Czerpnia powietrza stanowi początkowy element instalacji wentylacji mechanicznej. Jest miejscem czerpania zewnętrznego, świeżego powietrza dla urządzeń wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych. Czerpnie umieszczane są na ścianach budynków lub dachach albo mają formę wolnostojącą. Oprócz poboru czystego powietrza, bronią wlot kanału wentylacyjnego przed działaniem wiatru i opadami atmosferycznymi. Chcesz wiedzieć, co wpływa na wydajność czerpni powietrza? Oto kilka kluczowych czynników...
Sprawdź czerpnie powietrza w hurtowni Onninen
Wybór właściwego miejsca montażu czerpni powietrza
Niska wydajność czerpni powietrza może poskutkować przykrymi zapachami w pomieszczeniach, obniżeniem samopoczucia użytkowników budynku i wyższym ryzykiem pojawienia się alergii. Na efektywność działania czerpni powietrza (i całej instalacji wentylacji) istotny wpływ ma miejsce montażu urządzenia.
Na pewno kiepskim pomysłem jest umieszczenie czerpni blisko wyrzutni powietrza (w odległości mniejszej niż 1,5 m), ponieważ powoduje to niebezpieczeństwo napływu powietrza wywiewanego – zużytego, które powinno zostać wyprowadzone z wnętrz. Miejsce montażu musi zapewniać sprawny pobór świeżego powietrza i możliwie najchłodniejszego w sezonie letnim. W zależności od usytuowania wyróżnić można:
- czerpnie ścienne - stanowią element fasady budynku, najczęściej mają prostokątny lub okrągły kształt, a ich otwór pokrywają lamele i siatka ochronna;
- czerpnie dachowe - posiadają okrągłą lub prostokątną podstawę, czasem zabezpieczone są tylko siatką, pozwalają na czerpanie świeżego powietrza z różnych stron (nawet czterech);
- czerpnie terenowe (wolnostojące) – instalowane są przy budynkach, zwykle posiadają żelbetową lub murowaną konstrukcję z daszkiem, w otworach czerpalnych czasem montuje się odpowiedniki prostokątnych czerpni ściennych.
Przepisy regulujące miejsce montażu czerpni powietrza
Szczegółowe przepisy regulujące miejsce montażu czerpni powietrza zawarte są w § 152 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przede wszystkim czerpnie powietrza w instalacjach wentylacji i klimatyzacji muszą być:
- zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru;
- zlokalizowane w sposób umożliwiający pobieranie możliwie najczystszego i (w okresie letnim) najchłodniejszego powietrza;
- umieszczone z dala od miejsc o podwyższonym ryzyku napływu powietrza wywiewanego z wyrzutni oraz powietrza z rozpyloną wodą z chłodni kominowej lub innych podobnych urządzeń.
Montaż czerpni na dachu wymaga zachowania odległości co najmniej 6 m od wywiewek kanalizacyjnych i co najmniej 40 cm od powierzchni dachu. Z kolei montaż na ścianie bocznej lub na gruncie wymaga zachowania odległości co najmniej 8 m od ulic, parkingów, miejsc składowania odpadów i innych potencjalnych źródeł zanieczyszczenia powietrza.
Dolna krawędź otworu wlotowego powinna znajdować się w odległości co najmniej 2 m od poziomu terenu. Czerpni i wyrzutni powietrza nie wolno montować na dachach w strefach zagrożenia wybuchem. Przepisy szczegółowo regulują odległości między tymi dwoma urządzeniami. Więcej obostrzeń w zakresie miejsca montażu dotyczy wyrzutni (zakończenia wentylacji).
W praktyce projektanci instalacji mają spory problem z wyznaczeniem takiego miejsca montażu czerpni, które w 100% spełniałoby warunki opisane w rozporządzeniu. Jednym z największych wyzwań jest skuteczne zabezpieczenie czerpni przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru. Dostrzegli to producenci czerpni, którzy coraz częściej dostarczają konstrukcje uniemożliwiające dostanie się wody do środka instalacji. Efektywność zatrzymywania wody przez czerpnię można ocenić, posiłkując się normą PN-EN 13030.
Zalecana prędkość przepływu powietrza przez czerpnie
Warto wiedzieć, że prędkość przepływu powietrza przez kanał ma istotne znaczenie dla strat ciśnienia na czerpni. Niewielka prędkość przepływu powietrza zmniejsza ryzyko zasysania wody do systemu wentylacji oraz ogranicza miejscowe straty ciśnienia. Zalecana prędkość przepływu powietrza przez czerpnie powinna wahać się w granicach 1-2,5 m/s. Do szybkiego obliczenia prędkości powietrza służy poniższy wzór:
v = Q/A [m/s]
gdzie:
- v – prędkość przepływu powietrza (m/s),
- Q – projektowany strumień objętości przepływającego powietrza (m3/s),
- A – pole powierzchni przekroju poprzecznego kanału (m2).
Maksymalna strata ciśnienia na czerpni
Przyjmuje się, że maksymalna strata ciśnienia na czerpni wynosi od 20 do 40 Pa. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wartość ta zależy od prędkości przepływu powietrza przez czerpnie.
Firmy i sklepy budowlane, projektantów instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych oraz instalatorów i serwisantów zachęcamy do zapoznania się z asortymentem naszej hurtowni. Kategorię „Rekuperacja, klimatyzacja i wentylacja” tworzą tysiące produktów od wiodących marek z branży HVAC. Znajdziesz u nas wszystko, czego potrzebuje wydajna i niezawodna wentylacja i klimatyzacja. Oferujemy m.in. kształtki i kanały wentylacyjne, kurtyny powietrzne, nagrzewnice i aparaty grzewczo-wentylacyjne, wentylatory oraz izolacje. Doradcy Onninen służą wsparciem technicznym.