Co warto wiedzieć na temat biologicznej oczyszcalni ścieków?

Dodano: piątek, 5.05.2023


Biologiczna oczyszczalnia ścieków jest to zespół urządzeń technologicznych, który służy do oczyszczania ścieków. Najczęściej dochodzi do tego przy wykorzystaniu technologii mechaniczno-chemiczno-biologicznej. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat i poznać efektywnie działające modele.

Oczyszczalnia ścieków

Sprawdź oczyszczalnie biologiczne w hurtowni Onninen

Czym jest biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków cieszy się dużą popularnością, co zrozumiałe, biorąc pod uwagę jej efektywność pracy, a także komfort użytkowania. Wykorzystuje zaawansowane technologie, dzięki którym dochodzi do usuwania ze ścieków ciał stałych, a także zawiesin łatwo i trudnoopadających czy też koloidów. Zasada działania jest bardzo prosta. Otóż wytwarzane surowe ścieki są kierowane do osadnika gnilnego, gdzie następuje wstępne oczyszczanie. Ścieki poddawane są działaniu bakterii beztlenowych bądź napowietrzaniu. Dochodzi do rozłożenia odpadów. Następny etap oczyszczania zachodzi w komorach tlenowych zbiornika oczyszczalni. Co ważne, uzyskaną wodę można wykorzystać np. do podlewania trawników czy kwiatów. Wykorzystanie oczyszczalni biologicznej jest naprawdę skuteczne. Nie powstają przykre zapachy, które pojawiają się choćby przy eksploatacji szamba. Dodatkowo można zaoszczędzić, gdyż nie trzeba jej opróżniać. Można zamontować ją nawet na niedużej działce i to niezależnie od warunków gruntowych.

Wielkości zbiorników do biologicznej oczyszczalni ścieków

Aby móc cieszyć się efektywną pracą oczyszczalni, trzeba pamiętać o dobraniu właściwej wielkości zbiornika. Szacuje się, że w domach jednorodzinnych zużycie wody wynosi ok. 150 litrów na dobę. Np. dla rodziny 4-osobowej bardzo dobrze sprawdzi się zbiornik, który ma pojemność 2000 l. W przypadku większych rodzin można zainwestować w zbiornik, który ma pojemność 5000 l. Pamiętajcie oczywiście o tym, że zbiornik powinien być wykonany z mocnego materiału, który jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne, w tym także wilgoć oraz obciążenia. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj tworzywa sztuczne, które są łatwe w transporcie oraz montażu.

Schemat budowy biologicznej oczyszczalni ścieków

Oczyszczalnia biologiczna Roth SBR, SBR MICRO-STARBiologiczna oczyszczalnia ścieków działa sprawnie, a przy tym nie wymaga obsługi. Nie jest też podatna na awarie. Za tak świetną i bezawaryjną pracę odpowiada jej dopracowanie i właściwy schemat budowy. Zbudowana jest z osadnika wstępnego, gdzie dostarczane są ścieki. Następuje tam pierwszy etap oczyszczania na drodze procesów mechanicznych dochodzi do oddzielania osadu oraz kożucha. Następnie ścieki poddawane są fermentacji beztlenowej. Produktami procesu są: woda, dwutlenek węgla, a także substancje opadające na dno w formie osadu. Kolejną ważną częścią jest komora separacji, w której dochodzi do mieszania się ścieków. Pełni ona funkcję separatora tłuszczu. Dopiero potem ścieki przepływają do reaktora biologicznego, gdzie na złożu biologicznym następuje kolejny właściwy etap oczyszczania. Wykorzystuje się tutaj złoża biologiczne, które są napowietrzane. Następnym istotnym elementem jest komora klarowania, gdzie dochodzi do oddzielenia zawiesin powstałych po oczyszczaniu biologicznym. Na samym końcu woda pościekowa wypływa poza obręb oczyszczalni, zaś powstały osad opada z komory klarowania do osadnika wtórnego, który jest ostatnią częścią schematu budowy biologicznej oczyszczalni ścieków.

Biologiczne oczyszczalnie ścieków w hurtowni Onninen

Na uwagę zasługuje oczyszczalnia biologiczna z osadem czynnym w reaktorze SBR, SBR MICRO-STAR Roth dostępna w ofercie hurtowni Onninen. Przeznaczona jest dla czterech osób. W tym modelu zastosowano technologię opartą o metodę osadu czynnego. Dochodzi do eliminacji węgla, a także denitryfikacji, czyli reakcji chemicznej, która redukuje azotany do azotu. W ten sposób uzyskuje się klasę wody na odpływie C i D.

Dobrym wyborem będzie także oczyszczalnia biologiczna z osadem czynnym, SBR MS TWINBLOC Roth. Jest to w pełni biologiczna hybrydowa oczyszczalnia ścieków. Wykorzystuje ona technologię hybrydową, która jest połączeniem fluidalnego, czyli zatopionego złoża biologicznego z osadem czynnym. Takie połączenie gwarantuje wysoką skuteczność oczyszczania nawet przy nierównomiernym zrzucie ścieków. 

Oczyszczalnia biologiczna z osadem czynnymOczyszczalnia biologiczna z osadem czynnym, SBR MS TWINBLOC Roth będzie odpowiednim wyborem dla 7-12 użytkowników. Jest to kolejna hybrydowa oczyszczalnia, która oparta jest o metodę osadu czynnego, a także złoża nieruchomego. Urządzenie składa się z trzech komór. Pierwszą jest strefa wstępnego oczyszczania, drugą jest strefa biologiczna z napowietrzeniem rurowym, zaś trzecią jest strefa wtórnego oczyszczania z rurą separatora.

Sprawdź oczyszczalnie biologiczne w hurtowni Onninen