Takie pytanie zadają sobie właściciele remontowanych domów, którzy wymieniają piec na paliwo stałe na nowoczesną pompę ciepła. Jak rozsądnie zaplanować i wykonać modernizację instalacji C.O., aby w domu było ciepło? Otóż można ogrzać dom przy pomocy pompy ciepła i grzejników, ale należy odpowiednio dopasować rodzaj pompy do rodzaju i rozmiaru grzejników. Jak to zrobić? Spieszymy z wyjaśnieniami.
Sprawdź grzejniki rewersyjne Regulus w hurtowni Onninen
Jak przewymiarować grzejniki do pompy ciepła?
Tradycyjne grzejniki ścienne aluminiowe będą współpracować z pompą ciepła wysokotemperaturową. Tylko taka pompa jest w stanie ogrzać wodę do temperatury ok. 50 stopni Celsjusza. Jest ona jednak droga w zakupie i eksploatacji, bo nie dość, że jest sporo droższa od niskotemperaturowej pompy ciepła, to zużywa więcej prądu. Z kolei pompa ciepła niskotemperaturowa jest nieefektywna w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami. Ogrzeje wodę maksymalnie do ok. 40 stopni Celsjusza. Grzejniki będą chłodne i nie ogrzeją pomieszczeń. Rozwiązaniem jest zwiększenie objętości grzejników o około 50%. Niestety, tak duże grzejniki wyglądają nieestetycznie, a często po prostu brakuje miejsca na ścianach, aby je zawiesić.
Dlatego najlepszym wyjściem jest wymiana starych grzejników na nowoczesne, wydajne, niskotemperaturowe grzejniki naścienne z wentylatorami, które rozprowadzają ciepłe powietrze po pomieszczeniach. Ich główną zaletą jest to, że latem wentylatory mogą służyć do schładzania pomieszczeń.
Czy da się chłodzić grzejnikami rewersyjnymi REVERS marki Regulus?
Z roku na rok coraz popularniejszym sposobem ogrzewania jest pompa ciepła. Dzięki pompie ciepła nie dość, że koszty ogrzewania znacznie się obniżają to dodatkowo jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne od tradycyjnych form ogrzewania. Budowa pompy ciepła pozawala również na użycie jej jako klimatyzatora, czyli do chłodzenia pomieszczeń. Jednak, aby cały układ faktycznie działał potrzebne są do tego odpowiednie grzejniki, czyli grzejniki rewersyjne. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre i konkuruje z tradycyjnymi klimakonwektorami. Klimakonwektory posiadają skomplikowaną konstrukcję z lamelkami aluminiowymi, które prowadzą do znaczącego oporu przepływu powietrza.
Przy takim rozwiązaniu idealnie sprawdzią się grzejniki rewersyjne REVERS marki Regulus, które charakteryzują się niską bezwładnością cieplną. Dzięki tej bezwłasności można wykorzystac grzejnik zarówno do chłodzenia jak i ogrzewania. Ogrzewanie grzejnikami bazuje na zasadzie konwekcji, ale i również promieniowania. Jednak aby grzejnik mógł chłodzić trzeba zapewniść odpowiednią cyrkulację powietrza wentylatorem. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest naprawdę dobrą alternatywą dla klasycznych klimakonwektorów, które posiadają skomplikowaną konstrukcję, a mianowicie za sprawą lamelek aluminiowych dochodzi do dużego oporu przepływu powietrza.
Jakie grzejniki do pompy ciepła?
Do najlepszych obecnie na rynku grzejników, kompatybilnych z ekologiczną instalacją niskotemperaturową, należą grzejniki marki Regulus. Ten polski producent od wielu lat cieszy się uznaniem ekspertów budowlanych, a dowodem tego są liczne nagrody, zdobyte m.in. na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Regulus produkuje wiele rodzajów grzejników ściennych, w tym zestawy z wentylatorami. Skąd bierze się popularność grzejników Regulus? Mają one szereg zalet chociażby:
- Zbudowane są z miedzi i aluminium – metali, które o wiele lepiej przewodzą ciepło w porównaniu do stali i żeliwa, dlatego szybko nagrzewają się i szybko stygną. Można łatwo uruchomić instalację w okresie przejściowym, a nawet latem przy nagłych spadkach temperatur.
- Są lekkie, można je montować nawet na ścianach z płyt k-g. Mają małą pojemność wody, a przy tym dużą powierzchnię grzewczą. Dzięki temu są bardzo wydajne, co pozwala szybko uzyskać pożądane ciepło, a zarazem ograniczyć straty energii i zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.
- Regulus produkuje wiele różnych rodzajów i wymiarów grzejników, w tym grzejniki z systemem wentylatorów, rozprowadzających ciepłe powietrze. Dzięki temu można je dopasować do każdej instalacji, powierzchni domu i oczekiwań domowników.
- Grzejniki Regulus można montować w różnych konfiguracjach instalacji C.O. i O.W.U również jako samodzielne źródła ogrzewania. Sprawdzą się także w instalacjach gazowych.
- Grzejniki są bardzo trwałe, można je użytkować nawet przez 25 lat.
Grzejniki rewersyjne REVERS marki Regulus
Grzejniki rewersyjne należą do najbardziej innowacyjnych rozwiązań systemu ogrzewania i chłodzenia. Takie grzejniki można opisać jako klimakonwektory dwururowe. Trzeba jednak pamiętać, że nie są one wyposażone ani w indywidualne sterowniki oraz również nie posiadają skraplacza. Grzejnik rewersyjny to rozwiązanie ponadprzeciętnie nowoczesne, ponieważ dzięki tego typu modelom nim można zarówno chłodzić jak i ogrzewać. Chłodzenie pokoju opiera się na zasadzie wymuszonej cyrkulacji powietrza przez środek grzejnika. Przy doborze takiego rodzaju grzejnika trzeba również pamiętać, że do sprawnego działania potrzebuje on wentylatora. Jednak w okresach przejściowych wspieranie za pomocą wentylatora nie jest konieczne.
Grzejniki kanałowe REVERS Regulus w ofercie sprzedaży hurtowni Onninen, to:
- Grzejnik miedziano-aluminiowy SOLLARIUS REVERS S 6/R/120 -boczny przystosowany do montażu wentylatora. Grzejnik jest przeznaczony do systemów niskotemperaturowych. Może pracować w 3 trybach: grzanie bez wentylatora – grzanie poprzez promieniowanie z powierzchni oraz konwekcję, grzanie z wentylatorem - szybsze nagrzewanie pomieszczeń oraz chłodzenie.
- Grzejnik miedziano-aluminiowy SOLLARIUS REVERS S 4/R/ 60 -boczny przystosowany do montażu wentylatora. Wewnątrz grzejnika, w jego dolnej części znajduje się wnęka na wentylator z kompletnym przyłączem elektrycznym. Z boku grzejnika znajduje się wyłacznik on/off. Grzejnik pracuje również bez wentylatora.
Grzejniki Regulus mają świetne opinie. Jednakże planując przebudowę instalacji cieplnej na nowoczesną, wydajną i ekologiczną, należy wziąć pod uwagę izolację cieplną budynku. Aby instalacja spełniała swoja funkcję, wszystkie elementy konstrukcji budynku musza być ocieplone. Dlatego eksperci budowlani zalecają rozpoczęcie remontu od audytu cieplnego domu przy pomocy kamery termowizyjnej, która określi mostki termiczne. Kolejny etap to docieplenie budynku i przebudowa instalacji.