Ciśnieniowe mycie rur – jakie są metody i czy naprawdę jest to konieczne?

Dodano: środa, 25.09.2024


Mycie ciśnieniowe jest jedną ze skutecznych metod usuwania brudu nawet z miejsc trudno dostępnych, jakimi są rury. Na czym polega mycie instalacji rurowych oraz jaki sprzęt będzie niezbędny?

Sieć wodociągowa rur kanalizacyjnych w ogrodzie przed zasypaniem ziemią

Sprawdź rury kanalizacyjne w hurtowni Onninen

Na czym polega ciśnieniowe mycie rur?

Jedną z technik dokładnego oczyszczania rur jest mycie ciśnieniowe. Pozwala ono na skuteczne usunięcie osadów, korozji, tłuszczów i innych zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpływać na drożność układu. W procesie czyszczenia woda wprowadzana jest do układu pod wysokim ciśnieniem. Do wykonania pracy niezbędne są specjalne urządzenia, ponieważ aby skutecznie usunąć zanieczyszczenia niezbędne może być ciśnienie nawet rzędu od 100 do 300 barów.

Rura kanalizacyjna zewnętrzna PVC Kaczmarek 200X5.9X2000 SN8 KL.S LITA, z uszczelką K-U21 typu LOCK 032543L200Oczyszczanie układów rurowych wymaga stosowania specjalnych dyszy, które po wprowadzeniu do rury pozwalają na kierowanie strumieniem wody pod różnym kątem. Wysokie ciśnienie wody pozwala na rozwijanie większych zanieczyszczeń i ich usuwanie na zewnątrz układu. Warto wiedzieć, że wysokie ciśnienie wody pomaga udrożnić nawet duże zatory, realnie wpływające na pogorszenie drożności.

Dużą zaletą ciśnieniowego mycia rur jest to, że metoda może być z powodzeniem stosowana do czyszczenia kanalizacji, rur przemysłowych, systemów deszczowych, a także domowych instalacji. Czyszczenie ciśnieniowe może być przeprowadzone zarówno w ramach profilaktyki, jak i w sytuacji awarii, gdy konieczne jest szybkie udrożnienie.

Technika charakteryzuje się dużą skutecznością. Jest bezpiecznym rozwiązaniem, pozwalającym zadbać również o środowisko naturalne, bo do czyszczenia wykorzystywana jest zwykła woda, bez dodatków chemikaliów. W efekcie właściwie przeprowadzonego procesu ciśnieniowego mycia można przywrócić całkowitą drożność w systemie rurowym.

Jaki sprzęt wykorzystuje się do czyszczenia ciśnieniowego?

Prawidłowe wykonanie ciśnieniowego mycia rur wymaga właściwego przygotowania. Podstawą jest specjalistyczny sprzęt, pozwalający generować wysokie ciśnienie strumienia wody. Są to agregaty wysokociśnieniowe, do których podłączony jest specjalny osprzęt, w tym: węże czyszczące i dysze. Należy zwrócić uwagę, że są to specjalne elementy, zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwić oczyszczanie rur.

Rura kanalizacyjna zewnętrzna Wavin PVC 110x3.2x3000 SN8 KL.S LITA 3040755Agregaty wysokociśnieniowe to najważniejsze urządzenie, bez którego czyszczenie będzie nieefektywne. Generowanie wysokiego ciśnienia wody możliwe jest dzięki pompie wodnej, która tłoczy wodę pod wysokim ciśnieniem. W zależności od potrzeb wykorzystywane są urządzenia, w których wartość ciśnienia regulowana jest w zakresie od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset barów. Silniki agregatów zasilane są energią elektryczną lub odpowiednim paliwem, dzięki czemu mogą być stosowane w każdym miejscu. Nawet tam, gdzie dostęp do prądu jest ograniczony.

Dobór odpowiedniego ciśnienia zależy głównie od rodzaju instalacji, która poddana zostanie czyszczeniu. W przypadku układów kanalizacyjnych zazwyczaj stosowane są urządzenia zapewniające ciśnienie rzędu od 100 do 400 barów, natomiast w przypadku instalacji przemysłowych niezbędne może być wykorzystanie urządzeń o jeszcze wyższej mocy.

Charakterystycznym elementem sprzętu do ciśnieniowego czyszczenia rur są także węże i dysze. Elementy te muszą cechować się dużą odpornością i wytrzymałością na działanie wysokiego ciśnienia. Węże wykonane są z materiałów elastycznych, solidnych, dzięki czemu z powodzeniem mogą być wykorzystywane nawet przez długi czas. Doskonale sprawdzi się do udrażniania zatorów,  usuwa zabrudzenia znajdujące się nawet na dużej głębokości. W przypadku dysz wyróżnić można:

  • turbo-dysze, czyli tzw. dysze rotacyjne;
  • dysze kierunkowe;
  • dysze pęczniejące;
  • dysze specjalistyczne.

Odpowiedni wybór dysz umożliwia oczyszczenie każdego układu. Wariant dobierany jest w zależności od rodzaju czyszczonej powierzchni i rodzaju zanieczyszczeń, z którymi trzeba sobie poradzić. Rodzaj dobierany jest zatem indywidualnie do potrzeb danego zlecenia. Myjki ciśnieniowe pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i właściwie je oczyścić.

Jak odpowiednio wymyć rury metodą ciśnieniową?

Do skutecznego usuwania zabrudzeń i zatorów niezbędne będą myjki ciśnieniowe przemysłowe, cechujące się dużą wytrzymałością. Zwykła myjka wysokociśnieniowa, bez specjalistycznych może nie poradzić sobie w trudniejszych warunkach, jak np. kanalizacja zewnętrzna, sieci i przyłącza wodociągowe czy inne duże instalacje.

Rura Aqua Spectra Ingremio typ 2/3 wodociągowa PE100-RC 32x2.0mmPierwszym etapem jest przygotowanie sprzęt, w tym szczotki z dopasowaną dyszą, a także odpowiedni, elastyczny, przystosowany do trudnych warunków wąż. Ze względu na specyfikę pracy należy zadbać o odpowiednią odzież ochronną, szczególnie jeśli prowadzone będzie ciśnieniowe czyszczenie kanalizacji lub instalacji wykorzystywanych w przemyśle. Warto dodać, że umyć myjką ciśnieniową można też rury PE do wody.

Sam proces czyszczenia myjką ciśnieniową wymaga wprowadzenia dyszy do wnętrza układu rur. Następnie uruchamiane jest urządzenie, odpowiadające za wdrażanie wody pod odpowiednio ustalonym ciśnieniem, w zależności od rodzaju instalacji oraz tego, czy zadanie jest czyszczeniem profilaktycznym, czy usuwającym niedrożności. Po uruchomieniu pompy, wąż należy delikatnie przesuwać w głąb, kierując dysze na powierzchnie rur, co pozwala oczyścić układ z brudu, rdzy i innych problematycznych elementów.

Po zakończeniu prac przy użyciu myjki należy sprawdzić, czy zastosowanie mycia ciśnieniowego przyniosło oczekiwany efekt, a układ został prawidłowo udrożniony. Jeśli tak można wyłączyć urządzenie, bardzo delikatnie usuwając przewód z rury. Po zakończeniu mycia należy jeszcze sprawdzić, czy po zastosowaniu myjki ciśnieniowej nie doszło do uszkodzenia rur lub sprzętu.

Sprawdź rury kanalizacyjne w hurtowni Onninen