Co warto wiedzieć przed montażem bidetu?

Dodano: czwartek, 7.09.2023


Bidet nie jest urządzeniem sanitarnym powszechnym w łazienkach. Częściej wykorzystywany jest w krajach Dalekiego Wschodu czy Europy Południowej, a to ze względu na wyższą temperaturę tam panującą. Nie trzeba korzystać z prysznica w ciągu dnia i można przemyć miejsca intymne po skorzystaniu z toalety. W Polsce na bidet decyduje się mniej osób. Jednak na pewno jego montaż jest zasadny i bardzo przydatny. Jeśli zatem dysponuje się odpowiednią przestrzenią użytkową w łazience, warto go wybrać. Co należy wiedzieć przed montażem bidetu?

Hydraulik montuje bidet do ściany

Sprawdź bidety wiszące w hurtowni Onninen

Jakie przyłącze instalować do bidetu? 

Odpowiednio wykonany montaż jest niezbędny dla prawidłowej pracy bidetu. Trzeba pamiętać o wyborze właściwych przyłączy. Należy przygotować przyłącze wody w ścianie. Jeżeli decydujecie się na bidet podwieszany, to rzecz jasna powinniście zamontować stelaż podtynkowy. Tylko w ten sposób unikniecie ewentualnych przecieków czy nieszczelności. Kolejnym ważnym elementem jest dobór kolanek oraz zaworów kątowych. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że podczas montażu bidetu należy doprowadzić wodę zimną i ciepłą.

Bidet wiszący Smyle Square B35 cm, H26 cm, T54 cmNajczęściej przyjmuje się, że średnice podejść wodociągowych powinny być takie jak dla umywalki, a więc wynosić 1/2". Natomiast średnica odpływu kanalizacyjnego dla bidetu wiszącego musi wynosić minimum 40 mm. Jednak aby montaż był jeszcze łatwiejszy warto zastosować większą średnicę, czyli taką, która wynosi 50 mm. Jeżeli chodzi o montaż samej baterii, trzeba wiedzieć, że wykonuje się go podobnie jak montaż baterii do umywalki.

Syfon dopasowuje się do rodzaju bidetu, a więc w zależności od tego czy wybiera się model stojący czy wiszący. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa, warto zastosować uszczelnienie, najlepiej nałożyć cienką warstwę uszczelniacza silikonowego wokół wszystkich krawędzi bidetu. Nie można o tym zapomnieć szczególnie gdy bidet wykonany jest z kamienia czy ceramiki. W ten sposób nie trzeba obawiać się, że woda będzie wnikać w szczeliny.

Na jakiej wysokości powinno się montować bidet?

Zwróćcie jeszcze uwagę na wysokość, na jakiej ma być zamontowany bidet. Wpływa to na wygodę korzystania, ale też pozwala na właściwy montaż. Wysokość podejścia kanalizacyjnego jest uzależniona od odległości od podłogi odpływu muszli bidetowej. Najczęściej jest to od 180 do 200 mm. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy stosuje się syfon o szerokości 50 mm. W takim przypadku wysokość podejścia kanalizacyjnego powinna wynosić od 130 do 150 mm. 

Bidet wiszący Cersanit City OvalZewnętrzna krawędź bidetu powinna znajdować się co najmniej 20 cm nad ziemią, aby możliwe było swobodne podłączenie syfonu. Jednocześnie bidet najlepiej umieścić na wysokości ok. 30 cm od innych sprzętów czy urządzeń. Jeżeli chodzi o przestrzeń przed bidetem, to nie może być ona w żadnym przypadku mniejsza niż 60 cm. Górna krawędź bidetu powinna znajdować się 40 cm nad podłogą. Odległość tę można zwiększyć do 45 - 50 cm, jeżeli z bidetu mają korzystać osoby starsze czy też niepełnosprawne.

Bidety w hurtowni Onninen 

Jeżeli szukacie wysokiej jakości ceramiki sanitarnej do podmywania miejsc intymnych i ich odświeżenia, to w hurtowni hydraulicznej Onninen znajdziesz wysokiej jakości bidety.

Dobrym wyborem może być bidet wiszący Geberit Smyle Square B35 cm, H26 cm, T54 cm z przelewem i otworem na baterię. Jest on wykonany z wysokiej jakości ceramiki sanitarnej odpornej zarówno na korodowanie, jak i uszkodzenia mechaniczne. Prezentuje się niezwykle stylowo. Można powiedzieć, że wpisuje się w nowoczesną stylistykę. Dla jeszcze większej estetyki posiada zarówno ukryte mocowania, jak i ukryte przyłącza wody. Dzięki zastosowaniu przelewu, woda nie będzie zbierać się na powierzchni bidetu. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na fakt, że montaż jest bardzo łatwy.

 Bidet stojący Grohe EssenceDla poszukujących modeli z ukrytym przyłączem dobrym rozwiązaniem może być bidet wiszący Cersanit City Oval. Wyróżnia go połączenie nowoczesności i funkcjonalności. Przeznaczony jest do montażu na stelażu podtynkowym. Doskonale będzie prezentował się w łazience w stylu high-tech, ale też w klasycznej aranżacji. Za sprawą ukrytego montażu estetyka jest jeszcze większa.

Na uwagę zasługuje także bidet stojący Essence Grohe. To kolejny świetny model, łączący w sobie walory praktyczne z nowoczesną estetyką. Posiada jeden otwór na baterię. Posiada także ukryte mocowania, co jest niewątpliwym walorem. Bidet ten jako część serii Grohe Essence został wykonany z ceramiki sanitarnej, przy czym producent zastosował specjalną powłokę PureGuard. Jest to powłoka antybakteryjna. Zapewnia bezpieczeństwo użytkowania i większą higienę, a do tego wszystkiego ułatwia utrzymywanie bidetu w czystości. Bidet sprawdzi się wszędzie tam, gdzie występuje klasyczne podejście kanalizacyjne.

Sprawdź bidety stojące w hurtowni Onninen

Bidet
Uchwyt ścienny
Toaleta
Bidet Roca
Bidet Cersanit
Bidet Geberit
Stelaż pod bidet