Czy pompa ciepła się opłaca?

Dodano: środa, 19.01.2022


Popularność pomp ciepła cały czas rośnie. To jedno z nowoczesnych rozwiązań o ekologicznym charakterze, które pozwala wygenerować znaczące oszczędności na ogrzewaniu budynku. W dobie walki ze smogiem oraz rosnących cen gazu i prądu wydaje się doskonałą alternatywą dla tradycyjnych źródeł ciepła. Niestety inwestycja w tego rodzaju urządzenie wiąże się z poważnymi wydatkami, toteż wiele osób wciąż wstrzymuje się z jego zakupem. W naszym poradniku postaramy się odpowiedzieć na pytanie, kiedy montaż pompy ciepła się opłaca.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są zalety oraz wady pompy ciepła,
  • z jakimi kosztami trzeba się liczyć,
  • jaki wpływ na środowisko mają pompy ciepła.

Zalety oraz wady pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które pozyskuje energię z odnawialnych źródeł, takich jak temperatura powietrza, wody czy gruntu. Przy udziale prądu elektrycznego przekazuje ją do wnętrza budynku w postaci ciepła. Co ciekawe, nie wymaga w tym celu wysokiej temperatury dolnego źródła. Pompa może wytworzyć ciepło nawet z temperatur ujemnych, choć im są one niższe, tym więcej energii elektrycznej wykorzysta urządzenie.

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Już sam mechanizm działania pomp ciepła daje obraz tego, na czym polegają ich kluczowe zalety oraz wady. Wśród plusów najważniejszą rolę odgrywa oczywiście ekonomia. W odpowiednich warunkach taki nowoczesny system może zredukować koszty ogrzewania budynku właściwie do zera (więcej na ten temat powiemy sobie w dalszej części artykułu). Jednak nawet współpraca pompy ciepła z innym urządzeniem grzewczym generuje około 60-procentowe oszczędności na rachunkach.

Wszystko dzięki pozyskiwaniu ciepła z odnawialnych źródeł energii, które to prowadzą nas ku kolejnej kluczowej zalecie pomp, czyli ekologii. Taki system nie emituje bowiem spalin i w minimalnym stopniu wykorzystuje pochodzący z elektrowni prąd. Jego udział w wytwarzaniu ciepła wynosi maksymalnie 25%.

Pompy ciepła uchodzą również za urządzenia bezobsługowe. W przeciwieństwie do kotłów na paliwa stałe, nie wymagają podawania opału czy regularnych zabiegów konserwacyjnych. Wystarczy raz skonfigurować pompę, aby działała automatycznie, dostosowując swoją pracę do określonych warunków. Wybór takiego systemu grzewczego zdejmuje z inwestora także obowiązek montażu komina czy wygospodarowania przestrzeni na składowanie opału, co stanowi nie lada ułatwienie na etapie budowy domu.

Dotychczas ogrzewanie gazowe uznawane było za opłacalne na tyle, że inwestycja w pompę ciepła mogła wydawać się nie najlepszym pomysłem. Mimo to niektórzy dostrzegali w niej bezpieczną alternatywę – gaz wciąż bowiem traktuje się jako zagrożenie. Teraz, gdy jego ceny gwałtownie wzrastają, pompa ciepła sprawia wrażenie jeszcze bardziej atrakcyjnego wyboru.

Pompy ciepła od Atlantic


Jakie koszty wiążą się z eksploatacją pomp ciepła?

Jak wspominaliśmy, energia pozyskiwana przez pompę ciepła pochodzi w zdecydowanej większości z odnawialnych, a więc darmowych źródeł - powietrza, gruntu lub wody. Oznacza to, że do wytworzenia energii cieplnej urządzenie potrzebuje zaledwie 20-procentowego udziału prądu elektrycznego. Udział ten wzrasta wraz z różnicą pomiędzy temperaturą dolnego i górnego źródła ciepła.

