Czym charakteryzuje się dobra polerka rotacyjna?

Dodano: czwartek, 7.09.2023


Żeby samochód prezentował się atrakcyjnie, potrzeba nie tylko regularnie go myć, ale i polerować. Ta czynność sprawia, że każdy pojazd, nawet mający swoje najlepsza lata za sobą, zyskuje na jakości. Najlepsza do tego celu jest polerka rotacycyjna - perfekcyjne narzędzie używane przez profesjonalistów, ale i pasjonatów dbających z całą mocą o wygląd swojego auta. Zastanówmy się, czym charakteryzuje się dobra polerka rotacyjna. O czym należy pamiętać?

Elektryczna polerka rotacyjna na drewnianym stole

Sprawdź polerki rotacyjne w hurtowni Onninen

Czym różni się polerka rotacyjna od polerki orbitalnej?

Nim jednak przejdziemy do omawiania tego tematu, warto pochylić się nad ważnym zagadnieniem, dotyczących różnic między polerką rotacyjną a polerką orbitalną. To istotne, ponieważ wiele osób, zwłaszcza niezaznajomionych z tematem myli te dwa pojęcia, decydując się na sprzęt, który niekoniecznie spełnia pokładane w nim nadzieje. 

Powinniśmy więc wiedzieć, że polerka rotacyjna charakteryzuje się obracającym się padem, który wykonuje jednoczesne obroty i oscylacje, czyli drgania. I robi to bardzo intensywnie, dzięki czemu działa efektywnie, nadając się do usuwania głębszych zadrapań oraz trwałych plam. To też sprawia, że wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi, gdyż ze względu na swoją siłę i intensywność prac może doprowadzić do przegrzania lakieru. To między innymi z tego powodu używają ją często profesjonaliści, lecz z drugiej strony - dostępne są też modele dla hobbystów, którzy samodzielnie chcą zatroszczyć się o lakierowanie własnego samochodu.

Polerka orbitalna przypomina wyglądem opisywaną powyżej polerkę rotacyjną, lecz to sprzęt mający trochę inną specyfikę, co głównie widać, bo oscylacyjnym ruchu, delikatniejszym dla lakieru. To doskonały sprzęt, żeby usunąć drobne zadrapania, oksydacje, ale i stworzyć efekt lustra. To sprawia, że to urządzenie łatwiejsze w obsłudze dla początkujących, gdyż nie ma dużego ryzyka, że podczas polerowania uszkodzimy lakier. 

Przy jakich obrotach powinno się polerować lakier?

Jak jednak wspomnieliśmy w na początku - polerka rotacyjna też jest dobra dla amatorów, ale muszą oni wiedzieć, jak jej używać. Jednym z ważniejszych parametrów są obroty, jakie należy dopasować do danego zadania. Pochylimy się właśnie teraz nad tym zagadnieniem. Dostosowanie obrotów do konkretnej sytuacji to niezwykle istotna czynność, żeby prawidłowo wykonać lakierowanie, nie uszkadzając przy tym karoserii. 

  • Niskie obroty (w okolicach 1000-1500 RPM) są zalecane w niektórych sytuacjach - jak zamierzamy nałożyć wosk, usunąć drobne zadrapania czy przywrócić połysk lakieru. Dzięki tak niskim obrotom można zrobić to jednocześnie dokładnie i bezpiecznie. 
  • Średnie obroty (od 1500 do 3000 RPM) są idealne, jak zamierzamy usunąć większe defekty typu głębsze zadrapania. Można powiedzieć, że tego rodzaju obroty są stosowane podczas większości prac polerskich. 
  • Są też wysokie obroty (powyżej 3000 RPM), ale rzadko używane, najczęściej przez profesjonalistów, bo wymagają dużego doświadczenia. Używane do bardzo zniszczonego lakieru. 

Jaki skok powinna mieć polerka rotacyjna?

Kolejnym kluczowym parametrem w przypadku polerek rotacyjnych jest skok, czyli odległość, na jaką przesuwa się pad podczas jednego obrotu. Wybór uzależniony jest od prac do wykonania i rodzaju lakieru. 

Mały skok, na przykład 8 mm, używa się do delikatnych prac - polerowanie woskiem czy usuwanie niewielkich defektów. Średni skok (około 15 mm) wybierany jest do większości zastosowań, a duży (około 21 mm) jest w sam raz, jak musimy zlikwidować głębsze zadrapania. 

Jak widać, podobnie jak w przypadku obrotów, także i optymalnym wyborem jest średni skok. Niemniej, wszystko oczywiście zależy od tego, jakie prac zamierzamy wykonywać. 

Polerki rotacyjne w hurtowni Onninen

Nie ma wątpliwości, że polerki rotacyjne to bardzo przydatne urządzenia, dlatego warto pomyśleć o zakupie jednej z nich. W hurtowni instalacyjnej Onninen są dostępne różne modele, jak polerka rodacyjna DeWalt 18V XR 180mm. Zastosowany tu bezszczotkowy motor 18V zapewnia lepsze osiągi, pozwalają na wykonywanie nawet najbardziej wymagających zadań. Podobnie wiele dobrego powiemy o polerce rotacyjno-mimośrodowej De Walt 18V XR 125mm z trybem sterowania prędkością pracy, co pozwala użytkownikowi na komfortową, bardzo prostą zmianę prędkości w zależności od wykonywanej pracy. 

Sprawdź polerki rotacyjne w hurtowni Onninen

Polerka rotacyjna