Czy można pić wodę z kranu? Dzbanki filtrujące

Dodano: poniedziałek, 6.11.2023


Niezależnie od tego, czy mieszkasz na wsi, czy w dużym mieście, będzie tak samo zdrowa, gdy przepuścisz ją przez filtr! Woda, która płynie w twoim kranie spełnia restrykcyjne normy Unii Europejskiej, dlatego – o czym nie wszyscy wiedzą – czasem niczym nie ustępuje tej butelkowanej, dostępnej na sklepowych półkach. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy faktycznie można pić wodę z kranu?

Niebieski dzbanek filtrujący z woda w kuchni

Sprawdź dzbanki filtrujące w hurtowni Onninen

Dlaczego woda w kranie ma gorszy smak niż woda butelkowana?

Zanim jednak woda trafi do twojego kranu, przemierza setki kilometrów rur ze stali, ołowiu czy PCV, uzbrajana jest także w mało smaczną „tarczę” w postaci chloru, zabezpieczającą przed rozwojem bakterii. To zdecydowanie pogarsza jej zapach i smak oraz jest uzasadnionym powodem, dla którego nie mamy ochoty pić jej prosto z kranu, choć jest dużo tańsza. Na szczęście istnieje sposób, by „kranówka” szybko powróciła do stanu sprzed długiej „podróży”. Oczyszczenie wody z zanieczyszczeń i chloru jest szybkie, tanie i ekologiczne. Służą do tego specjalne dzbanki na wodę, jednak kluczem jest przede wszystkim pozbycie się stereotypowego myślenia i nieuzasadnionych uprzedzeń do filtrowania wody z kranu.

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego dzbanka filtrującego?

Dzbanek filtrujący Aquaphor Ideal granatowy 2,8 l B15

Na rynku jest ogromny wybór dzbanków: o różnych pojemnościach, w rozmaitych kolorach i designie. To, na co jednak należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze, to wymienny wkład filtrujący, który oczyszcza wodę. Sprawdź, czy serce filtra, czyli zasyp filtrujący, dostosowany jest do jakości polskiej wody wodociągowej. Marki dostępne na naszym rynku np. Dafi, Aqaphor produkują wkłady filtrujące jak filtry do dzbanka Dafi, których zasyp składa się z aktywowanego węgla i żywicy jonowymiennej. Węgiel działa jak gąbka – absorbuje m.in. chlor i jego pochodne, detergenty czy pestycydy. Usuwa z wody nieprzyjemny zapach i poprawia jej smak. Dodatkowo węgiel jest impregnowany srebrem – zabezpiecza to wnętrze wkładu przed rozwojem drobnoustrojów. Żywica zaś usuwa metale ciężkie (np. ołów, rtęć, kadm), nadmiar soli powodujących twardość wody, która jest przyczyną osadzania się kamienia w urządzeniach AGD (czajnik).

Korzyści wynikające z korzystania z dzbanka filtracyjnego

Dzbanek filtrujący Dafi Atria Classic poj.2,4 l. Multi + 2 wkłady białySą również dostępne tzw. wkłady funkcyjne, które nie tylko oczyszczają wodę, ale również dodatkowo wzbogacają ją w pożądane dla organizmu pierwiastki np. filtry magnezowe. Magnez dostarczany z wodą jest dobrze przyswajalny i stanowi doskonałe uzupełnienie zróżnicowanej diety! Picie takiej wody z kranu jest przyjemne i zdrowe. Co więcej, pozwala ci naprawdę wiele zaoszczędzić i nie chodzi tu tylko o pieniądze, ale również o czas tracony w kolejkach po zgrzewki wody butelkowanej, które trzeba magazynować w domu. Korzystając z dzbanków, takich jak chociażby dzbanki Dafi uzyskasz 200 litrów wody za jedyne kilkanaście złotych – dokładnie tyle, ile kosztuje wymienny co miesiąc wkład filtrujący.

Woda zawsze przy Tobie z butelkami filtrującymi

Przenośny filtr w formacie butelki sportowej to doskonałe rozwiązanie dla osób prowadzących aktywny tryb życia jak i dla podróżujących. Butelki filtrujące usuwają chlor, metale ciężkie, alergeny, poprawia smak i zapach wody. Co ważne, mimo filtracji zachowany zostaje skład mineralny wody, w tym magnez i wapń. Jeden wymienny filtr zastępuje 300 półlitrowych butelek PET, dzięki czemu do środowiska nie trafia rocznie ok. 26,4 kg plastiku!

Sportowe butelki filtrujące w różnych kolorach AquaphorPrzykuwający wzrok atrakcyjny design dostępnych butelek na rynku sprawia, że można z nich korzystać w dowolnych okolicznościach – zarówno podczas uprawiania sportu, jak i spaceru po mieście, w szkole, w biurze czy w samolocie. Uniwersalna pojemność 0.5l zapewnia optymalną ilość płynu, nie dokładając przy tym dodatkowego ciężaru.

Materiał, z którego wytworzona jest butelka Aquaphor to odporny na uderzenia Tritan™ - najnowszej generacji szkło organiczne, całkowicie bezpieczne, nietłukące i odporne na upadki. Tritan jest wykorzystywany do produkcji pojemników do przechowywania żywności i butelek dla niemowląt. Nie zawiera bisfenolu A (BPA).

Dzbanki filtrujące oraz butelka wielokrotnego użytku na wodę przefiltrowaną to bezpieczne i zrównoważone rozwiązaniem na redukcję plastiku. Każdy litr wody to Twój osobisty wkład w zmniejszenie obciążenia środowiska w plastikowe butelki. Bądź EKO. Ograniczając kupowanie wody butelkowanej, znacząco zmniejszasz ilość odpadów PET – statystyczna czteroosobowa rodzina wykorzystuje ok. 100 butelek miesięcznie, a każda z nich rozkłada się ponad 100 lat. Zmień nawyki – to się opłaca!

Średnie miesięczne spożycie wody w 
4-osobowej rodzinie

200 Litrów - 1 filtr 200 Litrów - 133 butelki PET
Miesięczny koszt 11 zł 354 zł
Roczny Koszt 132 zł 4 248 zł
Miesięczna waga plastiku 0,22 kg 6,65 kg
Roczna waga plastiku 2,64 kg

79,8 kg

* wyliczeń dokonano na podstawie średniej ceny filtrów i wód butelkowanych

Sprawdź dzbanki filtrujące w hurtowni Onninen

Dzbanek filtrujący
Szklany dzbanek filtrujący
Dzbanek filtrujący Brita
Dzbanek filtrujący Aquaphor
Dzbanek filtrujący Philips
Dzbanek filtrujący czarny
Dzbanek filtrujący 3l
Dzbanek filtrujący 5l