W instalacji fotowoltaicznej bardzo istotny jest właściwy dobór przewodu do fotowoltaiki. W znacznym stopniu to od okablowania zależy wydajność oraz moc instalacji fotowoltaicznej. Czy Kable do fotowoltaiki różnią się od zwykłych kabli elektrycznych? Sprawdź, w jaki sposób dobrać odpowiednie kable, dostosowując je do swojej fotowoltaiki?
Sprawdź przewody fotowoltaiczne w hurtowni Onninen
Jak dobrać przewód kabla do fotowoltaiki?
Przewody i złączki instalacyjne są kluczowe, by w ogóle mieć pewność, że produkcja energii elektrycznej przebiega bez zakłóceń. Przewód do fotowoltaiki powinien być odporny na promieniowanie UV, wysokie i niskie temperatury, a także mieć odpowiednią izolację, chroniącą przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.
Nie można też zapominać o innych parametrach doboru okablowania:
- długość instalacji;
- maksymalne natężenie prądu;
- temperatura pracy;
- moc paneli fotowoltaicznych;
- środowisko.
Przy wyborze kabla solarnego należy zwrócić uwagę na jego przekrój, ponieważ wpływa on na efektywność przesyłu prądu w sieci. Zbyt mały przekrój może powodować straty energii i zmniejszać wydajność instalacji. Z kolei za duży przekrój to większe koszty zakupu materiałów, które czynią mikroinstalacje mniej opłacalnymi. Warto przypomnieć, że prąd płynąc od modułów (panele fotowoltaiczne), poprzez inwerter i punkty zasilania aż do sieci, musi pokonać długi dystans. Aby instalacja fotowoltaiczna przyniosła oczekiwane oszczędności, należy zadbać, by przepływ energii pozostał niezakłócony.
W ofercie hurtowni Onninen można znaleźć różnorodne kable do fotowoltaiki, m.in. kabel solarny 6 mm, który jest szczególnie polecany przez specjalistów ze względu na swoje właściwości techniczne.
Wzór na obliczenie kabla do fotowoltaiki
Aby dobrać odpowiedni kabel solarny do instalacji fotowoltaicznej, można skorzystać z dostępnych narzędzi, takich jak kalkulator przekroju przewodów. Można także samodzielnie obliczyć przekrój, stosując następujący wzór:
Przekrój przewodu (w mm²) = (I * n) / U * k * 0,01, gdzie:
- I – natężenie prądu IMpp (w amperach),
- n – całkowita długość obwodu w metrach,
- U – napięcie obwodu UMPP (w woltach),
- k – przewodność właściwa materiału przewodu (np. miedź 48-54 m/ohm*mm),
- 0,01 – dopuszczalne straty na obwodach (1%).
Instalacje fotowoltaiczne produkujące energię elektryczną z wykorzystaniem odpowiednich przewodów cechują się bezawaryjnością i efektywnością.
Dodajmy, że wybierając przewód z oferty Onninen, instalator ma pewność, że kable do fotowoltaiki dostępne w sprzedaży spełniają najwyższe standardy jakości i są dostosowane do specyficznych wymagań instalacji fotowoltaicznej. Jest to istotny atut, zważywszy na fakt, że niewłaściwie dobrany przekrój może prowadzić do strat energii elektrycznej oraz przegrzewania się przewodu, co z kolei może wpłynąć na spadek efektywności systemu, w tym inwertera.
Różnica między kablem do fotowoltaiki a kablem elektrycznym
Kabel solarny różni się od zwykłego kabla elektrycznego głównie z uwagi na specyfikę jego zastosowania. Przede wszystkim przewód do fotowoltaiki musi być odporny na promieniowanie UV oraz ekstremalne warunki pogodowe, w tym bardzo niskie i wysokie temperatury, oddziaływające negatywnie na instalacje PV.
Zastosowane w przewodach izolacje są bardziej wytrzymałe, co zwiększa ich trwałość. W ofercie Onninen znajdują się kable do fotowoltaiki o różnych parametrach, które zapewniają wysoką efektywność w przesyle energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych.
Właściwy wybór kabel solarny oraz przewody i złączki instalacyjne ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i wydajności instalacji fotowoltaicznej. Instalatorzy, którzy decydują się na produkty dostępne w ofercie Onninen, mają gwarancję najwyższej jakości oraz długiej żywotności kabli. Pamiętając, że fotowoltaika funkcjonuje w często trudnych warunkach, dobór odpowiedniego przewodu do fotowoltaiki jest niezbędny do zapewnienia optymalnej pracy instalacji PV.