Według danych GUS, tylko trzy kwartały jednego roku wystarczają, by podczas wykonywania obowiązków zawodowych życie straciło blisko stu polskich pracowników. Dzieje się tak nawet mimo przepisów takich jak obowiązek noszenia kasków ochronnych. Oczywiście nie we wszystkich branżach i sektorach praca wiąże się z takimi ryzykiem. Najwięcej wypadków śmiertelnych odnotowano na magazynach, w przemyśle oraz w budownictwie.
Sprawdź kaski budowlane w hurtowni Onninen
By podnieść bezpieczeństwo na stanowisku pracy, pracownicy powinni być wyposażeni przez pracodawcę w odpowiednie środki ochrony oraz właściwie przeszkoleni. Na budowie – niezależnie od tego, czy chodzi o pracę na wysokościach, czy też na poziomie gruntu – istnieje wysokie ryzyko urazu głowy. Dlatego każdy pracownik przebywający na placu – chodzi zarówno o praktykantów, jak i geodetów, inżynierów lub personel taki jak elektrycy – powinien nosić zgodny z wymogami BHP hełmy budowlane. Poza tym, że chroni on głowę przed urazami, pełni on też inną funkcję. Dzięki różnym kolorom pozwala bowiem na szybkie odróżnienie przedstawicieli poszczególnych grup. W artykule wyjaśniamy, co oznaczają kolory kasków.
Kolory kasków ochronnych na budowie a przepisy
Obowiązek noszenia kasku ochronnego podczas pracy na placu budowy jest uregulowany prawnie. Mówią o nim Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych oraz Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Polskie przepisy nie mówią jednak nic na temat tego, jakie kolory powinny mieć kaski budowlane noszone przez pracowników w zależności od ich funkcji. Ta kwestia regulowana jest przez wewnętrzne przepisy danej firmy – zwykle na podstawie zwyczajów panujących w branży.
Co oznaczają kolory kasków?
W większości przypadków kolory kasków dla poszczególnych pracowników oznaczają następujące funkcje:
- kask czarny: architekt lub osoba odpowiedzialna za nadzór autorski;
- kask zielony: pracownicy działu BHP;
- kask pomarańczowy: geodeci;
- kask czerwony: praktykanci lub stażyści. Kaski tego koloru przeznaczone są też dla gości;
- kask żółty: pracownicy fizyczni;
- kask niebieski: robotnicy wykwalifikowani (np. elektryk, operator maszyn, energetyk lub pracownik pracujący na wysokościach);
- kask biały: inspektorzy nadzoru, inżynierowie i kierownictwo budowy.
Warto jednak pamiętać, że nie we wszystkich firmach obowiązuje właśnie taki podział. Inaczej jest też w pozostałych krajach. Przykładowo niewystępujący w powyższym podziale kolor szary na Zachodzie często przypisany jest do gości inwestycji. Z kolei kask brązowy do ochrony głowy noszony jest przez spawaczy, a czerwony – przez pracowników zajmujących się działaniami ppoż.
Kask ochronny na budowie. Jakie kary grożą jego za brak?
Według wspomnianych wcześniej aktów prawnych za brak tego zabezpieczenia u pracowników, pracodawca może zapłacić karę w wysokości od 500 do 1 tys. złotych. Osoby odpowiedzialne za zapewnienie ochrony i BHP na pracy budowy w razie niedopełnienia tego obowiązku muszą też liczyć się z odpowiedzialnością karną. Zgodnie z Art. 220 Kodeksu karnego, sąd może zasądzić wobec nich karę do 3 lat pozbawienia wolności.
Kaski ochronne na budowę w hurtowni Onninen
W hurtowni instalacyjnej Onninen znajdziecie setki produktów niezbędnych w pracach budowlanych, instalacyjnych itp. Poza elementami instalacyjnymi czy materiałami budowlanymi, w naszej ofercie dostępne są też wysokiej jakości kaski Delta Plus Zircon jeden w różnych wariantach kolorystycznych – np. w pomarańczowym, niebieskim i białym. Jak chociażby przykładowo kaski:
- Hełm budowlany pomarańczowy Delta Plus polietylen ZIRC1OR
- Hełm budowlany niebieski Delta Plus Zircon1 polietylen ZIRC1BL
- Hełm budowlany biały Delta Plus Zircon1 polietylen ZIRC1BC
Wykonane są z polietylenu wysokiej gęstości (HDPE) odpornego na promieniowanie UV. Ośmiopunktowa więźba i gąbkowy potnik zapewniają komfort użytkowania i możliwość idealnego dopasowania do rozmiaru głowy. Kaski są zgodne z unijnymi normami EN397:1995/A1:2000 (-10°C / +50°C / 440 V AC) & EN50365:2002 (klasa 0) oraz EN50365 :2002 oraz są objęte pięcioletnią gwarancją.
Zapewnienie pracownikom budowlanym kasków to nie tylko wyraz troski o ich bezpieczeństwo, ale także sposób na zgodne z prawem działanie firmy. Ich zakupu nie warto więc lekceważyć – mogą one zapobiec poważnym konsekwencjom ewentualnych wypadków.