Fotowoltaika zyskała w ostatnich latach na znaczeniu, a jej popularność stale rośnie. Mimo że zapewnia ogromne zalety, zwłaszcza produkcję darmowej, czystej energii, czasem pojawiają się wątpliwości co do jej wydajności zimą. Czy rzeczywiście panele fotowoltaiczne nie są tak wydajne w chłodniejszych miesiącach? Czy śnieg i niskie temperatury praktycznie uniemożliwiają produkcję energii? Jak właściwie jest? Przyjrzymy się faktom, odpowiadając na te wątpliwości!
Sprawdź panele fotowoltaiczne w hurtowni Onninen
Jaka jest wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie?
Fotowoltaika korzysta z promieniowania słonecznego, dlatego też latem, gdy jest go najwięcej, wydajność paneli fotowoltaicznych jest bardzo duża. Powstaje wobec tego pytanie, jak wygląda fotowoltaika zimą? Czy obiegowa opinia, mówiąca, że efektywność paneli fotowoltaicznych jest o wiele niższa, to prawda?
Fakty są inne, pokazują, że sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie wcale nie musi być niska. Mimo że dni są krótsze, nasłonecznienie zaś mniejsze, to niskie temperatury mogą nawet korzystnie wpłynąć na pracę instalacji. Wszystko dlatego, że panele lepiej działają w niższych temperaturach niż w upalne dni. Śnieg może dodatkowo odbijać promienie słoneczne, co zwiększa ilość światła docierającego do ogniw. Oczywiście, o ile nie zalega na panelach. I właśnie, musimy zatroszczyć się o to, by instalacja fotowoltaiczna była zawsze czysta, gdyż regularne usuwanie śniegu i zanieczyszczeń zapewnia optymalną pracę paneli fotowoltaicznych.
Reasumując więc, praca paneli fotowoltaicznych w zimie występuje, lecz jak wiadomo, jest niższa niż latem. Między bajki można jednak włożyć twierdzenia, że w chłodniejszych miesiącach wydajność instalacji fotowoltaicznych jest tak niska, iż nie warto w nią inwestować. Pamiętajmy, że dobrze zaprojektowane panele fotowoltaiczne zawsze będą generować duże ilości prądu, zapewniając efektywnie korzystanie z darmowej energii przez cały rok.
Czy fotowoltaika jest w stanie wyprodukować prąd w zimę?
Zdecydowanie tak, ogniwa fotowoltaiczne są w stanie wyprodukować prąd o każdej porze roku, także zimą. Z tą różnicą, że ilość generowanej energii jest przeważnie mniejsza niż podczas cieplejszych miesięcy. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od nasłonecznienia, od tego, jaka jest dostępność światła słonecznego. To ma największe znaczenie i pod tym kątem trzeba patrzeć na panele PV.
Z drugiej strony temperatura nie jest tu specjalnie ważna. Niemniej, jak już wspomnieliśmy, czasem nawet niższe temperatury są lepsze, ponieważ w gorące dni ogniwa mogą tracić część swojej efektywności. Tak samo śnieg nie jest problemem, byleby nie znajdował się na panelach. Sprawdzają się tu zwłaszcza zestawy fotowoltaiczne, w których poza samą instalacją są też magazyny energii pozwalające na przechowywanie nadwyżek energii. W dni, gdy słońca nie ma dużo, można czerpać z zebranych tam zasobów.
Czynniki wpływające na efektywność energetyczną fotowoltaiki zimą
Nie ma wątpliwości, że mamy w naszym kraju kapryśny klimat. To nie słoneczna Italia czy Hiszpania, gdzie słońca jest o wiele więcej. Niemniej, to nie znaczy, że fotowoltaika się u nas nie sprawdzi. To właśnie tam, gdzie fale upałów są nie do wytrzymania, system może nie być tak wydajny. A w Polsce ta zmienność jest właśnie czasem zbawienna, także w kontekście fotowoltaiki.
Biorąc pod uwagę efektywność energetyczną zimą, trzeba pamiętać o kilku czynnikach. Pierwszym i najważniejszym jest oczywiście nasłonecznienie. Skoro dni są krótsze, słońce zaś niżej na horyzoncie, to wiadomo, że ilość docierającej energii słonecznej do paneli jest mniejsza. Niemniej, panele i tak są w stanie wychwytywać promieniowanie rozproszone, nawet w pochmurne dni. Kolejnym czynnikiem jest temperatura.
Jak już wiemy, panele potrafią lepiej działać w niskich temperaturach, co może w pewnym stopniu zrekompensować mniejsze nasłonecznienie. Bardzo ważne zaś, by usuwać zalegający śnieg na panelach, bo to w największym stopniu blokuje docieranie promieni słonecznych do ogniw. Istotna jest również odpowiednia konfiguracja instalacji, ponieważ kąt nachylenia paneli, jak również ich orientacja mogą znacząco wpłynąć na efektywność energetyczną zimą.