Ogrzewanie elektryczne jest jednym z rozwiązań wykorzystywanych do uzyskania optymalnego komfortu cieplnego. Jest jednym z wygodniejszych rozwiązań, jednak jego wykorzystanie może generować większe wydatki na energię elektryczną. Jak optymalnie wykorzystać ogrzewanie elektryczne?
Sprawdź ogrzewanie podłogowe w hurtowni Onninen
Rachunki za prąd, a ogrzewanie elektryczne grzejnikowe
Efektywność ogrzewania elektrycznego grzejnikowego oraz wysokość rachunków są ze sobą ściśle powiązane. Odpowiednio dobrane komponenty systemu grzewczego pozwalają zoptymalizować efektywność działania.
Korzystanie z ogrzewania elektrycznego jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko w domach, które są odpowiednio przygotowane. Grzejniki elektryczne warto montować w budynkach z dobrze wykonaną izolacją termiczną. Eliminacja słabych punktów i mostków termicznych sprawia, że ciepło nie przedostaje się na zewnątrz. Przy źle wykonanej izolacji lub jej braku, zwiększa się zużycie energii elektrycznej, potrzebnej do utrzymania optymalnej temperatury we wnętrzu.
Wysokość rachunków zależy też od taryfy. Decydując się na ogrzewanie prądem, warto poznać ofertę dostawcy oraz obowiązujące stawki opłat. Dobrym rozwiązaniem może być np. oferta, w której ceny za energię są niższe w nocy.
Czynniki, które wpływają na wzrost rachunków, to także wielkość powierzchni do ogrzania. Duże pomieszczenia lub otwarta przestrzeń potrzebują więcej energii, a to może generować wyższe koszty. Dobrym rozwiązaniem jest wybór nowoczesnych rozwiązań. Jeśli grzejnik elektryczny jest wyposażony w termostat i timer, będzie działał efektywniej i wydajniej.
Ile płaci się za elektryczne ogrzewanie podłogowe?
Wysokość rachunków za energię elektryczną zależy od wielu czynników, w tym wysokości opłat za prąd, czy elementów, które zostały wykorzystane do przygotowania układu. Klasyczne grzejniki to nie jedyna możliwość. Dużym zainteresowaniem cieszy się ogrzewanie podłogowe — jest funkcjonalne i praktyczne. Koszt wykonania instalacji grzewczej elektrycznej jest inwestycją, ale ze względu na specyfikę układu dobrze jest wybierać elementy posiadające odpowiednie certyfikaty oraz gwarancję.
Opłaty za prąd w budynkach z podłogowym ogrzewaniem elektrycznym można obniżyć, dobierając moc systemu grzewczego, dostosowanego do potrzeb obiektu. Istotną kwestią jest właściwie zaplanowana i wykonana izolacja termiczna podłogi, ale też ścian zewnętrznych i dachu. Dzięki temu można ograniczyć straty ciepła i poprawić wydajność ogrzewania.
W nowoczesnych instalacjach grzewczych wykorzystywane są termostaty, pozwalające na sterowanie i programowanie temperatury. Dzięki temu można zredukować jej poziom gdy nikogo nie ma w domu oraz zwiększyć ją, przed powrotem domowników. Dużym atutem jest możliwość zaprogramowania stref wewnątrz domu, np. w sypialni ustawiając niższą temperaturę niż w salonie.
Oszczędność, a ogrzewanie piecami akumulacyjnymi
Do ogrzewania budynku wykorzystywane są też piece akumulacyjne. Kotły i piece działające na prąd mogą zapewnić komfort cieplny, jednak wiąże się to ze wzrostem rachunków za prąd elektryczny. W praktyce wyróżnia się dwa rodzaje pieców — statyczne i dynamiczne.
Pierwsze są tańsze, jednak możliwość precyzyjnego sterowania jest mniejsza niż w przypadku modeli dynamicznych. Piece statyczne do ogrzewania wykorzystują zjawisko konwekcji powietrza. Wybór pieca dynamicznego wiąże się z wyższymi kosztami początkowymi, natomiast w okresie użytkowania są wygodniejsze i bardziej precyzyjne.
Posiadając piec akumulacyjny, można obniżyć rachunki, np. decydując się na odpowiednią taryfę energetyczną G12. Oferta przewiduje niższe opłaty za prąd w godzinach nocnych. Gdy piec zostanie naładowany nocą, to zgromadzona energia skutecznie ogrzeje budynek w ciągu dnia.
Chcąc obniżyć koszty ogrzewania piecem akumulacyjnym, należy zadbać o dobrą izolację budynku. Dzięki temu można w prosty sposób zatrzymać ciepło we wnętrzu, zmniejszając zapotrzebowanie na energię. Nie można zapominać, że piece powinny być regularnie serwisowane, bo tylko dobry stan techniczny urządzenia pozwoli na wydajne i efektywne wykorzystanie.