Czy warto inwestować w pompę ciepła?

Dodano: czwartek, 26.05.2022


Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na ogrzewanie swoich budynków pompami ciepła. Takie rozwiązanie pozwala im znacząco obniżyć rachunki, a przy okazji budować wizerunek firm ekologicznych i społecznie odpowiedzialnych. Wiele podmiotów wciąż jednak wstrzymuje się z podjęciem decyzji. Główny powód ich wątpliwości stanowią wysokie koszty inwestycyjne związane z pompą ciepła. W naszym poradniku spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy warto je ponieść.

pompa ciepła

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie są główne zalety oraz wady pomp ciepła,
 • od czego zależą koszty inwestycyjne i eksploatacyjne pomp ciepła,
 • kiedy warto zainwestować w pompę ciepła.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to wydajne urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynku. Następnie przy udziale energii elektrycznej wykorzystuje ją do ogrzewania pomieszczeń lub przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Latem może natomiast służyć do chłodzenia. Sama pompa to element większego systemu grzewczego, który obejmuje także źródło dolne (powietrze, grunt lub wodę) oraz źródło górne, czyli instalację grzewczą w budynku (zazwyczaj ogrzewanie płaszczyznowe).

Sprawdź pompy ciepła w Onninen

Główna zaleta pompy ciepła wynika z oszczędności na opale. Urządzenie wykorzystuje odnawialne źródła energii, do których przetwarzania potrzebna jest tylko stosunkowo niewielka ilość energii elektrycznej. Jej koszt to właściwie jedyny wydatek inwestora na etapie eksploatacji systemu. Za największą wadę tego rozwiązania można natomiast uznać wysokie ceny zakupu i montażu pompy ciepła.

Nic więc dziwnego, że inwestorzy próbują odpowiedzieć sobie na pytanie, po jakim czasie inwestycja w pompę ciepła się zwróci. W tym przypadku wszystko zależy od tego, ile dane przedsiębiorstwo płaci za tradycyjne ogrzewanie i jaki rodzaj urządzenia zamierza zamontować.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła zależy od kilku istotnych czynników. Szeroka oferta różnych rozwiązań pozwala dostosować ich wybór do indywidualnych potrzeb i możliwości inwestorów. Wśród aspektów mających największy wpływ na ceny pomp ciepła można wymienić:

 • rodzaj dolnego źródła (decydujący o typie pompy ciepła),
 • parametry urządzenia (głównie moc i ilość pobieranej energii elektrycznej),
 • rodzaj górnego źródła (ogrzewanie podłogowe, ścienne czy grzejnikowe),
 • powierzchnię budynku,
 • producenta pompy ciepła.

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, można stwierdzić, że koszt inwestycji w pompę ciepła waha się w granicach:

 • 35 - 40 tys. zł w przypadku pompy ciepła powietrze-woda (dla budynku o powierzchni 150 m2),
 • 50 - 80 tys. zł w przypadku gruntowej pompy ciepła (dla budynku o powierzchni 150 m2).

Gruntowa pompa ciepła okaże się znacznie droższa nie tyle ze względu na cenę urządzenia, co koszty jej montażu. Z uwagi na zdecydowanie niższą podatność na wahania temperatury otoczenia, jej eksploatacja będzie jednak zauważalnie tańsza niż w przypadku powietrznej pompy ciepła. Biorąc pod uwagę aktualne ceny energii elektrycznej, szacuje się, że ogrzewanie pompą ciepła kosztuje średnio:

 • 2 940 zł w przypadku powietrznej pompy ciepła (dla budynku o powierzchni 150 m2 i zapotrzebowaniu 100 kWh/m2/rok),
 • 2 475 zł w przypadku gruntowej pompy ciepła (dla budynku o powierzchni 150 m2 i zapotrzebowaniu 100 kWh/m2/rok).

To kwoty znacząco niższe od wydatków na ogrzewanie budynku tradycyjnymi metodami. Zakładając te same zmienne dotyczące specyfiki obiektu, ceny prezentują się bowiem następująco:

 • 4 378 zł w przypadku ogrzewania gazem ziemnym,
 • 4 714 zł w przypadku ogrzewania węglem,
 • 5 475 zł w przypadku ogrzewania pelletem,
 • 6 788 zł w przypadku ogrzewania olejem opałowym,
 • 10 000 zł w przypadku ogrzewania elektrycznego.

