Czym charakteryzują się wyłączniki różnicowoprądowe?

Dodano: piątek, 29.09.2023


Wyłączniki różnicowoprądowe to ważny element instalacji elektrycznych. Chroniąc instalację i jej użytkowników przed porażeniem prądem, zwarciem, zaprószeniem pożaru i innymi zagrożeniami, zapewniają bezpieczeństwo użytkowania eksploatacji. Co trzeba o nich wiedzieć? W nowym artykule piszemy na temat ich zastosowań i rodzajów.

Bezpieczniki, gniazdko i wyłącznik różnicoprądowy na szynie na niebieskim tle

Sprawdź wyłączniki różnicowoprądowe w hurtowni Onninen

Jakie są rodzaje wyłączników różnicowoprądowych?

Wyłączniki różnicowoprądowe to następcy wkładek bezpiecznikowych i cechują się większą od nich niezawodnością. Efektywność ochrony zapewnianej przez wyłączniki różnicowoprądowe zależna jest przede wszystkim od ich prawidłowego doboru pod kątem specyfiki instalacji i rodzaju zagrożeń, przed którymi te urządzenia zabezpieczające powinny chronić. Jednym z najważniejszych aspektów jest wybór właściwego typu wyłącznika. Urządzenia te występują w następujących wariantach

Wyłączniki różnicowoprądowe

Wyłącznik różnicowoprądowy LEGRAND P304 4P 40A 30MA TYP AC TX3Służą do ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym. Wykrywają różnicę między prądem wchodzącym a wychodzącym z obwodu. Na rynku dostępne są różne ich typy, różniące się między sobą czułością i zdolnością do wykrywania różnych rodzajów prądów.

Wyłączniki nadprądowe

Często spotykane wyłączniki nadprądowe (zwarciowe) są przeznaczone do wyłączenia obiegu przy prądach przekraczających wartość znamionową. Klasyfikowane są na podstawie typów lub krzywych wyzwalania.

Wyłączniki selektywne

Są to urządzenia zabezpieczające montowane w obwodach przed wyłącznikami nadprądowymi. W przypadku pojawienia się przepływu prądów o niepożądanych parametrach, ich funkcją jest uruchomienie właściwego wyłącznika – położonego najbliżej miejsca wystąpienia problemu. Zastosowanie tego typu urządzenia zabezpieczającego najczęściej można zauważyć w aplikacjach przemysłowych.

Wyłączniki z uziemieniem

Wykorzystują uziemienie do kontrolowania prądu elektrycznego i zapobiegania porażeniom prądem. Wykrywają napięcie błądzące na obudowie urządzenia i przerywają obwód w przypadku przekroczenia poziomu bezpieczeństwa.

Kiedy wymagany jest wyłącznik RCD?

Wyłączniki różnicowoprądowe są znane również jako wyłączniki RCD (Residual Current Device). Ich zadaniem jest wykrywanie wszelkich różnic między prądem wchodzącym a wychodzącym z obwodu elektrycznego, co pozwala na natychmiastowe odłączenie zasilania w przypadku pojawienia się niewłaściwego przepływu prądu. Ich działanie opiera się na podaniu nieprawidłowego prądu na cewkę wyzwalacza. Zastosowanie wyłączników RCD jest szczególnie istotne w kontekście ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym. Mogą natychmiast przerwać obwód po tym, jak przekroczona zostanie obciążalność prądowa długotrwała przewodu. To minimalizuje ryzyko poważnych obrażeń lub nawet śmierci w wyniku takiej ekspozycji.

Istnieje kilka różnych rodzajów wyłączników RCD różniących się czułością i zdolnością do wykrywania różnych rodzajów prądów.

  • typ A – są bardzo wrażliwe i wyzwalają się natychmiast przy prądzie przekraczającym 2-3-krotnie prąd znamionowy. Są stosowane w bardzo wrażliwych instalacjach elektrycznych do zabezpieczania wrażliwych na fluktuacje natężenia energii elektrycznej urządzeń elektronicznych;
  • typ AC – wykrywają prąd różnicowy naprzemienny;
  • typ B – cechują się dużą wszechstronnością i są dostępne w wariantach jedno- i trójfazowych. Prąd wyzwalania zwarciowego może być przemienny, zmienny i stały. Wyłączniki o charakterystyce B są używane w układach, w których zachodzi ryzyko wystąpienia różnych rodzajów prądów, np. w obwodach z zasilaniem urządzeń elektronicznych.
  • typ C oraz D – przeznaczone są zabezpieczania urządzeń o dużej mocy. Do tej grupy zaliczamy modele dużych prądach rozruchowych, stanowiących nawet 20-krotność prądu znamionowego.

Sprawdź wyłączniki różnicowoprądowe w hurtowni Onninen

Jak dobrać wyłącznik nadprądowy do domu?

