Oświetlenie w domu nie ma tylko roli funkcjonalnej, bo decyduje również o estetyce wnętrz i co najważniejsze - o naszym samopoczuciu. Ogromne znaczenie ma tutaj temperatura barwowa. Światło ciepłe przynosi ukojenie, relaks, jest przytulne; zimne zaś sprzyja koncentracji, podkreśla jednocześnie nowoczesny wygląd pomieszczenia. Dowiedzmy się, jak temperatura oświetlenia wpływa na wygląd wnętrz? Jaki kolor oświetlenia wybrać do wystroju pokoju? Wyjaśnijmy też, jak kolor oświetlenia wpływa na samopoczucie?
Sprawdź oświetlenie salonu w hurtowni Onninen
Jak temperatura oświetlenia wpływa na wygląd pomieszczenia?
Wybierając oświetlenie, musimy uwzględnić wiele różnych czynników, aby pasowało ono w danym pomieszczeniu, pomagało w odpoczynku bądź wręcz przeciwnie - sprzyjało koncentracji. O wszystkim decyduje temperatura barwowa oświetlenia, która wyrażana jest w kelwinach (K). Ma ona ogromny wpływ na atmosferę i odbiór wnętrza.
Ciepła barwa światła o temperaturze poniżej 3300 K, tworzy przytulny i relaksujący nastrój. To więc rozwiązanie idealne do salonu, sypialni czy jadalni. Ciepłe światło sprawia, że kolory mebli i ścian wydają się cieplejsze, bardziej naturalne, co sprzyja domowej atmosferze. Pamiętajmy więc, że oświetlenie salonu powinno być ciepłe.
Nie wszędzie jednak ono pasuje, dlatego w wielu miejscach najlepsza jest po prostu neutralna barwa. Przypomina ona światło dzienne, dlatego też jest w sam raz do kuchni, biura czy łazienki. W takich miejscach potrzebna jest wyraźna widoczność i dokładność. Neutralne oświetlenie wspiera koncentrację i pozwala na precyzyjne wykonywanie codziennych czynności.
Zimne światło zaś, powyżej 4000 K, wprowadza nowoczesny, minimalistyczny charakter, sprawiając, że wnętrza wydają się bardziej przestronne i sterylne. Często stosuje się je w biurach, pracowniach czy garażach. Jeśli jednak interesuje nas oświetlenie do kuchni lub oświetlenie łazienki, warto też o nim pomyśleć, na przykład umieszczając je nad blatem lub nad lustrem (dla lepszej widoczności). W tych wnętrzach właśnie dobrze sprawdzają się różne barwy światła.
Jaki kolor oświetlenia wybrać do wystroju pokoju?
Widzimy więc, że barwa światła ma ogromne znaczenie, dlatego też, projektując oświetlenie, dobierając lampy i świetlówki, zawsze powinniśmy pamiętać o najważniejszych zasadach. Barwa ciepła doskonale komponuje się z klasycznymi i rustykalnymi aranżacjami, czyli tam, gdzie dominują naturalne materiały, jak drewno czy tkaniny.
Takie światło tworzy przytulną, domową atmosferę, idealnie uzupełniające przestrzenie przeznaczone do relaksu, jak salon czy sypialnia. Barwa światła ciepła nie męczy oczu, nadaje się bardzo dobrze do wieczornego czytania, gdy najważniejsze jest to, aby powoli przechodzić w stan czuwania, a następnie snu.
Barwa neutralna, która przypomina naturalne promienie słoneczne, bardzo dobrze sprawdza się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Tam więc, gdzie przeważają jasne kolory, szkło lub metal, warto pomyśleć o takim rodzaju światła. Przy nim detale stają się wyraźne, przestrzeń natomiast zyskuje na świeżości oraz funkcjonalności.
Zimna barwa światła zarezerwowana jest dla industrialnych lub futurystycznych stylizacji. Królują tu surowe elementy - beton, stal, odcienie szarości. Ten typ światła podkreśla geometryczne kształty, nadając pomieszczeniom charakternego, nowoczesnego sznytu.
Jak kolor oświetlenia wpływa na samopoczucie?
Barwa światła ma ogromną moc, decydując o tym, jak się czujemy. Czy jesteśmy zrelaksowani, spokojni, czy może wręcz przeciwnie - pobudzeni lub mocno skoncentrowani. To niezwykle ciekawe, że zwykłe żarówki zamknięte w kloszu lampy mogą tak na nas wpływać.
Ciepłe światło (poniżej 3300 K) działa niezwykle relaksująco, sprzyjające wyciszeniu. Perfekcyjne jest więc do wieczornego odpoczynku, pomaga bowiem organizmowi przygotować się do snu. Zmniejsza produkcję kortyzolu (hormon stresu, wydzielany po przebudzeniu), wspierając jednocześnie wydzielanie melatoniny (tzw. hormon snu).
Neutralne światło, najbardziej zbliżone do światła dziennego, poprawia koncentrację i pobudza do działania. Jest więc wskazane do nauki, pracy czy podczas wykonywania precyzyjnych czynności. Zapewnia równomierne, jasne oświetlenie, takie, które nie męczy oczu, a wspiera efektywność w ciągu dnia.
Zimne światło (powyżej 4000 K), działa bardzo stymulująco, dlatego też zwiększa czujność i koncentrację. Nieprzypadkowo wykorzystywane jest w przestrzeniach biurowych czy siłowniach, tam, gdzie najważniejsze jest utrzymanie energii i pełnej aktywności. Jego nadmiar może jednak męczyć, powodować uczucie chłodu i dyskomfortu. Stosować je należy z umiarem.
Nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka barwa światła będzie optymalna, bo wszystko zależy od potrzeb i specyfiki miejsca.