Czy można chłodzić grzejnikami?

Dodano: wtorek, 6.06.2023


Grzejniki są nieodłącznym elementem centralnego układu ogrzewania. Kojarzą nam się przede wszystkim z wymiennikami ciepła, dzięki którym można ogrzać dom czy mieszkanie i zyskać komfort cieplny. Czy jednak grzejnikami można także chłodzić? Oczywiście, że tak i tutaj doskonale sprawdzają się grzejniki rewersyjne. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat.

chlodzenie-grzejnika

Sprawdź grzejniki miedziano-aluminiowe Regulus w hurtowni Onninen

Jakie grzejniki mogą grzać zimą i chłodzić latem?

Coraz większą popularnością cieszą się grzejniki rewersyjne, które cechuje bardzo niska bezwładność cieplna. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie różnych strategii użytkowania. Oznacza to, że jeden grzejnik daje wiele opcji, gdyż nie tylko grzeje, ale również chłodzi. Właśnie dzięki temu każdy grzejnik rewersyjny można wykorzystać do efektywnego ogrzewania nawet dużej powierzchni, ale też chłodzenia jej. Trzeba tutaj wiedzieć, że aby grzejnik można było wykorzystać do grzania niskotemperaturowego musi mieć dużo powierzchnię kontaktu z powietrzem.

Coraz więcej użytkowników decyduje się na pompę ciepła, która jest rozwiązaniem ekologicznym, ale też ekonomicznym. Właśnie dzięki niej można sporo zaoszczędzić. Pompa ciepła może działać też jako klimatyzator, a więc można ją wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń, ale pod warunkiem posiadania odpowiednich grzejników, czyli po prostu grzejników rewersyjnych. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest naprawdę dobrą alternatywą dla klasycznych klimakonwektorów, które posiadają skomplikowaną konstrukcję, a mianowicie za sprawą lamelek aluminiowych dochodzi do dużego oporu przepływu powietrza. Z tego powodu dobrym wyborem są właśnie grzejniki rewersyjne, które mają małą bezwładność cieplną. Warto zwrócić uwagę na budowę takich urządzeń, a mianowicie posiadają one wymiennik miedziano-aluminiowy o dużej konstrukcji. Jak można się domyślić proces grzania odbywa się na drodze konwekcji, a także promieniowania, natomiast aby grzejnik dobrze chłodził musi być wyposażony w wentylator. Zapewnia on cyrkulację powietrza.

Co to jest grzejnik rewersyjny?

Grzejnik rewersyjny to rozwiązanie niezwykle nowoczesne. Takie grzejniki można określić nawet mianem klimakonwektorów dwururowych, przy czym nie są wyposażone w indywidualne sterowniki i nie posiadają skraplacza. Grzejnik rewersyjny to urządzenie, które wpisuje się w nowoczesną technologię. Za pomocą tego typu modeli można ogrzewać i chłodzić. Schłodzenie pomieszczeń jest możliwe dzięki wymuszonej cyrkulacji powietrza przez wnętrze grzejnika. Tego typu urządzenia muszą być wyposażone w wentylator, przy czym trzeba wiedzieć, że w okresach przejściowych wspomaganie za pomocą wentylatora nie jest konieczne.

Wentylator należy podpiąć w grzejnik bazowy w trzech sytuacjach:

  • gdy chcemy podnieść moc grzejnika;
  • gdy musimy zwiększyć dynamikę grzania;
  • gdy chcemy schłodzić pomieszczenie. 

Warto zdecydować się na grzejnik rewersyjny, dlatego że:

  • można nawet o 40% zmniejszyć zapotrzebowanie na moc grzewczą w przypadku ogrzewania podłogowego;
  • może pracować w niskiej temperaturze zasilania; 
  • takiego modelu nie trzeba przewymiarować;
  • dostosowany jest do pracy z nowoczesną pompą ciepła

Grzejniki do chłodzenia z oferty Regulus

Top 1: Grzejnik miedziano-aluminiowy DUBEL REVERS DS 3/R/ 60 

Grzejnik miedziano-aluminiowy DUBEL REVERSNa uwagę zasługuje  grzejnik miedziano-aluminiowy DUBEL REVERS DS 3/R/ 60. Może pracować w trzech trybach takich jak grzanie bez wentylatora, grzanie z wentylatorem, ale też grzanie poprzez promieniowanie z powierzchni oraz konwekcję. Wyróżnia go także fakt, że bardzo szybko się nagrzewa, ale też szybko może schłodzić pomieszczenie. Na uwagę zasługuje jeszcze jego ergonomiczna forma oraz prosta, elegancka estetyka. 

Top 2: Grzejnik miedziano-aluminiowy SOLLARIUS REVERS SD 6/R/ 80 

Dobrym wyborem, jeśli chodzi o grzejnik rewersyjny jest także Grzejnik miedziano-aluminiowy SOLLARIUS REVERS SD 6/R/ 80. Jest to model, który efektywnie pracuje w instalacjach niskotemperaturowych, a więc zarówno w przypadku pomp ciepła, jak i kotłów kondensacyjnych. Warto się na niego zdecydować, gdy planuje się wymianęGrzejnik miedziano-aluminiowy SOLLARIUS REVERS kotła stałopaliwowego na pompę ciepła. Grzejnik posiada w dolnej części pakietu lamelek wycięcie, gdzie szybko i łatwo można zamocować wentylator, dzięki któremu można zwiększyć moc grzejnika, ale zyskuje się też większą dynamikę grzania i chłodzenia. Niska masa to kolejna zaleta takich grzejników.  

Top 3: Grzejnik miedziano-aluminiowy SOLLARIUS REVERS S 6/R/100 

Grzejnik miedziano-aluminiowy SOLLARIUS REVERS S 4/R/100Dla osób, które cenią wielofunkcyjne grzejniki służące do grzania i chłodzenia, ale też zwracających uwagę na estetykę tych elementów bardzo dobrze sprawdzi się grzejnik miedziano-aluminiowy SOLLARIUS REVERS S 6/R/100. Posiada front żeberkowy oraz odpowietrznik ręczny. Na uwagę zasługuje też wysokie ciśnienie robocze, które wynosi 1,5 MPa oraz temperatura robocza do 110 stopni Celsjusza. Również ten model działa w trzech trybach grzania, ale też może chłodzić pomieszczenie i działać jak klimatyzator, przy czym w takim przypadku wymagana jest pompa ciepła. Dokupując wentylator można zwiększyć moc grzejnika nawet do 40% jego nominalnej wydajności.

Sprawdź grzejniki miedziano-aluminiowe Regulus w hurtowni Onninen