Wyłącznik różnicowoprądowy EATON typ AC 4-biegunowy FRCmM-40/4/003Zasady doboru wyłącznika prądowego reguluje norma PN-HD 60364-4-43:2012. Parametry urządzenia powinny być dostosowane do prądów obliczeniowych odbiorników (Ib) oraz obciążalności prądowej długotrwałej przewodów (Iz). Stosowane wyłączniki nadprądowe powinny być tak dobrane, aby działały nie tylko przy typowych prądach znamionowych (In), ale także w sytuacjach, gdy przepływa przez nie prąd o natężeniu większym niż długotrwała obciążalność przewodów.

Przy doborze wyłącznika należy uwzględnić współczynnik krotności prądu (k), który jest wielokrotnością prądu znamionowego (In). Dla różnych rodzajów wyłączników, takich jak bezpieczniki topikowe czy wyłączniki nadprądowe o charakterystykach B, C i D, przyjmuje się różne wartości k. Dla wyłączników nadprądowych charakterystyki B, C oraz D, k wynosi zazwyczaj 1,45. Wartości te pozwalają na zapewnienie działania wyłącznika także w sytuacjach, gdy przewidywane prądy przekraczają normy znamionowe.

Jak podłączyć wyłącznik RCBO?

Montaż wyłącznika prądowego to czynność wymagająca zachowania szczególnej ostrożności i ścisłego przestrzegania zasad. Cały proces powinien być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem. Przed rozpoczęciem pracy należy oczywiście odłączyć zasilanie główne w obwodzie, w którym będzie on instalowany. Kolejny krok to przygotowanie przewody, które zostaną podłączone do wyłącznika i odsłonięcie izolacji na odpowiedniej długości na końcach przewodów.

Przewody powinny być prawidłowo podłączone do zacisków wyłącznika. Ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności podczas podłączania przewodu fazowego, neutralnego i uziemiającego. Po podłączeniu przewodów należy upewnić się, że zaciski wyłącznika są prawidłowo zabezpieczone i dokładnie dokręcone. To zapobiega powstawaniu luzów połączenia i wynikającym z nich problemom.

Po dokładnym zamontowaniu wyłącznika nadprądowego i upewnieniu, czy wszystkie połączenia są bezpieczne, można przywrócić zasilanie główne w obwodzie. Należy to zrobić ostrożnie i pod nadzorem specjalisty. Warto także przeprowadzić test działania wyłącznika w kontrolowanych warunkach.

Wyłączniki różnicowoprądowe w hurtowni Onninen

W Onninen oferujemy szeroki wybór wyłączników różnicowoprądowych. W naszej hurtowni elektrycznej Onninen znajdziecie modele, które sprawdzą się nawet w najbardziej wymagających instalacjach i pozwolą wam zrealizować skomplikowane projekty. Są to między innymi:

Blok różnicowoprądowy SCHNEIDER ELECTRIC VigiC120-4-30-AC

Wyłącznik różnicowoprądowy Schneider Electric VigiC120-4-300-A 4-biegunowy 300mA typ APrąd znamionowy wynoszący 125 A oraz napięcie znamionowe od 400 do 415 V zapewniają wszechstronne zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego SCHNEIDER ELECTRIC VigiC 120-4-30-AC. Nastawa znamionowego prądu różnicowego mieści się w zakresie 0.03 do 0.03 A, dzięki czemu model może być zamontowany w różnych instalacjach.

Wyłącznik różnicowoprądowy EATON FRCdM

Napięcie znamionowe tego wyłącznika wynosi 415 V, a prąd zadziałania urządzenia zabezpieczającego to 40 A. Niewielka głębokość (70,5 milimetrów) umożliwia montaż wyłącznika różnicowoprądowego EATON typ AC 4-biegunowego FRCmM-40/4/003 także w niewielkiej rozdzielnicy.

Wyłącznik różnicowoprądowy LEGRAND P304 4P

Wyłącznik różnicowoprądowy LEGRAND P304 4P dostępny jest w wariantach o prądach znamionowych od 16 do 63 A i prądach różnicowych od 10 do 500 mA. Jest wyposażony w specjalny dolny zaczep oraz przesłony zacisków ułatwiające montaż oraz kompatybilny z urządzeniami pomocniczymi (styki pomocnicze i sygnalizacyjne, wyzwalacze podnapięciowe i wzrostowe, napędy zdalne i itp).

Dobór odpowiedniego wyłącznika różnicowoprądowego do domowej instalacji elektrycznej ma duże znaczenie dla zapewnienia jej bezpieczeństwa i efektywnego działania. W razie jakichkolwiek wątpliwości możecie skorzystać z pomocy naszego zespołu.

Sprawdź wyłączniki różnicowoprądowe w hurtowni Onninen

Wyłącznik RCD