Są również polecane do instalacji w lokalach użytkowych np. w małej gastronomii.

Czym kierować się podczas wyboru podgrzewacza lub ogrzewacza wody?

Podgrzewacze przepływowe i ogrzewacze pojemnościowe cechuje odmienny sposób działania. W zbiorniku elektrycznego ogrzewacza pojemnościowego elektrycznego jest gromadzona zimna woda, która jest podgrzewana w sposób ciągły. Temperatura wody jest utrzymywana zgodnie z ustawieniami termostatu.

W przypadku podgrzewaczy przepływowych woda przepływająca przez urządzenie jest podgrzewana na bieżąco. Grzałki załączają się tylko wtedy, kiedy przez podgrzewacz przepływa woda. Przy niezbyt częstym poborze wody, a ma to najczęściej miejsce w domkach i altankach działkowych, jest to bardziej energooszczędna alternatywa. Ponadto niektóre modele, jak na przykład EPS2 marki Kospel jest wyposażony w baterię z wylewką, a EPS2.P posiada baterię i słuchawkę prysznicową.

Jeśli zdecydujemy się na pojemnościowy ogrzewaczem wody, warto zastanowić się nad urządzeniem POC inox marki Kospel. Odporny na korozję zbiornik ze stali nierdzewnej gwarantuje długoletnią i niezawodną pracę urządzenia. Ogrzewacz jest dostępny w dwóch opcjach: 5 oraz 10 litrów. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom użytkownik ma możliwość regulacji temperatury w zakresie od 23 do 70°C. Grzałka o mocy 2kW zapewnia krótki czas podgrzania wody w zbiorniku. W przypadku ogrzewaczy o pojemności 5 litrów czas podgrzania wody o 30°C wynosi ok. 5,5 minuty. W zbiornikach o pojemności 10 litrów - podgrzanie wody zajmuje ok. 11 minut.

Sprawdź podgrzewacze wody w hurtowni Onninen

Dlaczego warto wybrać elektryczne podgrzewacze i ogrzewacze wody?

Podgrzewacz wody przepływowy Przepływowy elektryczny EPS2-5,5 kW TwisterZarówno podgrzewacze przepływowe i ogrzewacze pojemnościowe oferowane przez markę Kospel mają możliwość łatwego wpięcia do instalacji jednofazowej (poza modelami podgrzewaczy przepływowych PPE3 i PPH3 korzystających z instalacji trójfazowej).

Umycie rąk po pracach ogrodowych w ciepłej wodzie jest po prostu przyjemne, dlatego w takich przypadkach najlepiej sprawdzi się podgrzewacz przepływowy. Gdy korzystamy z domku letniskowego przez dłuższy czas, a zużycie wody następuje częściej, wtedy warto zastanowić się nad pojemnościowym ogrzewaczem wody.

Wybór urządzenia zależy więc od preferencji użytkowników, jednak mają jedną cechę wspólną - dostarczają ciepłą wodę, a to zdecydowanie komfortowe i cenione rozwiązanie.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!