Ciepła woda w altance działkowej lub domku letniskowym? Eksperci KOSPEL podpowiadają jak szybko i niedrogo to zrobić

Dodano: poniedziałek, 28.06.2021


Wielu z nas marzy o wypoczynku w domku letniskowym lub przyczepie kempingowej. Oczywiście niektórzy przygotowują się do bardziej aktywnej formy relaksu, której plony będzie można zbierać już wczesnym latem. Mówimy tutaj o osobach uprawiających działkowe ogródki, bo właśnie oni zwykle po intensywnych pracach ogródkowych, mają tylko jeden problem… Trzeba jak najszybciej wrócić do domu, by umyć strudzone pracą ręce.

Ręce ze spadającą wodą w parku

Ciepła woda nie oznacza skomplikowanej i drogiej budowy sieci ciepłowniczej w Twoim domku działkowym czy stawiania bojlerów i wymienników, których wielkość utrudniałaby ich instalację na niewielkim metrażu. Przecież najczęściej domki działkowe są budowane z myślą o przechowywaniu narzędzi i możliwości napicia się kawy w przerwie między pracami ogrodowymi. Czy jest w nich miejsce na ciepłą wodę? Oczywiście, że tak.

Przepływowe ogrzewacze wody i ogrzewacze wody pojemnościowe pozwolą zapomnieć o czasach, kiedy zimna woda była jedynym rozwiązaniem po skończonych pracach ogrodowych. Każdy z nas pamięta, jak w domku letniskowym wodę ogrzewało się w garnku i napełniało nią miednicę. Ten nieekonomiczny i przede wszystkim nieprzyjemny sposób na wieczorną kąpiel można jednak zapisać na kartach historii. W naszym poradniku podpowiemy Ci, jak zapewnić sobie dostęp do ciepłej wody użytkowej!

Teraz ciepłą wodę możecie uzyskać w prosty sposób i niewielkim kosztem 

Sadzenie roślin na działce

Współczesny rynek produktów do ogrzewania wody użytkowej jest bardzo szeroki i skierowany bezpośrednio w potrzeby konkretnych użytkowników. Jedyne, czego potrzebujemy, to przyłącze do bieżącej wody i instalacja elektryczna. Ogrzewanie wody nigdy nie było takie proste. Warto jedynie pamiętać, żeby zdjąć podgrzewacz na okres zimowy, by zamarznięta w środku woda  go nie uszkodziła.

Na jaki ogrzewacz wody należy się zdecydować? Kluczowym kryterium doboru okaże się sposób jego użytkowania.

Podgrzewacze wody marki KOSPEL


Domek letniskowy czy altanka działkowa? Jak wybrać najlepszy podgrzewacz?

Przepływowy podgrzewacz wody Kospel

Na rynku znajdziesz szeroki wybór podgrzewaczy przepływowych i ogrzewaczy pojemnościowych. Te drugie określane są czasem jako bojlery elektryczne, a także termy elektryczne. Podstawową różnicą w ich działaniu jest sposób podgrzewania wody.

Ogrzewacz przepływowy przygotowuje wodę na bieżąco. Dostajemy dokładnie tyle ciepłej wody, ile potrzebujemy. W ogrzewaczach pojemnościowych, które można opisać jako bojlery o różnych pojemnościach, woda w zbiorniku podgrzewana jest grzałką elektryczną do zaprogramowanej temperatury. Taka forma sprawdza się, gdy chcemy uzyskać dużą ilość ciepłej wody o stałej temperaturze.

Jeśli posiadamy małą altankę na działce, nie możemy sobie pozwolić na komfort posiadania dużego ogrzewacza pojemnościowego, ale w tym przypadku również nie ma takiej potrzeby. Podgrzewana woda będzie służyła jedynie do umycia rąk i twarzy po skończonej pracy w ogródku. W takim przypadku w zupełności wystarczy mały podgrzewacz przepływowy o mocy 3,5 KW. Dostępne są też modele działające bezciśnieniowo, które posiadają wbudowany kran, co pozwoli zaoszczędzić na zakupie dodatkowej baterii.

Przy większym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę zarówno w altance działkowej, jak i domku letniskowym, możemy sobie pozwolić na modele o większej mocy. Zapewni nam to wyższy poziom komfortu, a przy tym szersze zastosowanie podgrzewaczy.

Jak regulować temperaturę ciepłej wody na działce?

Nasuwa się również pytanie dotyczące sposobu regulacji temperatury w takim urządzeniu. Oczywiście jest ono bardzo istotne, a odpowiedź na nie można przedstawić na przykładzie sposobu wykorzystania podgrzewacza.

Jeśli w naszym domku letniskowym mamy do dyspozycji mały prysznic, będziemy mogli regulować moc podgrzewacza ze sterowaniem hydraulicznym jedynie w dwóch zakresach. Przez to możemy nie uzyskać satysfakcjonującej nas temperatury wody przy jej pożądanym przepływie. W podgrzewaczu z elektronicznym regulatorem temperatury możemy natomiast płynnie dostosować temperaturę wody do własnych potrzeb. Jeśli wodę będziemy wykorzystywać w umywalkach lub w zlewozmywakach kuchennych, wtedy sterowanie hydrauliczne jak najbardziej wystarczy, chociaż zawsze lepszy komfort będzie można uzyskać przy precyzyjnym stopniowaniu temperatury za pomocą sterowania elektronicznego.

Jeśli sprecyzujemy, jaki będzie sposób wykorzystywania ciepłej wody, wtedy idealnie dopasujemy najbardziej ekonomiczny i komfortowy system podgrzewania wody w domku lub altance.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Alternatywne sposoby podgrzewania wody

Zarówno pojemnościowy, jak i przepływowy ogrzewacz wody trudno uznać za urządzenie energooszczędne. Sprzęt tego typu posiada zazwyczaj klasę C lub D, co na tle alternatywnych rozwiązań wygląda niezbyt korzystnie. Warto więc zastanowić się nad eksploatacją powietrznej pompy ciepła, której efektywność energetyczna sięga nawet klasy A+. Aby ogrzać wodę, urządzenie wykorzystuje przede wszystkim odnawialne źródło energii, jakim jest w tym przypadku temperatura powietrza. Do działania potrzebuje jedynie niewielkiego udziału energii elektrycznej.

Najmniejsze pompy ciepła to jednofunkcyjne urządzenia podgrzewające ciepłą wodę użytkową. Choć ich zakup okaże się inwestycją bardziej kosztowną niż podgrzewacze, wydatek zwróci się dzięki oszczędnościom na energii elektrycznej. Każdy, kto chciałby jeszcze bardziej zredukować koszty pozyskiwania ciepłej wody na działce, powinien zainteresować się montażem instalacji solarnej.

Kolektory słoneczne z łatwością wyprodukują wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić małą pompę ciepła do c.w.u. Choć w tym przypadku również trzeba się liczyć z pewnymi kosztami, zużycie energii będzie na tyle niewielkie, że wystarczy montaż instalacji składającej się z zaledwie kilku kolektorów słonecznych.

Ciepła woda użytkowa na działce? Zaopatrz się w Onninen!

Szukając sposobów na ekonomiczne podgrzewanie wody na działce lub w domku letniskowym, zapoznaj się z ofertą naszej hurtowni internetowej. Znajdziesz tu zarówno wydajne podgrzewacze przepływowe i objętościowe, jak i pompy ciepła do c.w.u. oraz panele słoneczne!