Czy warto inwestować w optymalizatory mocy? Fotowoltaika

Dodano: środa, 16.08.2023


Optymalizator mocy w instalacji fotowoltaicznej pełni funkcję stabilizatora w kontekście funkcjonowania całej instalacji. Jest to urządzenie zapobiegające stratom w produkcji energii, często wynikającym z przyczyn niezależnych od prosumenta. Sprawdź, na jakiej zasadzie działają optymalizatory i kiedy je zastosować?

Instalator fotowoltaiki z laptopem i narzędziami

Sprawdź optymalizatory mocy w hurtowni Onninen

Jak działają optymalizatory mocy? 

Optymalizator mocy SolarEdge P950-4R MXM BY 950W/125V, przewody 2,2mOptymalizatory mocy sterują parametrami prądu generowanego przez moduły fotowoltaiczne. Dzieje się tak poprzez ograniczenie niedopasowania prądowo-napięciowego w szeregowo połączonych łańcuchach ogniw fotowoltaicznych. Należy dodać, że optymalizatory nie funkcjonują samodzielnie, jak to się dzieje w przypadku mikroinwerterów, lecz współdziałają w połączeniu z inwerterem. W ten sposób optymalizatory zapobiegają zjawisku, w którym dany moduł blokuje inne, lub sam jest przez inne moduły blokowany.

Zjawisko staje się częste w przypadku stałego zacienienia części instalacji, czy też zanieczyszczenia modułów fotowoltaicznych spowodowanego opadającymi liśćmi. W takich przypadkach optymalizator wymusza pracę w punkcie maksymalnej mocy MPP na poziomie pojedynczego ogniwa. Dzieje się tak poprzez obciążenie panelu PV w sposób optymalny i równomierny w celu uzyskania możliwie największej mocy na wyjściu modułu, w aktualnie panujących warunkach oświetleniowych. Wszystko odbywa się niezależnie od mocy energii elektrycznej wygenerowanej przez inne ogniwa w szeregu.

Kiedy inwestować w optymalizatory? 

Optymalizator mocy HUAWEI SUN2000-450W-PInwestowanie w optymalizatory mocy to zazwyczaj doskonały krok dla osób posiadających instalację fotowoltaiczną. Optymalizatory mocy są urządzeniami elektronicznymi, które pozwalają zoptymalizować wydajność i efektywność pracy paneli słonecznych w instalacji fotowoltaicznej

Jeśli instalacja fotowoltaiczna jest narażona na nierównomierne nasłonecznienie z powodu obecności drzew, budynków lub innych przeszkód, optymalizatory mocy mogą pomóc w wydobyciu maksymalnej energii z paneli w warunkach częściowego zacienienia.

Jeśli panele słoneczne są zamontowane na różnych połaciach dachów o zróżnicowanej ekspozycji na słońce, optymalizatory mocy mogą skompensować różnice w produkcji energii i zapewnić równomierne wykorzystanie paneli. Inwestycja w optymalizatory mocy może prowadzić do zwiększenia produkcji energii elektrycznej, co z kolei przekłada się na większe oszczędności na rachunkach za prąd oraz krótszy okres zwrotu z inwestycji.

Korzyści z zastosowania optymalizatorów mocy 

Zastosowanie optymalizatorów mocy w instalacji fotowoltaicznej przynosi szereg korzyści, które mogą wpłynąć pozytywnie na wydajność, bezpieczeństwo i oszczędności energii.

Optymalizatory mocy umożliwiają każdemu panelowi w instalacji pracę w optymalnych warunkach. Dzięki temu wydajność całego systemu jest znacznie wyższa, nawet jeśli niektóre panele są zacienione lub narażone na różne poziomy nasłonecznienia. Optymalizatory mocy mogą zwiększyć wydajność instalacji o około 5-25%, w zależności od warunków nasłonecznienia i konfiguracji systemu.

W instalacjach fotowoltaicznych, w których panele są połączone w szeregowy układ, jeden słabo pracujący panel może obniżyć wydajność całego systemu. Optymalizatory mocy pomagają wyeliminować ten problem, umożliwiając każdemu panelowi pracę niezależnie od innych.

Optymalizatory mocy w hurtowni Onninen 

Optymalizator mocy Tigo TS4-A-O 700 WOptymalizatory mocy w zależności od marki różnią się pomiędzy sobą funkcjonalnością oraz parametrami technicznymi. Sprawdźmy wspólnie, czego oczekiwać po najpopularniejszych urządzeniach tego typu?

Optymalizator mocy SolarEdge P950-4R MXM BY 950 W/125 V 

Optymalizator mocy SolarEdge P950-4R MXM BY 950 W/125 V  cechuje się sprawnością na poziomie aż 99,5%. Unikatowe rozwiązanie zapobiega niedopasowaniu modułów oraz ogranicza skutki trwałego zacienienia. Urządzenie dysponuje funkcją redukcji napięcia każdego modułu w trakcie montażu bądź w przypadku pożaru. Optymalizator pracuje z falownikami SolarEdge umożliwia obsługę dwóch modułów połączonych szeregowo.

Optymalizator mocy HUAWEI SUN2000-450W-P 

Dzięki swojej uniwersalności optymalizator mocy HUAWEI SUN2000-450W-P ułatwia szeroki dobór pozostałych elementów instalacji. Parowanie z falownikiem odbywa się w czasie krótszym, aniżeli 1,5 min. Optymalizator automatycznie mapuje moduły, umożliwia też projektowanie dłuższych łańcuchów PV. Kompatybilność z falownikami Sun2000 z serii M1 i M2.

Optymalizator mocy Tigo TS4-A-O 700 W

Optymalizator mocy Tigo TS4-A-O 700 W zapewnia optymalizację pracy modułów PV o mocy do 700 Wp. Dzięki technologii PIV (przewidywanie krzywej IV modułu na podstawie danych historycznych) możliwe jest połączenie modułów wyposażonych w Tigo oraz bez Tigo, optymalizator samodzielnie dobiera impedancję układu. Moc znamionowa – 700 Wp.

Zanim powstanie profesjonalny projekt oraz montaż instalacji fotowoltaicznej, warto zaopatrzyć się w wyposażenie od uznanych producentów. Pozwoli to na realizację zlecenia w sposób profesjonalny, co z pewnością przyczyni się do rozwoju firmy oraz da podstawę budowania świadomości marki.

Sprawdź optymalizatory mocy w hurtowni Onninen

Optymalizator mocy
Fotowoltaika 10kw
Panele fotowoltaiczne 450W
Zestaw fotowoltaiczny
Zestaw fotowoltaiczny 10kW
Zestaw fotowoltaiczny 5kW
Fotowoltaika do grzania wody
Panele fotowoltaiczne 500 W
Panele pv