Ciśnienie wejściowe na właściwym poziomie: Zawór pierwszeństwa

Dodano: środa, 3.01.2024


Zawór pierwszeństwa odgrywa niewątpliwie bardzo ważną rolę. Wpływa na bezpieczeństwo całej instalacji, a także efektywność pracy. Należy zauważyć, że zawór pozwala na rozchód wody w momencie, gdy ciśnienie na wejściu spadnie poniżej określonej wartości. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej i poznać najlepsze modele z oferty hurtowni Onninen.

Zawory pierwszeństwa z zaworem motylkowym na białym tle

Sprawdź zawory pierwszeństwa w hurtowni Onninen

Pierwsze podłączenie zaworu pierwszeństwa

Odpowiednio wykonane prace są niezbędne w instalacji wodociągowej. Zawór pierwszeństwa można zamontować w instalacjach, gdzie występuje potrzeba utrzymania ciśnienie wejściowego na ustalonym poziomie. Zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody wpływa na pracę całej instalacji i umożliwia jej skuteczne działanie. Zawory pierwszeństwa zabezpieczają ciśnienie w rurociągu. Warto zwrócić uwagę, że ciśnienie wejściowe można regulować.

Zawór pierwszeństwa Resideo Braukmann DH300, DN50W tym przypadku stosuje się np. poluzowanie nakrętki mocującej. To urządzenie w momencie wykrycia spadku zaczyna działać. Dzięki temu nie dojdzie np. do niekontrolowanego wypływu wody. Jednoczesna redukcja ciśnienia wyjściowego zapobiega uszkodzeniu całej instalacji, a więc odcięcie dopływu do instalacji bytowej jest niezbędne. Zawór pierwszeństwa jest otwarty i pracuje jako regulator ciśnienia.

Podłączenie przewodu impulsowego w tym przypadku nie jest konieczne. Stosowanie zaworów jest wymagane przez przepisy o ochronie przeciwpożarowej. W przypadku pożaru zastosowanie zaworów odcinających dopływ wody ma zapewnić lepszą ochronę mienia. Trzeba jeszcze wiedzieć, że zawór może być montowany zarówno w pozycji  pionowej, jak i poziomej, ale też w pozycjach pośrednich. Najlepiej zamontować go bezpośrednio za pompą. Czasami występuje konieczność montażu w miejscu powrotu wody.      

Gdzie należy stosować zawory pierwszeństwa? 

Zawory pierwszeństwa wpływają na bezpieczeństwo. Należy je zamontować w odgałęzieniach instalacji bytowo-gospodarczej, a także odcinającej dopływ wody. Sprawdzą się w momencie gdy dojdzie do pożaru czy konieczności poboru wody z instalacji wodociągowej. W tym przypadku niezbędne jest zapewnienie priorytetu zaopatrzenia służb w wodę. W instalacjach nawodnionych jest on ważnym elementem składowym hydrantu wewnętrznego.

Można zastosować go w instalacjach wyposażonych w nasadę pożarniczą. Wtedy też, gdy dojdzie do pożaru podłącza się węże pożarnicze. Zawory odcinające mają określone wartości strat ciśnienia. Oczywiście należy jeszcze zadbać, by spełniały normy jakościowe. Przede wszystkim króciec wlotowy powinien być nagwintowany. Ponadto ważny jest także kąt, który nie powinien być mniejszy niż 90 stopni, ani większy niż 135 stopni.         

Zasada działania zaworu pierwszeństwa 

Należy chronić instalację przed przekroczeniem zadanego ciśnienia. Stosowanie ogranicznika ciśnienia w instalacji sprawia, że będzie działać prawidłowo. Warto zauważyć, że zawór pierwszeństwa ma naprawdę szerokie zastosowanie. Nie trzeba obawiać się, że dojdzie do uszkodzenia instalacji. Zawór pierwszeństwa, czyli zawór priorytetu steruje przepływem w instalacji w zależności ile wynosi ciśnienie wejściowe. Zawory należy stosować wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość ograniczenia ciśnienia wejściowego, a także gdy występuje odpowiednia ilość wody. Zawory pierwszeństwa ograniczają ciśnienie na wejściu sieci zasilającej. Mogą mieć wbudowany zawór elektromagnetyczny. Służy on do zapewnienia pierwszeństwa zaopatrzenia, np. gdy dojdzie do pożaru. Zawory mogą być stosowane zarówno w instalacjach wody pitnej, jak i przemysłowej. Zwróćcie uwagę, że zawory odcinające można zamontować w miejscach o ograniczonej przestrzeni.

