Korek klik-klak to wygodne i coraz częściej stosowane rozwiązanie w kuchniach i łazienkach. Charakteryzuje się prostą budową i wygodą użytkowania. Jak zbudowany jest korek klik klak i czym różni się od tradycyjnych rozwiązań?
Sprawdź korki klik klak w hurtowni Onninen
Jak zbudowany jest korek klik-klak?
Korek typu klik-klak to specyficzny rodzaj korka, stosowany w wannach, umywalkach i zlewach kuchennych, charakteryzujący się łatwym zamykaniem i otwieraniem. To model funkcjonalny i wygodny, łatwy w użytkowaniu. Otwieranie i zamykanie odpływu odbywa się dzięki naciśnięciu korka.
- Możliwość łatwego otwierania i zamykania to efekt budowy i znajdującego się wewnątrz mechanizmu sprężynowego. Po naciśnięciu korka mechanizm otwiera się lub zamyka. Korek klik klak zbudowany jest z:
- górna część (przycisk) — dekiel, który wykonany jest z metalu lub tworzywa sztucznego;
- mechanizm sprężynowy, tzw. klik-klak, zbudowany ze sprężyny i mechanizmu zatrzaskowego, sprężyna ustawiona jest w jednej z dwóch pozycji — otwartej lub zamkniętej;
- obudowa i mocowanie, czyli cylinder prowadzący i gwint mocujący, pierwszy z nich znajduje się wokół mechanizmu sprężynowego i odpowiada za jego ustawienie w pożądanej pozycji, natomiast gwint pozwala na prawidłowe zamontowanie korka w odpływie;
- część dolna — odpływ — to trzpień, który jest połączony z całym mechanizmem korka, odpowiada za prawidłowe działanie mechanizmu, to on umożliwia zmianę ustawienia sprężyny na pozycję włączoną i wyłączoną, w części dolnej znajdują się jeszcze uszczelki.
Budowa korka klik klak sprawia, że jest on bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i w łazience.
Czy warto zdecydować się na korek klik-klak do łazienki?
Jedną z największych zalet korka klik-klak jest łatwość obsługi. Aby zamknąć lub otworzyć odpływ wystarczy nacisnąć znajdujący się u góry dekiel. Nowoczesne korki klik klak dostępne są w różnych wariantach, dzięki czemu można je bez trudu dopasować do aranżacji łazienki lub kuchni.
Rozwiązanie typu klik-klak jest nie tylko funkcjonalne, ale też łatwe w montażu. Do jego instalacji w odpływie nie będą potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia. Dodatkowo jest on kompatybilny z większością stosowanych obecnie modeli umywalek, zlewów, czy wanien.
Montaż korka klik klak pozwala też dbać o higienę i czystość. Coraz więcej modeli można bez większych problemów wyciągnąć i wyczyścić. To prosty sposób, aby zapobiegać zatykaniu odpływu.
Rozważając wybór i montaż korka klik klak, warto mieć na uwadze, że z czasem mechanizm sprężynowy może ulec uszkodzeniu. W takiej sytuacji korek automatyczny trzeba będzie wymienić na nowy.
Asortyment produktów jest bardzo zróżnicowany, a poszczególne modele różnią się trwałością. Nie warto kierować się wyłącznie cena, ponieważ tańsze modele mogą cechować się niższą jakością, czy mniejszą szczelnością.
Różnice między korkiem klik-klak a tradycyjnymi rozwiązaniami
Zarówno korki automatyczne, jak i tradycyjne mają grono zwolenników. Każde z rozwiązań sprawdzi się świetnie, jeśli zostanie dopasowane do określonych potrzeb użytkownika.
Automatyczny korek klik klak jest droższy niż tradycyjny korek. Jest to jednak doskonałe rozwiązanie dla osób, które przede wszystkim cenią sobie wygodę użytkowania z doskonałym wyglądem. Klik klak wygląda estetycznie, może być dopasowany do każdej aranżacji łazienki i kuchni. Doskonale sprawdzi się w warunkach domowych, zwiększając komfort użytkowania łazienki lub kuchni.
W miejscach, w których mechanizm będzie szczególnie intensywnie użytkowany, jak np. hotele, lepszym rozwiązaniem może być model tradycyjny. Cechuje się one wyższą trwałością niż modele klik-klak. W zależności od potrzeb może zostać zainstalowany model manualny lub korek na cięgno.
Korek do zlewu typu klik klak to nowoczesne, choć nieco droższe rozwiązanie. Jest łatwy w obsłudze, wygodny, ułatwia codzienne korzystanie z wanny, umywalki, czy zlewu kuchennego. Jest natomiast mniej trwały niż korki tradycyjne. Do montażu nie są jednak potrzebne specjalistyczne narzędzia. Umywalki klik klak z nowoczesnym mechanizmem można bez trudu zamontować bez użycia narzędzi.
W kontekście ceny — najtańszym rozwiązaniem jest model manualny. Rozwiązania te są trwałe i cechują się prostą budową. Korki na cięgno sprawdzą się natomiast wtedy, gdy zainstalowana będzie bateria z wbudowaną dźwignią. To rozwiązanie, które stosowane jest w sytuacji, gdy użytkownik chce uniknąć dotykania korka ręką.