Co lepiej wybrać? Grzejnik stalowy czy aluminiowy?

Dodano: środa, 7.02.2024


Chociaż na rynku wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, systemy grzewcze oparte o grzejniki nadal cieszą się największą popularnością. Decydując się na wykonanie tego typu ogrzewania, inwestor musi odpowiedzieć na wiele pytań. Jedno z najważniejszych dotyczy doboru odpowiednich grzejników. Te powinny dobrze się prezentować, a przy tym zapewnić wydajne rozprowadzenie ogrzanego powietrza po pomieszczeniu.

Mężczyzna sprawdza temperaturę stalowego grzejnika na ścianie

Sprawdź grzejniki w hurtowni Onninen

Poza właściwie dobranymi parametrami technicznymi, na sprawność działania grzejników największy wpływ ma materiał, z którego zostały wykonane. Obecnie na rynku znajdziecie przede wszystkim grzejniki aluminiowe oraz stalowe. Czym cechują się oba typy grzejników? Który z nich w danym przypadku okaże się lepszym wyborem? Co należy wiedzieć o wpływie materiału na działanie grzejnika? Te kwestie omawiamy w nowym artykule.

Kiedy grzejniki stalowe sprawdzą się najlepiej?

Za wyborem grzejników stalowych przemawia przede wszystkim ich uniwersalność. Dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach i typach konstrukcji (płytowe i drabinkowe), co pozwala na łatwe dopasowanie do różnych warunków i przestrzeni. Różnorodność ta pozwala też bez problemu dopasować ogrzewanie do każdego wystroju pomieszczenia.

Grzejnik stalowy PURMO PLAN FCV22Kolejna zaleta grzejników stalowych to wydajność. Nawet niewielkich rozmiarów modele są w stanie ogrzać wnętrza o sporej kubaturze. Dzięki niewielkiej wadze, ich montaż jest stosunkowo prosty. Modele stalowe są ponadto bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą być bez przeszkód stosowane w miejscach takich jak warsztaty, zakłady przemysłowe czy obiekty użyteczności publicznej.

Największą wadą grzejników stalowych jest ich podatność na korozję. W zetknięciu ze słabej jakości wodą w instalacji mogą ulec uszkodzeniu. Wymagają więc regularnej konserwacji oraz – jeśli to konieczne – uzdatniania wody trafiającej do instalacji. Ze względu na to, że wilgotność powietrza może przyspieszyć procesy korozji, nie rekomenduje się ponadto ich stosowania w łazienkach.

Zalety ogrzewania grzejnikiem aluminiowym

Jeśli chodzi o zalety grzejników aluminiowych, największe znaczenie ma ich zdolność do szybkiego i efektywnego przekazywania ciepła do pomieszczenia. Materiał ten szybko się też nagrzewa. Konstrukcja aluminiowych grzejników umożliwia skuteczne ogrzewanie pomieszczeń, a niska bezwładność cieplna czyni z nich idealne rozwiązanie do instalacji z kotłami na paliwa stałe.

Grzejnik łazienkowy ONNLINE PB 80X050 357W rozstaw= 455mm, biały RAL9016W przeciwieństwie do modeli stalowych, grzejniki aluminiowe są też odporne na korozję. Mogą być bez problemu eksploatowane w miejscach o dużym poziomie wilgotności, a na ich działanie nie wpływa też niska jakość wody. Z drugiej strony jednak aluminium jest mniej wytrzymałe i łatwiej jest uszkodzić je mechanicznie. Jeśli więc w danym miejscu materiał może być narażony na uderzenia lub upadki przedmiotów, lepszym rozwiązaniem będzie grzejnik stalowy.

Ostatni ważny atut grzejników to ich lekkość. Dzięki niej produkty tego typu mogą być montowane na ścianach o niedużej nośności. Problemów nie sprawia też ich wniesienie na wysokie kondygnacje lub manewrowanie podczas montażu w trudno dostępnych miejscach – np. pod parapetem lub w wąskich pomieszczeniach.