Zawór pierwszeństwa BERMAD 730,DN50Te zawory priorytetu mają mały ciężar, za to cechuje je wysoka dokładność regulacji. Nie trzeba więc obawiać się wahań ciśnienia wejściowego. Utrzymanie zadanego ciśnienia jest więc bardzo łatwe. Do działania zaworu nie ma konieczności stosowania energii, a więc decydując się na zakup takiego produktu zyskuje się możliwość redukcji, jak i podtrzymania ciśnienia. Można więc odciąć dopływ wody, np. do instalacji socjalno-bytowej w momencie, gdy ciśnienie w instalacji przeciwpożarowej zaczyna spadać. Dzięki temu ryzyko szkód jest znacznie mniejsze. Zawory pierwszeństwa z regulatorem ciśnienia są więc kombinacją regulatora ciśnienia i zaworu pierwszeństwa. Umożliwiają utrzymanie ciśnienia. Jednocześnie zapewniają wysoką dokładność regulacji i utrzymanie wymaganych parametrów ciśnienia.

Niewystarczający poziom może spowodować uszkodzenie instalacji, stąd zaopatrzenie się w zawór pierwszeństwa jest konieczne. To urządzenie w momencie wykrycia spadku ciśnienia wody wewnątrz instalacji przeciwpożarowej odcina jej dopływ do instalacji bytowej. Pojawiają się też pytania, choćby dotyczące tego czy zawór zwrotny szybko zmniejsza przepływ. Odpowiedź jest prosta, a mianowicie w systemach, w których wymaga się stałego ciśnienia zawory zwrotne zapewniają stały przepływ, co przekłada się na lepszą wydajność systemu, ale też mniejsze zużycie energii. Zawór pierwszeństwa gwarantuje przepływ określonego medium roboczego w jednym kierunku, który jest ustalony. Przy niskiej wartości skrętnej zawór można obsługiwać bardzo łatwo i to nawet, gdy ciśnienie jest maksymalne.                    

Jak prawidłowo powinien być ustawiony zawór pierwszeństwa? 

Pojawia się pytanie, czy montowanie zaworu w instalacji przeciwpożarowej jest konieczne? Oczywiście odpowiedź jest twierdząca. Zawór montuje się po to, by chronić instalację, jego stosowanie jest więc bardzo istotne. Trzeba również pamiętać, jak powinien wyglądać prawidłowy montaż. Należy go zamontować w miejscu, gdzie trzeba utrzymać ciśnienie wejściowe na ustalonym poziomie. Zawór jest zamknięty do czasu, kiedy ciśnienie na wejściu czy wlocie ma określoną wartość.

Pamiętaj również, że zawór można montować w różnych pozycjach, począwszy od pionowej przez poziomą, po pozycje pośrednie. Trzeba wiedzieć, że musi być zamontowany zgodnie z kierunkiem przepływu. Należy zamontować go tak, by nie obciążyć korpusu. Dodatkowo należy ttakże pamiętać, by zostawić odpowiedni prześwit. Aby zatrzymać zanieczyszczenia, stosuje się siatkę. Zapewnienie bezpieczeństwa instalacji, ale i wydajności jest wymagane przez prawo. Zawór może być zamontowany w każdej pozycji, ale pod warunkiem, że przepływ wody jest zgodny z kierunkiem wskazanym przez strzałkę umieszczoną na korpusie.Należy pamiętać, że po obu stronach zaworu regulacyjnego konieczny jest montaż zaworu odcinającego.

Przed użyciem trzeba jeszcze przepłukać rurociąg po to, by usunąć ewentualne zanieczyszczenia. Aby go uruchomić, trzeba jeszcze wykręcić śruby regulacyjne. Warunkiem prawidłowej pracy jest otworzenie zaworów kulowych. Pamiętajcie także jak ważna jest wartość ciśnienia, dlatego też należy sprawdzić manometr umieszczony na zaworze pilotowym. Aby nie doszło do wycieku wody, konieczne jest jeszcze wykorzystanie odpowiednia, które spowoduje większe bezpieczeństwo instalacji. Bez stosowania odwodnienia może dojść do wypływu wody, a to z kolei przełoży się na uszkodzenie instalacji.          

