Czy umywalki nablatowe są praktyczne? Sprawdź jaki model wybrać!

Dodano: środa, 17.05.2023


Umywalki nablatowe dodają designu każdej łazience, ale czy są praktyczne w codziennym użytkowaniu? W artykule rozwiewamy wątpliwości na ten temat! Z tekstu dowiesz się również jak zamontować umywalkę nablatową. Zapraszamy do lektury!

umywalka-nablatowa-w-lazience-z-fioletowymi-dodatkami

Czy umywalki nablatowe są praktyczne? Plusy i minusy

Niezależnie od interesującego nas designu łazienki, praktyczność urządzeń sanitarnych odgrywa kluczową rolę. W przypadku umywalek nablatowych, warto zastanowić się czy ich wygląd wynagrodzi ewentualne trudności związane z ich użytkowaniem. Przyjrzyjmy się zatem, jakie korzyści i wady niosą ze sobą umywalki nablatowe.

Zalety umywalek nablatowych

Umywalki nablatowe są często wybierane ze względu na swoją designerską formę, która wyróżnia się na tle innych rodzajów umywalek. Dzięki temu można stworzyć eleganckie i niepowtarzalne aranżacje łazienki. Umywalki nablatowe są dostępne w wielu różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu można dobrać model odpowiedni do indywidualnych potrzeb i wymiarów łazienki. Dodatkowo, umywalki nablatowe są łatwe w montażu i często mogą być zamontowane bezpośrednio na blacie, co minimalizuje koszty i czas związany z instalacją. Umywalki nablatowe są bardzo atrakcyjne wizualnie i mogą stanowić ważny element dekoracyjny w łazience lub toalecie.

Wady umywalek nablatowych

Umywalki nablatowe mogą rozchlapać wodę w czasie użytkowania, szczególnie jeśli woda leci zbyt silnym strumieniem. Jednakże, większość umywalek nablatowych jest zaprojektowana w taki sposób, aby minimalizować rozpryski wody i zmniejszyć ryzyko zalania blatu lub podłogi. W celu zminimalizowania rozpryskiwania wody, można zainstalować na umywalce specjalną końcówkę wylotową lub ogranicznik przepływu wody. Ponadto, wybierając umywalkę należy zwrócić uwagę na jej kształt i głębokość - umywalki o głębszej misie zazwyczaj minimalizują ryzyko rozpryskiwania wody.

Umywalki nablatowe są narażone na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, szczególnie w przypadku użytkowania przez osoby nieostrożne lub w przypadku upadku ciężkiego przedmiotu na umywalkę.

Jak zamontować umywalkę nablatową?

Montaż umywalki nablatowej nie jest trudny, jednak wymaga pewnych narzędzi i umiejętności. Przed rozpoczęciem pracy, należy upewnić się, że nasz blat jest dostosowany do montażu umywalki nablatowej. Następnie, trzeba wykonać otwór w blacie wokół miejsca, gdzie zostanie zamontowana umywalka. Warto pamiętać o odpowiednim uszczelnieniu rur wodociągowych i o zamocowaniu syfonu. Po zamontowaniu umywalki, należy ją sprawdzić pod kątem stabilności i szczelności.

Na jakiej wysokości zamontować umywalkę nablatową?

Umywalka nablatowa kwadratowaWiele osób zastanawia się, na jakiej wysokości powinna być zamontowana umywalka nablatowa. Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, takich jak wzrost użytkowników, styl użytkowania łazienki czy też wielkość umywalki.

Zazwyczaj umywalkę montuje się na wysokości około 85-90 cm, licząc od podłogi. Ta wysokość umożliwia swobodne korzystanie z niej, także dla osób o różnym wzroście. Jednakże, warto pamiętać, że to tylko wytyczna, którą należy modyfikować w zależności od indywidualnych potrzeb użytkowników.

Jeśli nasza łazienka jest przeznaczona dla osób o różnym wzroście, warto rozważyć montaż umywalki na wysokości niższej niż 85 cm. W przypadku wyższych użytkowników, można natomiast zamontować ją na wysokości powyżej 90 cm. Warto jednak pamiętać, że wybór wysokości zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz przyzwyczajeń użytkowników.

Kształty umywalek nablatowych w łazienkach

Umywalka nablatowa owalnaWybór kształtu umywalki nablatowej może mieć istotne znaczenie zarówno dla funkcjonalności łazienki, jak i jej estetyki. Dlatego też, przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Pierwszym czynnikiem, który należy uwzględnić, jest rozmiar łazienki. Jeżeli pomieszczenie jest stosunkowo małe, warto postawić na umywalkę o kompaktowych wymiarach, taką jak np. prostokątna lub kwadratowa. Z kolei w przestronnych łazienkach bez problemu zmieści się umywalka o bardziej wyszukanych kształtach, jak np. owalna, okrągła czy nieregularna.

Umywalka nablatowa okrągłaWarto również zwrócić uwagę na to, jakie funkcje spełnia umywalka. Jeśli jej głównym zadaniem ma być wyłącznie mycie rąk, możemy postawić na prostsze i bardziej minimalistyczne modele o geometrycznych kształtach. Natomiast jeśli ma ona służyć również jako element ozdobny, warto zdecydować się na bardziej finezyjne modele, z wyraźnymi załamiami i liniami.

Ostatnim, ale nie mniej istotnym aspektem, jest preferowany styl wnętrza łazienki. Jeżeli zależy nam na minimalistycznym i nowoczesnym designie, warto postawić na umywalki o prostych kształtach, bez zbędnych zdobień. Natomiast w łazienkach w stylu glamour czy retro doskonale sprawdzą się umywalki o bardziej wyrafinowanych i zmysłowych kształtach.

Sprawdź umywalki w hurtowni Onninen

Umywalka 60 cm
Umywalka 40 cm
Umywalka podblatowa
Umywalka nablatowa