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Łatwo się więc domyślić, że w obliczu zautomatyzowanej pracy pompy jedynym wydatkiem, jaki musi ponosić jej użytkownik, jest opłacanie energii elektrycznej. Ile mogą wynieść rachunki? To już zależy od wielu różnych czynników, takich jak między innymi powierzchnia budynku, wielkość strat ciepła czy indywidualne preferencje dotyczące temperatury we wnętrzach.

Warto przy tym pamiętać – zwłaszcza że ceny prądu właśnie gwałtownie wzrastają – iż za energię elektryczną można nie płacić ani złotówki. Ją również trzeba po prostu pozyskiwać z odnawialnego źródła. Mowa oczywiście o mikroinstalacji fotowoltaicznej, która produkuje prąd z promieni słonecznych. Połączenie takiego rozwiązania z pompą ciepła jest w stanie zapewnić budynkowi całkowicie darmowy prąd oraz ogrzewanie i zupełnie uniezależnić użytkowników od zewnętrznych dostawców czy panujących na rynku warunków.

Choć pompa ciepła to rozwiązanie bardzo opłacalne, nie w każdym przypadku się sprawdzi. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że budynki o naprawdę dużym zapotrzebowaniu na ogrzewanie wymagałyby urządzeń o ogromnej mocy, które ze sporym prawdopodobieństwem i tak samodzielnie nie poradziłyby sobie z dostarczeniem wymaganej ilości ciepła. W takich przypadkach pompami uzupełnia się inne systemy grzewcze – jak na przykład ogrzewanie podłogowe. Oba źródła doskonale ze sobą współpracują, generując jednocześnie wymierne oszczędności.

Kiedy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?

Zastanawiając się nad tym, czy pompa ciepła się opłaca, należy wziąć pod uwagę konkretne okoliczności, w jakich będzie ona użytkowana. Jej walory zaprezentują się bowiem zupełnie inaczej na tle różnych alternatywnych rozwiązań.

Przede wszystkim warto podkreślić, że z perspektywy ekologii ogrzewanie pompą ciepła opłaca się zawsze. To jedno z najbardziej przyjaznych środowisku rozwiązań. Wyrządza zdecydowanie mniej szkód niż spalanie węgla, biomasy czy oleju. Wymaga co prawda pewnych ilości prądu, którego źródłem i tak są paliwa stałe, ale to prywatne kotły stanowią główną przyczynę smogu. Elektrownie mają znacznie większe możliwości w kwestii ograniczania swojego negatywnego wpływu na środowisko.

Jeśli zaś chodzi o opłacalność zastosowania pompy ciepła z perspektywy ekonomicznej, wypada ona zdecydowanie lepiej niż ogrzewanie domu olejem, propanem czy samym prądem. Do tej pory trudno było natomiast przekonać do jej zalet użytkowników gazu, którego ceny pozostawały na stosunkowo niskim poziomie. Teraz jednak gwałtownie się to zmienia, ale na tym nie koniec. Warto pamiętać także o bardzo wysokich kosztach wykonania przyłącza gazowego, które wraz z zakupem kotła zbliżają taką inwestycję do wartości montażu pompy ciepła. Znacznie lepiej jest więc postawić na przyszłościowe, odnawialne źródła energii.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Pompy ciepła marki Atlantic w hurtowni Onninen

Jeśli szukasz wydajnego i niezawodnego urządzenia grzewczego, koniecznie zapoznaj się z asortymentem marki Atlantic dostępnym w ofercie naszej hurtowni internetowej. Znajdziesz tu gównie powietrzne pompy ciepła w różnych wariantach. Wybierz produkt dostosowany do wymagań realizowanego przez Ciebie projektu i zapewnij jego użytkownikom bezpieczny i komfortowy system ogrzewania!

Pompa ciepła powietrze woda
Pompa ciepła powietrze powietrze
Pompa ciepła monoblok
Pompa ciepła do basenu
Pompa ciepła Panasonic
Pompa ciepła cwu
Pompa ciepła Kaisai