Rola zaworów pierwszeństwa w ochronie przeciwpożarowej budynków 

Standardowo zawory stosuje się po to, by zapewnić odpowiednie ciśnienie wody dostarczanej do domów, mieszkań czy budynków użytku publicznego. Jednak w momencie, gdy dojdzie do pożaru, to takie zawory zapewnią właściwe ciśnienie do instalacji przeciwpożarowej, co zmniejsza straty i pozwala przeprowadzić szybciej akcję gaśniczą. Bardzo często stosuje się rury wykonane z tworzyw sztucznych, które mogą szybko topnieć pod wpływem pożaru, ale też skutkiem będzie obniżenie ciśnienia.

automatyczny zawór pierwszeństwa Danfoss EV220B DN80 3"Zasilanie nie będzie wtedy prawidłowo działać i ciśnienie spadnie. Dlatego też zawór pierwszeństwa jest konieczny, gdyż zapobiegnie takiej sytuacji. Kontroluje on ciśnienie zarówno na wlocie, jak i wylocie. W momencie, gdy dojdzie do pożaru zawór podtrzyma ciśnienie wody. Jednocześnie pozostaje on zamknięty do czasu, kiedy ciśnienie na wejściu osiągnie ustaloną wartość. Gdy dojdzie do otwarcia, nastąpi redukcja ciśnienie wejściowe. Można je stosować w suchych pionach. Dla większego bezpieczeństwa stosuje sie jeszcze ręczny układ otwierania, który sprawdzi się w przypadku braku zasilania. Postanowienia prawne jasno nakazują wykorzystanie takich zaworów.

Oczywiście można również zdecydować się na zawory elektromagnetyczne, które powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie przepływ medium jest znacznie większy. Mogą być one sterowane ręcznie. Są więc odpowiednim wyborem w miejscach użytku publicznego. Zaleca się jeszcze okresowe prowadzenie kontroli działania. Można to np. robić przy każdym przeglądzie instalacji przeciwpożarowej. Odpowiedzialne wykorzystanie zaworów wpływa na bezpieczeństwo ludzi, mienia, ale i ogranicza straty. Zawór bezpieczeństwa to zawór zwrotny chroniący przed przekroczeniem określonej wartości ciśnienia. Utrzymuje on jeden kierunek przepływu, przesyłając medium tak, by nie cofało się. 

Zawory pierwszeństwa w hurtowni Onninen 

Na uwagę zasługuje zawór pierwszeństwa Resideo Braukmann DH300, DN50. Jest to urządzenie, które wykorzystuje się do sterowania zarówno przepływem wody, jak i innego rodzaju mediów. Działa on na zasadzie elektromagnetycznej. Zapewnia maksymalną funkcjonalność. Można sterować nim zdalnie. W tym przypadku wykorzystuje się specjalny panel kontrolny, a więc operator może zmieniać ustawienie zaworu, ale bez konieczności fizycznej obecności. Aby odpowiedzieć na potrzeby najbardziej wymagających użytkowników, zawór posiada funkcję alarmową, która daje znać, gdy występuje awaria bądź niskie ciśnienie w sieci hydrantowej. Zawór przechodzi wtedy na drugie źródło zasilania. Dzięki temu nie dochodzi do przerwy w pracy systemu.

Dobrym wyborem może być ponadto zawór pierwszeństwa BERMAD 730,DN50. Utrzymuje on parametry nawet w sytuacji, gdy dojdzie do zaniku zasilania. Zawór jest sterowany hydraulicznie. Ten model wykazuje nie tylko odporność mechaniczną czy odporność na korodowanie, ale też na wahania ciśnienia. Jest niezbędny w momencie, gdy dojdzie do akcji gaśniczej. Zapewnia wtedy szybki dostęp wody.

Odpowiedni będzie także automatyczny zawór pierwszeństwa Danfoss EV220B DN80 3". Wykonany jest z mosiądzu oraz stali nierdzewnej. Podobnie jak w poprzednich modelach producent Danfoss zastosował mocne i niezawodne uszczelnienia. Zwróćcie uwagę, że dopuszczalne ciśnienie różnicowe wynosi aż 16 bar. Dzięki temu ten zawór może pracować w naprawdę trudnych warunkach.    

Sprawdź zawory pierwszeństwa w hurtowni Onninen

Klucz do zaworów