Co oznacza bulgotanie w kanalizacji?

Dodano: środa, 13.11.2024


Prawidłowa praca kanalizacji jest niezbędna zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i budynków użytku publicznego. Niestety wraz z nieprawidłowo działającą instalacją kanalizacyjną pojawiają się nieprzyjemne zapachy, zasysanie wody nie jest całkowite, a do tego występuje problem bulgotania. Co to oznacza i jak ważną rolę odgrywa dobór odpowiedniego napowietrzacza?

Instalator sprawdza baterię umywalkową w łazience przed bulgotaniem

Sprawdź napowietrzacze do kanalizacji w hurtowni Onninen

Przyczyny bulgotania w kanalizacji 

Pojawienie się nieprzyjemnych zapachów, bulgotanie w rurach, ale też brak odpływu mogą być przyczyną wielu problemów. Problem z kanalizacją wbrew pozorom dotyczy nie tylko starszych budynków, ale też tych nowych.

Napowietrzacz ONNLINE do rur dn50, sanitarny, do kanalizacji wewnętrznej, kolor szary D-692528Już na etapie budowy należy pamiętać, jak ważny jest projekt, ale też zastosowanie właściwych materiałów. Sieci i przyłącza wodociągowe wymagają między innymi stosowania filtrów z osadnikiem kołnierzowym. Można także zdecydować się na filtr siatkowy. Ważna jest też rura kanalizacyjna, choćby z PVC bądź PE typu lock. Przyczyn bulgotania w kanalizacji może być wiele.

Jedną z nich jest ssanie wody z rur odpływowych. Ponadto może też występować zwężenie w rurach, zatkanie ich czy mocno zanieczyszczony syfon, w którym tworzy się niewielki prześwit, a to z kolei prowadzi do wystąpienia podciśnienia. Nawet jeżeli woda schodzi, to nie oznacza wcale, że praca syfonu jest odpowiednia. Wnętrza pionu kanalizacyjnego mogą być zatkane. Może też występować wysysanie wody na skutek nagłej zmiany ciśnienia.         

Jak pozbyć się bulgotania w kanalizacji? 

Zarówno kanalizacja wewnętrzna, jak i kanalizacja zewnętrzna muszą odpowiednio pracować, zatem ważną rolę odgrywa zawór napowietrzający. Oczywiście należy sprawdzić, czy syfon nie jest zatkany, a także, czy w instalacji rury odprowadzają wodę bez przeszkód. Jeżeli występuje problem bulgotania w kanalizacji, to bezwzględnie należy podjąć właściwe działania.

Napowietrzacz HL DN110 ze zdejmowanym zabezpieczeniem przeciw owadom HL900NECOW przeciwnym razie problem może się nasilać i wystąpić zastanie wody, ale też jej przedostawanie się do zlewu. W całym budynku może pojawić się nieprzyjemny zapach. Na pewno podczas udrażniania rur trzeba stosować odpowiednie środki. Jeżeli występuje niewielki problem, to wystarczy wykonać tylko środek z octu i wody, który rozpuści powstały w rurach zator. Jednak może się okazać, że woda nadal się utrzymuje.

W takim przypadku trzeba wybrać napowietrzacz, który działa na podciśnienie i eliminuje problem zatkania. Instaluje się go wewnątrz budynku ponad poziomem. Oznacza to, że powinien znaleźć się najwyżej położonego przyboru sanitarnego, czyli zlewu. Zawór wpuszcza powietrze do pionu kanalizacyjnego. Działanie nie jest skomplikowane. Oznacza to, że za każdym razem gdy odkręcamy wodę, zaczyna ona przemieszczać się w rurach. Następnie napowietrzacz wprowadza powietrze.            

Dobór odpowiedniego napowietrzacza do systemów wodociągowych 

Napowietrzacz Geberit GRB90 do rur DN75-90-110, kolor czarny (kanalizacja HDPE) 310.006.00.1Dzięki odpowiedniej pracy kanalizacji nie dochodzi do zastojów wody czy bulgotania. Jakość rur także odgrywa bardzo ważną rolę. Trzeba też pamiętać, by wybrać odpowiedni napowietrzacz. Kryterium jest szybkość napełniania rury, ilości powietrza oraz ciśnienia zapadania się rury. Nie można jeszcze zapominać o odporności rurociągu.

Zatem jeżeli występuje bulgotanie, może to oznaczać, że powietrze jest zasysane przez instalację w momencie, gdy woda znajduje się poniżej osi. Napowietrzacz kanalizacji musi mieć właściwą średnicę. Powinna być ona równa bądź zbliżona do średnicy przewodu, do której będzie podłączony. Nie można redukować średnicy przewodu podciśnienia.   

Sprawdź napowietrzacze do kanalizacji w hurtowni Onninen