Co ugasi, a czego nie gaśnica proszkowa?

Dodano: środa, 23.10.2024


Dobór odpowiedniego sprzętu do gaszenia pożarów to, obok takich aspektów jak efektywne zabezpieczenia i umiejętności osób gaszących ogień, jeden z fundamentów ochrony PPOŻ. Jednym z najpopularniejszych typów środków gaśniczych są gaśnice proszkowe. Są trzeba wiedzieć na ich temat? Jak działają i jak są zbudowane? Jakie mają przeznaczenie? O tym piszemy w nowym poradniku.

Strażak gasi kontrolowany ogień gaśnicą proszkową

Sprawdź gaśnice proszkowe w hurtowni Onninen

Jak działa gaśnica proszkowa?

Gaśnice proszkowe działają na zasadzie rozpylania proszku gaśniczego. Ten następnie wchodzi w reakcję z płomieniem, tłumiąc go i przerywając proces spalania. Jest to możliwe dzięki eliminacji tlenu i absorpcji ciepła. Urządzenia tego typu wykazują skuteczność w gaszeniu różnych pożarów – w tym ciał stałych (grupa A), cieczy (grupa B) i gazów (grupa C). Ich wszechstronność umożliwia zastosowanie m.in. w budynkach użyteczności publicznej, biurach, obiektach mieszkalnych oraz w pojazdach.

Budowa gaśnicy proszkowej

Gaśnica proszkowa SILESIA GP 4kg proszku gaśniczego do pożarów grupy ABCBudowa gaśnicy proszkowej jest dość prosta. Jej podstawowy element to cylinder (butla), napełniony proszkiem gaśniczym oraz gazem nośnym. Tej drugiej roli zazwyczaj stosuje się azot lub dwutlenek węgla. Cylinder wyposażony jest ponadto w zawleczkę zapewniającą bezpieczeństwo przechowywania, która przed użyciem musi zostać usunięta. Na końcu znajduje się zaś wąż, przez który środek gaśniczy wydobywa się z butli po naciśnięciu dźwigni. Prostota konstrukcji sprawia, że gaśnice proszkowe są łatwe w obsłudze. Dlatego mogą być użyte do gaszenia pożarów nawet przez osoby nieprzeszkolone, umożliwiając szybką reakcję w sytuacjach zagrożenia.

Co jest w stanie ugasić gaśnica proszkowa?

Gaśnice proszkowe są przeznaczone do gaszenia pożarów z grup A, B i C. Mogą być więc wykorzystywane do tłumienia płonących ciał stałych (takich jak drewno, papier czy większość materiałów budowlanych), cieczy (w tym paliw takich jak benzyna czy olej napędowy) oraz gazów palnych. Szeroki zakres materiałów, których pożary można gasić gaśnicą proszkową sprawia, że są one elementem wyposażenia wielu obiektów. Można spotkać je w budynkach publicznych, samochodach czy w obiektach przemysłowych. Warto także mieć ją w domu – np. w kotłowni lub w garażu.

Czego zdecydowanie nie wolno gasić gaśnicą proszkową?

Mimo swojej wszechstronności, gaśnice proszkowe nie nadają się do gaszenia wszystkich typów pożarów. Należy unikać gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem. Ostrożność powinniście zachować także, jeśli chodzi o pożary cieczy palnych i ciał stałych zawierających pierwiastki takie jak sód, potas czy magnez. W przypadku pożaru sprzętu elektrycznego, użycie gaśnicy proszkowej może doprowadzić do porażenia – proszek nie jest izolatorem i może przewodzić prąd. Wymienione pierwiastki mogą zaś reagować z proszkiem gaśniczym i podsycać ogień.

Gaśnica proszkowa SILESIA GP 6kg proszku gaśniczego do pożarów grupy ABC 861Kolejny rodzaj ryzyka stanowi możliwość uszkodzenia gaszonych urządzeń. Dotyczy to zwłaszcza sprzętów wrażliwych na pył. W ich przypadku należy sięgnąć po inny rodzaj gaśnicy – gaśnice pianowe lub gaśnice śniegowe.

Przy użyciu gaśnicy proszkowej należy też zachować ostrożność ze względu na ryzyko podrażnień skóry oraz reakcji alergicznych wywołanych przez proszek gaśniczy. Powinniście unikać bezpośredniego kontaktu z proszkiem, a po skończonej akcji nie dotykać go gołymi rękoma. Pamiętajcie też, że w trakcie gaszenia z użyciem gaśnicy proszkowej powstaje chmura proszku ograniczająca widoczność i mogąca utrudniać oddychanie. Jeśli to możliwe, zalecane jest więc stosowanie gaśnicy w dobrze wentylowanych miejscach oraz noszenie maski ochronnej.

Jak widać, gaśnice proszkowe to ważny sprzęt gaśniczy. Dają możliwość podjęcia szybkiego działanie w obliczu zagrożenia i skutecznego ugaszenia pożaru. Ich prosta budowa i łatwość obsługi pozwalają używać ich nawet osobom bez specjalistycznej wiedzy z zakresu pożarnictwa. Warto jednak pamiętać o związanych z ich zastosowaniem zagrożeniach, o których pisaliśmy w powyższych akapitach. Przestrzegając tych zasad, zyskujecie pewność co do tego, że gaszenie ognia nie będzie wiązało się z dodatkowym, niepotrzebnym ryzykiem.

Sprawdź gaśnice proszkowe w hurtowni Onninen