Czy kocioł na pellet się opłaca? Poznaj wady i zalety instalacji grzewczej

Dodano: poniedziałek, 27.09.2021


Pellet to paliwo pochodzenia naturalnego, zaliczane do biomasy. Stanowi atrakcyjną alternatywę dla węgla i drewna, które ze względu na szkodliwość dla środowiska naturalnego są stopniowo wycofywane z użycia. Jego spalanie w domowych instalacjach grzewczych wpisuje się w wymagania rządowego Ekoprojektu dotyczącego redukcji emisji spalin. W wielu przypadkach pellet okaże się więc najkorzystniejszym sposobem ogrzewania budynku. Poznaj wszystkie jego zalety oraz wady!

Czy kocioł na pellet się opłaca

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym cechuje się instalacja grzewcza bazująca na pellecie,
  • jakie są zalety ogrzewania budynku pelletem,
  • w jakich przypadkach trzeba zrezygnować z kotła na pellet.

Charakterystyka kotłów pelletowych

Kotły na pellet działają na tej samej zasadzie co tradycyjne piece węglowe. Różnią się jedynie spalanym paliwem. To pierwsze przyjmuje bowiem postać wysokokalorycznego granulatu, powstałego w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem różnych odpadów drzewnych, takich jak trociny, wióry i zrębki. Niektórzy producenci oferują także pellet wytwarzany z trawy, słomy, pestek owoców czy łusek słonecznika.

Kocioł na pellet doskonale sprawdzi się w każdym budynku ogrzewanym centralnie. Instalacje tego typu znajdują zastosowanie zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i w halach produkcyjnych czy magazynach. Wykorzystuje się je w celu obniżenia kosztów ogrzewania oraz zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.

Aby palić pelletem, najczęściej trzeba liczyć się z koniecznością wymiany starego kotła na bardziej ekologiczny. Okaże się on znacznie droższy niż tradycyjny piec na węgiel. Takiej inwestycji warto jednak dokonać ze względu na liczne zalety ekologicznego ogrzewania. Kotły na pellet gwarantują między innymi wysoki poziom komfortu użytkowników oraz bardzo łatwą obsługę. Ich średnia cena sięga nawet 10 tysięcy złotych, ale warto pamiętać o licznych dofinansowaniach, z których można skorzystać przy modernizacji systemu c.o.

Sprawdź kotły pelletowe w hurtowni Onninen

Zalety ogrzewania pelletem

ogrzewanie na pellet

Wielu inwestorów może zastanawiać się nad sensem wymiany pieców węglowych na kotły pelletowe. Nie dość, że kosztują one bardzo wiele, to sam granulat też jest zdecydowanie droższy od Ekogroszku (nawet 600 - 800 zł za tonę). Ogrzewanie budynku pelletem niesie jednak ze sobą liczne korzyści, które sprawiają, że inwestycja dość szybko się zwraca, a użytkownik zyskuje dodatkowe benefity.

Nowoczesny kocioł na pellet cechuje się przede wszystkim wysoką sprawnością. Wraz z kalorycznością paliwa sprawia to, że do instalacji grzewczej trafia dużo ciepła przy spalaniu stosunkowo niewielkich ilości granulatu. Eksperci zauważają, że rozwiązanie to jest w teorii mniej opłacalne niż węgiel, który dostarcza więcej energii przy tej samej masie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że - ze względów ekologicznych - stopniowo odchodzi się od tego paliwa. Pellet natomiast wciąż będzie tańszy niż gaz czy prąd.

Ekologia stanowi zresztą jedną z najważniejszych zalet kotłów na pellet. Są one dostosowane do wymagań stawianych urządzeniom grzewczym nowej generacji, czyli tak zwanej 5 klasy. Granulat ma naturalne pochodzenie, a w wyniku jego spalania do atmosfery dostaje się zdecydowanie mniej szkodliwych substancji niż w przypadku węgla. Pod tym względem kotły na pellet można porównać do pieców gazowych.

Ekologiczne urządzenia grzewcze odznaczają się także bardzo wygodną eksploatacją. W przeciwieństwie do węgla, przy spalaniu pelletu powstaje bardzo niewiele popiołu. Są to tak minimalne ilości, że z powodzeniem można wykorzystać je na przykład w ogrodzie. Nie trzeba go więc często wybierać i płacić za jego utylizację.

