Klimatyzacja jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, które montowane jest nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, ale też domach i mieszkaniach. Jak zamontować klimatyzację? I czy klimatyzację można zamontować samodzielnie, czy trzeba skorzystać z usługi specjalistycznego montażu?
Sprawdź klimatyzatory w hurtowni Onninen
Czy prawnie można zainstalować klimatyzację samemu?
Prawo nie zabrania samodzielnego montażu klimatyzacji przez osoby prywatne, ale tylko w określonych sytuacjach. Przede wszystkim należy wiedzieć, że w ofercie dostępne są dwa rodzaje klimatyzatorów, zawierające tzw. F-gazy i bez nich. Pierwszy rodzaj może być montowany wyłącznie przez firmę lub osobę, która posiada odpowiednie uprawnienia. Tylko urządzenia bez F-gazów mogą zostać zainstalowane samodzielnie.
Nie tylko rodzaj urządzenia ma znaczenie, ale też konieczność ingerencji w strukturę domu. W zależności od sytuacji prawnej obiektu montaż klimatyzatora może wymagać uzyskania odpowiednich pozwoleń. W blokach mieszkalnych należy uzyskać zgodę zarządcy budynku lub wspólnoty mieszkaniowej. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jeżeli obiekt objęty jest nadzorem konserwatora, wówczas wymagana jest odpowiednia zgoda na ingerencję i montaż klimatyzacji.
Samodzielny montaż klimatyzacji bez uzyskania odpowiednich pozwoleń wiąże się z określonymi konsekwencjami. Administrator budynku lub konserwator zabytków może nałożyć karę administracyjną. Podobnie dzieje się przy samodzielnym montażu urządzeń wykorzystujących F-gazy. Dodatkowo taki montaż może doprowadzić do utraty gwarancji na urządzenie. Klimatyzacja jest dobrym rozwiązaniem, zapewniającym komfort cieplny, ale tylko wtedy, gdy jest zamontowana prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Czy warto oszczędzać na montażu klimatyzacji?
Klimatyzator domowy bez F-gazów może być montowany samodzielnie, jednak warto powierzyć zadanie certyfikowanemu instalatorowi. Osoby zajmujące się klimatyzacjami zawodowo mają doświadczenie w działaniu, co jest gwarancją, że cały system zostanie zainstalowany prawidłowo i bezpiecznie. Instalatorzy po zakończonym montażu sprawdzają szczelność instalacji, aby działał on wydajnie i efektywnie.
Ceny urządzeń mogą różnić się, w zależności od wariantu urządzenia. Podobnie wygląda kwestia kosztu montażu. Analizując korzyści montażu samodzielnego i przez fachowca należy pamiętać, że wielu producentów wymaga, aby sprzęt został zamontowany przez osoby posiadające odpowiedni certyfikat, potwierdzający uprawnienia. W przeciwnym wypadku, gdy dojdzie do awarii, producent może odmówić uwzględnienia gwarancji. Samodzielne ponoszenie kosztów naprawy może przekroczyć koszt instalacji przeprowadzonej przez fachowca.
Kolejną kwestią wartą rozważenia jest dobór materiałów. Oszczędność na materiale i montażu klimatyzacji może doprowadzić do problemów technicznych, utraty gwarancji, a nawet problemów prawnych. Dobór nieodpowiednich materiałów może nasilać hałas, powodować wibracje. Częstym problemem jest też spadek wydajności urządzenia oraz nieszczelność układu i wyciek F-gazów. Poza negatywnym wpływem na środowisko, wyciek gazów wiąże się z konsekwencjami prawnymi.
Oszczędność na montażu klimatyzacji i materiałach może w przyszłości generować dodatkowe koszty, związane z serwisowaniem oraz naprawą urządzeń. Samodzielny montaż klimatyzacji może skutkować poważną awarią i nieefektywną pracą. To z kolei bywa przyczyną nagłego wzrostu rachunków za energię elektryczną.
Samodzielny montaż, a wymagane narzędzia
Próba samodzielnego montażu klimatyzacji nie zawsze jest też prosta. Szczególnie jeśli jest to zestaw składający się z wewnętrznej i zewnętrznej jednostki. Wymaga wiedzy, posiadania odpowiednich narzędzi i czasu. Zamontowanie jednostki zewnętrznej na elewacji musi być wykonane solidnie i bezpiecznie dla osób znajdujących się w pobliżu.
Podłączenie instalacji klimatyzacji, montaż jednostki wewnętrznej i jej połączenie z jednostką zewnętrzną dla laika może być skomplikowane. Należy pamiętać, że błędy popełnione na etapie instalacji, mogą powodować problem z uruchomieniem i prawidłowym działaniem.
Montaż klimatyzatora wymaga posiadania odpowiednich narzędzi, w zależności od wariantu wybranego urządzenia. W sprzedaży dostępne są m.in. modele, takie jak klimatyzator podsufitowy oraz klimatyzatory ścienne.
Prace związane z montażem klimatyzacji wymagają zastosowania narzędzi i sprzętu, w tym m.in. wiertarki udarowej, wierteł koronowych, a także śrubokrętów, miarki, poziomicy, czy kluczy. Dodatkowo konieczne jest posiadanie specjalistycznych urządzeń, w tym pompę próżniową, manometry chłodnicze, testery szczelności i inne. Decydując się na model wykorzystujący F-gazy potrzebny będzie też czynnik chłodniczy. Trzeba jednak pamiętać, że aby napełnić nim instalację, trzeba mieć odpowiednie uprawnienia.