Ogrzewanie podłogowe jest bardzo często wybierane, bo zapewnia nie tylko przyjemny komfort cieplny, ale też walory estetyczne - brak grzejników i innych elementów tego systemu. Wiele osób planuje taką inwestycję, podłączając podłogówkę do istniejącej instalacji grzewczej. Taka modyfikacja wymaga jednak odpowiedniego przygotowania oraz analizy stanu obecnej instalacji. Proszę zostać z nami, a odpowiemy na wszystkie ważkie kwestie, przybliżając kluczowe aspekty montażu ogrzewania podłogowego w starszych budynkach. Podpowiemy też, jak przeprowadzić ten proces w połączeniu z istniejącą instalacją oraz czym kierować się przy wyborze metody podłączenia do instalacji na grzejniki.
Sprawdź ogrzewanie płaszczyznowe w hurtowni Onninen
Czy warto podłączać ogrzewanie podłogowe do istniejącej instalacji?
Ogrzewanie podłogowe, określane też jako podłogówka, może stać się naprawdę doskonałym rozwiązaniem w większości domów, ale powstaje pytanie - czy także tam, gdzie istnieje już instalacja? Owszem, takie podłączenie może przynieść wiele korzyści, lecz pamiętajmy, iż nie zawsze jest to proste.
Zasada jest taka, że ogrzewanie podłogowe działa w sposób najbardziej optymalny przy niższych temperaturach wody niż tradycyjne grzejniki. Pozwala to na bardziej ekonomiczne ogrzewanie, a także równomierne rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniu. To sprawia, że komfort cieplny jest zdecydowanie wyższy, a zużycie energii niższe. Widzimy więc, że to przyjemne z pożytecznym, gdyż wraz z lepszym komfortem zyskujemy też finansowo za sprawą obniżenia rachunków za ogrzewanie.
Jeśli jednak mowa o starszych instalacjach grzejnikowych konieczne może być zastosowanie specjalnych rozwiązań, na przykład takich jak zawory mieszające. Regulują one temperaturę wody, aby dopasować ją do wymagań ogrzewania podłogowego. Trzeba też sprawdzić, czy obecna instalacja, gdzie grzejniki wiodą prym, jest w stanie obsłużyć nowy system bez problemów związanych z przepływem czy ciśnieniem wody. Jak instalacja jest w dobrym stanie połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami może być właściwym rozwiązaniem. Zawsze jednak takie prace warto skonsultować z fachowcem, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe do istniejącej instalacji?
Aby podłączyć ogrzewanie płaszczyznowe do już funkcjonującej instalacji grzewczej, należy zwrócić uwagę na techniczne aspekty działania systemu. Typowe centralne ogrzewanie, w którym woda krąży z wyższą temperaturą, działa zupełnie inaczej niż systemy z ogrzewaniem podłogowym. Tutaj wydajność jest największa z niższą temperaturą, zazwyczaj 30–40°C.
Z tego względu, żeby uniknąć przegrzewania podłogi, zapewniając optymalne działanie całego systemu, konieczne jest zamontowania mieszacza. Odpowiada on za obniżenie temperatury wody zasilającej ogrzewanie podłogowe. Alternatywnie można też zdecydować się na sprzęgło hydrauliczne oddzielające oba obiegi, co umożliwi im pracę na różnych temperaturach. Można też rozważyć montaż dodatkowej pompy obiegowej, która zapewni odpowiedni przepływ wody w podłogówce. Jak zaś instalacja jest przystosowana do pracy z wyższymi temperaturami, niezwykle istotne jest to, aby dokładnie wyregulować przepływy oraz ciśnienia. To sprawi, że system będzie działał efektywnie.
Jak dobrać sposób podłączenia ogrzewania podłogowego do starej instalacji na grzejniki?
Zastanawiając się nad podłączeniem ogrzewania podłogowego do starej instalacji grzejnikowej, musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów technicznych. Trzeba je dobrze poznać i przeanalizować, żeby oba systemy mogły działać optymalnie, na swojej maksymalnej wydajności. Odpowiednie przygotowanie jest tu więc najważniejsze, bo jak poznamy dobrze możliwości i ograniczenia, zyskamy realny obraz.
Jak wiemy, grzejniki są przystosowane do pracowania na wyższych wartościach temperatury wody, ogrzewanie podłogowe wodne zaś na niższych. Planując więc taką instalację, musimy dobrze dobrać dodatkowe urządzenia, jak zawory mieszające lub sprzęgła hydrauliczne. Zawory mieszające odpowiedzialne są za mieszanie ciepłej wody zasilające z powrotną, obniżając temperaturę w obiegu podłogowym. Jeśli ogrzewanie jest starsze, wykonane jakiś czas temu, konieczne może być też zainstalowanie dodatkowej pompy. Zapewni ona odpowiedni przepływ podłogówki.
Ciekawym rozwiązaniem jest podłączenie strefowe, dzięki czemu grzejniki i podłogówka działają wtedy jako osobne strefy z osobnymi termostatami. Pozwala to na precyzyjne zarządzanie temperaturą, niezależnie czy używamy podłogówki czy grzejników. Najważniejsze, że jest ciepło w różnych częściach domu.
Montaż ogrzewania podłogowego w sytuacji, gdy istnieje już inna instalacja, może wydawać się skomplikowane, i tak pod pewnymi względami jest, lecz to zadanie jak najbardziej do wykonania.