Kotły na pellet to właściwie urządzenia bezobsługowe. Wystarczy raz na jakiś czas napełnić ich podajniki paliwem i zdać się na nowoczesne sterowniki, które odpowiadają za całą pracę. Piece tego typu nie generują zbytniego hałasu ani przykrych zapachów. Pellet spala się w sposób jednostajny, co pozwala także uniknąć problematycznych skoków temperatury.

Jak więc widzisz, kotły na pellet stanowią innowacyjne rozwiązanie, które cechuje niska emisja spalin, niewielka ilość popiołu i najwyższa jakość pracy. Ich stosowanie przekłada się na czyste powietrze (w porównaniu z piecami węglowymi) oraz niższe koszty ogrzewania (w porównaniu z gazem czy prądem).

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Sprawdź kotły na pellet od Ferroli


W jakich sytuacjach należy zrezygnować z zakupu kotła na pellet?

Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której kocioł na pellet nie znalazłby zastosowania. Z pewnością jest to idealne rozwiązanie dla osób planujących zamienić węglowy system grzewczy na bardziej ekologiczny. Konieczność taka wydaje się jedynie kwestią czasu, więc warto doradzać klientom, aby już teraz zaczęli zastanawiać się nad wyborem nowego źródła ogrzewania.

Ze względu na podobne właściwości, niewielki sens ma instalacja kotła na pallet w miejsce piecyka gazowego. Użytkownik może jednak zdecydować się na taki krok, jeśli chce obniżyć swoje rachunki. Podobnie będzie w przypadku ogrzewania elektrycznego.

Kotły na pellet okażą się nietrafionym pomysłem jedynie w przypadkach budynków o mocno ograniczonej powierzchni. Tego typu urządzenia grzewcze wymagają bowiem kotłowni o wymiarach minimum 2 x 3 m. A to oczywiście nie wszystko! Dochodzi do tego przecież konieczność magazynowania paliwa. Biomasę można przechowywać w innym pomieszczeniu, lecz musi ono być po pierwsze wystarczająco duże, a po drugie wolne od wilgoci.

Podsumowując, kotły na pellet warto polecać inwestorom, którzy szukają pomysłów na ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie, ale zarazem mają odpowiednie warunki, pozwalające na wygodną i bezpieczną eksploatację takiego systemu.

Piece na pellet w ofercie Onninen

Piece na pellet w ofercie OnninenJeśli zastanawiasz się, jaki kocioł na pellet polecić swojemu klientowi, zapoznaj się z asortymentem marki Ferroli, dostępnym w ofercie naszej hurtowni internetowej. Obejmuje on wydajne piece, które charakteryzują się wysokim poziomem sprawności i komfortem użytkowania. Spośród kotłów innych producentów wyróżnia je między innymi wygodne sterowanie oraz bezpieczeństwo najwyższej klasy.

Oferta Onninen obejmuje na przykład kotły z płaszczem wodnym i dużym zbiornikiem paliwa. Produkt tego typu spełnia restrykcyjne wymagania emisji zanieczyszczeń Eco Design i - co ciekawe - może zostać zamontowany w pomieszczeniu mieszkalnym. Piec BioPellet Pro marki Ferroli nie potrzebuje więc wydzielonej kotłowni. Wyposażony jest w inteligentną automatykę, pozwalającą na łatwe sterowanie instalacją c.o. i c.w.u.

Piece na pellet w ofercie OnninenInnym ciekawym rozwiązaniem od Ferroli, na którym mogą skorzystać Twoi klienci, są termokominki Breta Aria. Charakteryzuje je niższa moc i mniejsza pojemność zbiorników na pellet. Wyposażone są jednak w intuicyjny panel sterowania oraz funkcję zautomatyzowanego rozpalania. Wyróżniają się ponadto atrakcyjnym wzornictwem, które idealnie wpisze się nawet w wystrój pomieszczeń mieszkalnych.

Asortyment Ferroli w naszej hurtowni uzupełniają termokominki Breta Pellet, stanowiące równie oszczędne i przyjazne środowisku źródło ciepła. Jeśli chcesz zapewnić swoim klientom wydajne i ekologiczne ogrzewanie, zaufaj tej renomowanej marce!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Kocioł na pellet
Kocioł na paliwo stałe
Piec na pellet