Czy warto stosować tabletki do szamba?

Dodano: czwartek, 15.06.2023


Wiele domów nie jest podłączonych do kanalizacji. Wtedy na terenie posesji znajduje się najczęściej szambo. Trzeba jednak pamiętać, że z szamba często unosi się drażniący zapach. Na szczęście dzięki prostemu rozwiązaniu można się go pozbyć i w tym bardzo dobrze pomagają tabletki do szamba.

mezczyzna przy szambie z rura

Sprawdź tabletki do szamba w hurtowni Onninen

Czy stosować tabletki do szamba?

Bioexpert do szamb i przydomowych oczyszczalni ściekówDo szamba każdego  dnia spływa wiele zanieczyszczeń, a przez to pojawia się nieprzyjemny zapach. Na szczęście stosując tabletki do szamba można się go pozbyć, a przy tym utrzymać naprawdę wysoką sprawność drenażu. Bakterie zawarte w produktach zapobiegają przedostawaniu się do gruntu szkodliwych substancji, neutralizują też nieprzyjemny zapach, który może pojawić się wokół instalacji. Dzięki bakteriom do szamba można uzyskać zdecydowanie dłuższą żywotność całej instalacji, co spowodowane jest tym, że zapobiegają one zatorom. Przy regularnym stosowaniu szambo jest też bezpieczniejsze dla zdrowia.

Skoro już wiadomo, że nie wszystkie działki można podłączyć do sieci kanalizacyjnej, to warto pamiętać, że wbrew pozorom szambo nie musi być złym czy niepraktycznym rozwiązaniem. Wystarczy tylko zastosować odpowiednią pielęgnację i wybrać tabletki do szamba z wysoką zawartością wyselekcjonowanych bakterii.

Jak uniknąć przykrych zapachów z szamba?

Graf 480G do osadnikówWiele osób sądzi, że z szamba zawsze wydobywa się brzydki zapach. Nie jest to prawda, gdyż przy odpowiedniej dbałości można sprawić, że brzydki zapach zupełnie nie będzie wyczuwalny. Jeżeli chcesz uniknąć brzydkich zapachów, na pewno musisz regularnie czyścić szambo. Regularnie należy je opróżniać. Wyobraź sobie, że szambo do 8 m3 zgodnie z przepisami należy opróżniać nie rzadziej niż raz na 4 miesiące, natomiast te powyżej 8 m3 muszą być opróżniane nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Jeżeli nie przestrzega się tych przepisów, to można otrzymać karę finansową. Nawet przy regularnym opróżnianiu zbiornika na jego dnie może pojawić się warstwa osadu, która spowoduje nieprzyjemny zapach, ale też zmniejszy efektywność szamba.

Aby uniknąć tego problemu, należy zastosować tabletki do szamba, które neutralizują nieprzyjemne zapachy wydobywające się ze zbiornika, a do tego rozpuszczają osady tworzące się na dnie. Rozpuszczają nawet muł czy inne nieczystości, które mogą spowodować cofanie się ścieków. Wdychanie gazów w czasie fermentacji ścieków jest szkodliwe, a nawet niebezpieczne. Zalegającego na dnie szlamu w żadnym wypadku nie należy czyścić samodzielnie. Najczęściej odór spowodowany jest amoniakiem i siarkowodorem. Amoniak ma ostrzejszą woń, podrażnia skórę, natomiast siarkowodór jest szczególnie niebezpieczny. Ma zapach zgniłych jaj, wyczuwa się go nawet w niskich stężeniach. Przy stężeniu przekraczającym 1g/m3 nawet jeden wdech może spowodować omdlenie czy śmierć.

Jak często wrzucać tabletki do szamba?

Tabletki do szamba należy używać regularnie. Wystarczy tylko raz na tydzień bądź raz na dwa tygodnie wrzucić jedną tabletkę bezpośrednio przez właz zbiornika. Można też zastosować ba

rdziej efektywne rozwiązanie, a mianowicie jedną tabletkę wrzucić do muszli klozetowej. Dzięki temu dodatkowo kolektor zostanie udrożniony. Trzeba wiedzieć, że bakterie do szamba działają naprawdę szybko. Są one skoncentrowane. Dochodzi następnie do ich namnażania się w ściekach i rozpoczyna się samooczyszczanie.

Polecane tabletki do szamba z hurtowni Onninen

Biolatrin 400g do szamb i minioczyszczalni ściekówNa uwagę zasługują tabletki biologiczne 12 szt. do szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków Bioexpert. Zawierają żywe, a także bezpieczne dla ludzi i zwierząt bakterie saprofityczne, które są niechorobotwórcze. W składzie można też znaleźć enzymy i pożywki organiczne. Tabletki wspomagają pracę przydomowej oczyszczalni ścieków, gdyż oczyszczają drenaż, a także likwidują kożuch w szambie. Są silnie skoncentrowane, łatwe w stosowaniu. Wystarczy tylko wrzucić jedną tabletkę do toalety, a następnie spłukać. Warto jeszcze zwrócić uwagę na musującą formułę, która zapewnia równomierne rozprowadzenie mikroorganizmów.

Alternatywnie można zdecydować się także na preparat BIO7 ENTRETIEN EKSPLOATACJA 480G do osadników Graf. Jest to aktywator bakteryjny w saszetce. W jego składzie znajdują się naturalne szczepy bakterii, a także drożdże i enzymy, które nie tylko przyspieszają rozkład ścieków, ale też je neutralizują. Wystarczy tylko raz w miesiącu wsypać do WC i spłukać.

Podobnym produktem jest preparat utylizacyjny Biolatrin 400g do szamb i minioczyszczalni ścieków. Ten produkt upłynnia materię organiczną, obniża też parametry ścieków średnio o 55%, a do tego efektywnie usuwa odór.

Sprawdź tabletki do szamba w hurtowni Onninen

Rura kanalizacyjna