Decydując się na montaż grzejników z aluminium należy pamiętać, że materiał ten ma tendencje do korozji elektromechanicznej w kontakcie z miedzią. By zapobiec takim problemom, konieczne jest stosowanie podkładek teflonowych.

Lepiej wybrać grzejnik stalowy czy grzejnik aluminiowy?

Zarówno stalowe grzejniki płytowe, jak i rozwiązania stosowane w grzejnikach aluminiowych KFA mają swoje wady i zalety. Ich stosowanie będzie też uzasadnione w nieco innych sytuacjach. Za tym, zastosować modele stalowe, przemawia przede wszystkim ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Szeroki wybór wariantów umożliwia dobór grzejnika odpowiedniego do właściwie każdego wnętrza – niezależnie od jego kubatury, kształtu oraz budżetu inwestora.

Grzejnik aluminiowy FEROLLI PROTEO 450Grzejnik aluminiowy jest z kolei odporny na korozję, co pozwala bez problemów używać ich w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności lub w instalacji zasilanej wodą o niekorzystnych parametrach. Aluminiowe grzejniki gwarantują też, że ciepło jest równomiernie i szybko rozprowadzana po wnętrzu, co na pewno docenią inwestorzy szukający sposobu na błyskawiczne ogrzanie. Mała waga sprawia z kolei, że grzejnik aluminiowy 10 żeberek można łatwo zamontować – nawet w trudnych warunkach.

Jak widać, oba rodzaje grzejników mają odmienne zastosowania, a wybór konkretnego typu powinien być poprzedzony dokładną analizą specyfiki danej inwestycji. Podejmując decyzję, pod uwagę należy wziąć pod przede wszystkim jakość wody w instalacji, wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu oraz stopień narażenia na uszkodzenia mechaniczne. Warto też zapoznać się z projektem instalacji grzewczej i sprawdzić, czy zapewnia on bezproblemowy montaż ciężkich grzejników. Jeśli nie – lepiej sprawdzą się modele wykonane z aluminium.

Grzejniki stalowe i grzejniki aluminiowe w hurtowni Onninen

W hurtowni hydraulicznej Onninen oferujemy standardowe grzejniki płytowe oraz drabinkowe. Szeroki wybór modeli sprawia, że bez problemu dobierzecie produkt, który zapewni komfort cieplny w każdym pomieszczeniu. W naszej ofercie znajdziecie m.in.:

  • Grzejnik stalowy PURMO PLAN FCV22: grzejnik stalowy płytowy z gładką płytą czołową o mocy grzewczej 1006W (75/65/20°C). Można go podłączyć z dołu lub po demontażu wkładki zaworu z boku. Wyróżnia się idealnie gładkim wykończeniem płyty czołowej. Dzięki oszczędnej stylistyce i szerokiej palecie dostępnych kolorów, jest niezwykle uniwersalny - pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz;
  • Grzejnik łazienkowy ONNLINE PB 80X050: to stalowy grzejnik drabinkowy prosty, przeznaczony do zamkniętej instalacji c.o. zabezpieczonej przeponowym naczyniem wzbiorczym. Pracuje w instalacji z miedzi, stali, tworzywa, zasilanej z kotła: gazowego, olejowego, elektrycznego, sieci cieplnej, kolektora słonecznego i pompy ciepła. Grzejnik podłączany jest od strony podłogi za pomocą złączy 4xGW 1/2";
  • Grzejnik aluminiowy FEROLLI PROTEO 450 grzejnik aluminiowy o mocy grzewczej 92W (dla 75/65/20) i kolor biały. Wymiary 1 żeberka to: wys.431mm x szer.80mm x głębokość 100mm. Ciśnienie robocze wynosi 6bar, a średnica przyłączy to gwint wewnętrzny 1". Doskonały wybór dla inwestorów szukających grzejnika szybko rozprowadzającego energię cieplną.

Sprawdź grzejniki w hurtowni Onninen

Grzejnik stalowy