Czy nadal warto inwestować w fotowoltaikę?

Dodano: czwartek, 3.03.2022


Czy nadal warto inwestować w fotowoltaikę ? - wady i zalety fotowoltaiki, montaż instalacji fotowoltaicznej

Trudno zaprzeczyć popularności instalacji fotowoltaicznych zarówno wśród właścicieli domów, jak i firm - według danych Agencji Rynku Energii zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce pod koniec grudnia 2021 r. wyniosła 7,6 GW. W porównaniu do grudnia 2020 r. wzrost wynosi 93,6%.

Nie oznacza to jednak, że przejście na fotowoltaikę nadal będzie dobrą decyzją w każdym przypadku. W rozważeniu „za i przeciw” mogą pomóc poniższe wywiady z doktorem Tomaszem Karwatem, jednym z czołowych polskich specjalistów w dziedzinie elektroenergetyki.

Sprawdź produkty zabezpieczające instalcję pv

Wady i zalety fotowoltaiki

W pierwszym filmie poruszono m.in. temat wad i zalet fotowoltaiki, kosztów instalacji (również tych ukrytych) oraz formalności, takich jak np. projekt budowlany.

Zgłaszanie projektu i montaż instalacji fotowoltaicznej

Wiedząc już, czy inwestycja w fotowoltaikę się nam opłaca, warto pochylić się nad samym procesem wdrażania. Do jakich instytucji trzeba zgłosić projekt? Czym kierować się, wybierając specjalistę od montażu instalacji? Jak powinna wyglądać umowa na montaż instalacji fotowoltaicznej? Odpowiedzi na te pytania poznacie w drugiej części rozmowy z doktorem Tomaszem Karwatem.

Zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej

Ostatnią, ale niezwykle ważną kwestią jest bezpieczeństwo. W trzecim filmie Tomasz Karwat wskazuje, jakie błędy Instalatorzy popełniają najczęściej i jak ich uniknąć, jakie zabezpieczenia powinno się stosować oraz co robić w sytuacji pożaru.

Jednym z głównych błędów prowadzących do awarii i pożarów instalacji fotowoltaicznych jest wybór niskiej jakości podzespołów zabezpieczających. Oferta firmy Eaton obejmuje szeroki wybór komponentów do instalacji fotowoltaicznych, które spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i aktualne międzynarodowe normy – rozdzielnice, ograniczniki przepięć, bezpieczniki i wyłączniki nadprądowe DC, a nawet obudowy.

Sprawdź produkty zabezpieczające instalcję pv

Panele fotowoltaiczne 500 W
Panele pv
Wyłącznik przeciwpożarowy fotowoltaika