Co trzeba wiedzieć o zestawach bitów?

Dodano: wtorek, 22.08.2023


Bity to specjalne końcówki, wykorzystywane do wkręcania wkrętów oraz śrub przy użyciu wkrętarek, wkrętaków ręcznych oraz wiertarko wkrętarek. Dzięki bitom można zdecydowanie przyspieszyć i ułatwić pracę, ale jak wybrać poprawne bity? I czy wszystkie warianty będą pasowały do każdej wkrętarki?

Zestaw bitów w plastikowym pudełku

Sprawdź zestawy bitów w hurtowni Onninen

Czy wszystkie bity pasują do każdej wkrętarki?

Bity co do zasady pasują do każdego urządzenia. Mogą być montowane bezpośrednio w nim, a także za pośrednictwem specjalnego uchwytu, dzięki któremu wykonanie niektórych zadań będzie zdecydowanie prostsze.

zestaw bitów Ironside 38 częściowyNależy mieć świadomość, że bity dostępne są w różnych wariantach, dzięki czemu można dopasować odpowiedni wariant do każdego rodzaju materiału. Najczęściej rozróżnia się bity do wkręcania do miękkiego i twardego materiału lub rozwiązania uniwersalne. Te ostatnie posiadają wyjątkowe właściwości, dzięki którym znajdują tak szerokie zastosowanie. Bity uniwersalne cechują się wyjątkową twardością, większą elastycznością oraz optymalną geometrią skręcania.

Bity to niewielkich gabarytów elementy o prostej budowie, ale dużej funkcjonalności i użyteczności. Z jednej strony znajduje się grot, a z drugiej część nazywana napędem, która umieszczana jest bezpośrednio w urządzeniu. Decydując się na korzystanie z bitów korzystać można z różnych wariantów - klasyczne PH, nieco zmodyfikowane PZ, a także końcówki typu Torx, bity płaskie, sześciokątne (znane też jako imbusy), kwadratowe.

Różnica między bitem PH2 i PZ2

Zestaw bitów FELO [35 cz.]PH2 oraz PZ2 to podstawowe warianty bitów, jakie są dostępne na rynku. Czym się różnią? Zestaw bitów krzyżowych Philips wykorzystywany jest do wkręcania i wykręcania śrub z dwoma płaskimi nacięciami. To tzw. bit krzyżowy, ze względu na to, że nacięcia ułożone są względem siebie prostopadle, czyli pod kątem prostym. Tego typu bity dostępne są w kilku wymiarach - rozmiarach: PH00, Ph0, PH1 (2,5-3 mm), PH2 (3,5-5 mm), PH3 - 6 mm, PH4 - 8 mm.

Bity PZ2 to również bity krzyżowe, ale typu Pozidriv. Od pierwszego wariantu różnią się nieco kształtem. W wariancie PZ grot wygląda dość charakterystycznie, jak dwa krzyże, które są względem siebie przesunięte o kąt 45°. Węższy z krzyży cechuje się mniejszym wgłębieniem, a jego rolą jest zapewnienie odpowiedniej stabilizacji dla urządzenia wkręcającego. Dużą zaletą bitów PZ jest większa stabilizacja, a specyficzna konstrukcja pozwala na maksymalizację momentu obrotowego.

Jak dobrać odpowiedni bit do wkręta?

Dobierając odpowiedni bit do wkrętów należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kształt. Klasyczne “krzyżaki”, torxy, imbusy - dobór właściwego jest niezbędny, aby wkręcić lub odkręcić śruby i wkręty.

Druga kluczowa kwestią jest sprawdzenie wariantu posiadanego modelu bitów - czy jest on dopasowany do wariantu materiału, w jakim planujemy pracę. Inne modele dedykowane są do drewna, a inne do betonu. Stosowanie bez sprawdzenia przeznaczenia może doprowadzić do uszkodzenia końcówek.

Zestawy bitów w hurtowni Onninen

W ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen dostępne są doskonałej jakości zestawy bitów, w skład których wchodzi najczęściej kilkanaście różnych rozmiarów końcówek.

Zestaw bitów HAUPA 17 elementów dostępny jest w wygodnym i funkcjonalnym pudełku, aby niewielkich rozmiarów części nie pogubiły się. Tym, co wyróżnia zestaw jest solidność wykonanych końcówek, przygotowanych z wysokostopowej stali narzędziowej o stopniu twardości H. W zestawie znaleźć można najbardziej popularne rozmiary końcówek, zarówno płaskich, krzyżowych, ale też imbusów czy torxów oraz funkcjonalny uchwyt magnetyczny, dzięki któremu nie trzeba martwić się, że bit wypadnie z narzędzia podczas wkręcania w trudno dostępnym miejscu.

Zestaw bitów Haupa 17 elementów Alternatywnym, wartym uwagi zestawem jest zestaw bitów FELO [35 cz.] składający się z 35 elementów. Doskonałej jakości różnego rodzaju końcówki, znajdujące się w wytrzymałym i praktycznym pudełku. Kompaktowe rozmiary sprawiają, że zestaw można mieć zawsze “pod ręką”.

Dużą popularnością cieszą się też rozwiązania przygotowane przez markę IRONSIDE, w którym znajduje się zestaw bitów Ironside 38 częściowy, z wygodną rękojeścią oraz grzechotką z przedłużką. Zestaw ten to doskonała odpowiedź na podstawowe potrzeby każdego, kto potrafi samodzielnie wykonać podstawowe prace przy domu i samochodzie. Całość znajduje się w wysokiej jakości, odpornym na uszkodzenia pudełku.

Sprawdź zestawy bitów w hurtowni Onninen

Zestaw bitów