Co więcej, mamy aktualnie do czynienia z gwałtownymi podwyżkami cen wszystkich wymienionych wyżej rodzajów opału. Należy więc spodziewać się, że koszty ogrzewania budynku będą cały czas rosły. Inwestycja w powietrzną pompę ciepła, a tym bardziej w pompę gruntową, może znacząco obniżyć rachunki każdego przedsiębiorstwa. Im więcej wydajesz w tej chwili na ogrzewanie siedziby swojej firmy, tym szybciej zwróci Ci się inwestycja w ten nowoczesny system grzewczy.

Zalety i wady pompy ciepła

Oszczędności związane z pompą ciepła przyjmują zresztą różne postaci. Wyjątkowo niski koszt eksploatacji urządzenia to tylko jedna z nich. Inne zauważysz choćby na etapie budowy obiektu. Inwestor może zrezygnować na przykład z budowy komina czy miejsca do składowania opału. Warto wspomnieć także o bezpieczeństwie użytkowania pomp ciepła oraz ich bezobsługowej pracy.

Planując inwestycję w pompę ciepła, nie sposób jednak zbagatelizować wad takiego rozwiązania. Chodzi oczywiście o wspomniane już koszty instalacji, ale nie tylko. W zależności od rodzaju wybranego urządzenia trzeba stawić czoła takim wyzwaniom jak uzupełnienie systemu grzewczego dodatkowym źródłem ciepła czy inwazyjny montaż. Powietrzne pompy ciepła nie mogą bowiem pracować samodzielnie w naszym klimacie, a gruntowe zajmują sporo miejsca na działce.

Każdy inwestor powinien więc dobrze zastanowić się nad inwestycją w pompę ciepła, zanim podejmie taką decyzję. Jeśli w Twoim przypadku korzyści wynikające z zalet tego rozwiązania przewyższają potencjalne straty, pompa ciepła może okazać się trafionym pomysłem. W przeciwnym razie rozważ alternatywne sposoby ogrzewania siedziby swojej firmy.

Czy pompa ciepła się opłaca?

Znając swoje aktualne wydatki na ogrzewanie budynku, a także jego zapotrzebowanie cieplne, z łatwością obliczysz, czy w Twoim przypadku pompa ciepła okaże się inwestycją opłacalną. Weź przy tym pod uwagę, że koszt jej eksploatacji można dodatkowo obniżyć poprzez instalację paneli fotowoltaicznych. Zapewnią Ci one darmową energię do zasilania pompy. Zainteresuj się także różnymi programami dofinansowań na OZE, przeznaczonymi dla przedsiębiorców. Być może uda Ci się skorzystać z atrakcyjnej pożyczki lub dotacji.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Aby inwestycja w pompę ciepła była dla Ciebie opłacalna, musisz przede wszystkim odpowiednio dobrać jej parametry do swoich potrzeb i specyfiki budynku. Zacznij od decyzji dotyczącej rodzaju urządzenia. Jeżeli Twój obiekt stoi na wystarczająco dużej działce i nie zależy Ci na jej zagospodarowaniu w inny sposób, najkorzystniejszym rozwiązaniem okaże się zakup i montaż gruntowej pompy ciepła. Jeśli natomiast planujesz tylko mało inwazyjną modernizację obecnej instalacji grzewczej, optymalnym wyborem będzie pompa ciepła powietrze-woda.

Podczas wyboru pompy ciepła weź też pod uwagę:

 • zapotrzebowanie cieplne budynku (na które wpływa m.in. strefa klimatyczna i jakość izolacji budynku),
 • temperaturę biwalentną (przy której praca pompy ciepła zaczyna być wspomagana przez dodatkowe źródło),
 • zewnętrzną temperaturę dobową,
 • temperaturę górnego źródła ciepła i parametry instalacji grzewczej,
 • wykres pracy urządzenia.

Sprawdź pompy ciepła w Onninen