Optymalizacja kosztów grzewczych z czujnikiem temperatury zewnętrznej

Dodano: piątek, 25.08.2023


Monitorowanie temperatury na zewnątrz jest bardzo istotne. Może dawać informację zwrotną i pomóc w ergonomicznym ustawieniu parametrów instalacji ogrzewania. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat czujnika temperatury zewnętrznej. Przedstawimy też modele dostępne w hurtowni Onninen, na które warto się zdecydować.

Czujnik temperatury zewnętrznej na ścianie budynku

Sprawdź czujniki temperatury zewnętrznej w hurtowni Onninen

Na jakiej zasadzie działa czujnik temperatury zewnętrznej? 

Czujnik temperatury zewnętrznej Vaillant z odbiornikiem sygnału daty i czasuCzujnik temperatury zewnętrznej ułatwia dostosowanie do swoich potrzeb np. wody grzewczej, ale też ogrzewania. Dzięki temu można zaoszczędzić, a przy tym zwiększyć wydajność instalacji. Ułatwia to zoptymalizowanie systemu grzewczego zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Takie urządzenie posiada specjalny regulator, który na podstawie krzywej grzania oblicza optymalną temperaturę. Jego działanie jest bardzo proste. Otóż został wyposażony w termometr zewnętrzny, za pomocą którego wykonuje się pomiar zewnętrznych warunków cieplnych.

Temperatura jest mierzona w sposób ciągły i podawana w stopniach Celsjusza w czasie rzeczywistym. Taki czujnik pozwala zoptymalizować pracę systemu grzewczego. W ten sposób nie dochodzi do strat ciepła. Wykorzystując czujnik temperatury, można dostosować szybko i łatwo temperaturę wody grzewczej, która zmienia się wraz z warunkami jakie panują na zewnątrz. Zatem dzięki wbudowanym regulatorom temperatura wody grzewczej jest obliczona na podstawie krzywej grzania, ale z bardzo dużą dokładnością.          

Czym kierować się przy doborze czujnika temperatury zewnętrznej? 

Czujnik temperatury zewnętrznej GeberitCzujnik temperatury zewnętrznej dzielą się na dwie grupy. Na model bezprzewodowy, jak i przewodowy. Oczywiście należy zwrócić uwagę na jego wielkość, a także parametry techniczne. Maksymalna temperatura pracy czujnika musi być wyższa od maksymalnej temperatury pomiaru i to nawet o 20%. Jest to tzw. margines bezpieczeństwa. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, czy urządzenie posiada funkcje dodatkowe. Należą do nich np. czujnik ruchu, czujnik otwarcia czy zamknięcia, ale też czujnik zalania wodą. Poprawne napięcie zasilania powinno oscylować na poziomie 5 bądź 12 V.

Przy wyborze czujnika należy zwrócić uwagę na własne potrzeby i oczekiwania. Bardzo dobrze sprawdzi się model z wyświetlaczem, który wykonuje pomiary w czasie rzeczywistym i są one od razu widoczne na ekranie. Decydując się na czujnik temperatury zewnętrznej nie trzeba obawiać się strat ciepła, przy czym należy zwrócić uwagę na miejsce montażu. Najlepszym wyborem jest północna ściana danego budynku na wysokości około dwóch metrów i to w najmniej nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu praca czujnika temperatury zewnętrznej będzie optymalna, a wyniki bardziej wiarygodne.        

Czujniki do temperatury zewnętrznej w hurtowni Onninen 

W ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen znajdziesz duży wybór czujników temperatury zewnętrznej. Dobrym wyborem może być czujnik temperatury zewnętrznej Vaillant z odbiornikiem sygnału daty i czasu. Ten model zapewnia efektywną pracę, a przy tym gwarantuje bardzo dokładne pomiary. Jest bardzo lekki, a więc można go zamontować nawet na ścianach drewnianych. Jego obliczenia dotyczące krzywej grzania są naprawdę bardzo dokładne, co zapobiega ewentualnym stratom ciepła.

Czujnik temperatury zewnętrznej Danfoss ESMT Pt 1000 Na uwagę zasługuje także czujnik temperatury zewnętrznej Danfoss ESMT Pt 1000 . To kolejny świetny model o dobrych parametrach technicznych. Jest wykonany z mocnych niezawodnych materiałów i jest odporny na korodowanie, a także uszkodzenia mechaniczne. Zapewnia naprawdę szeroki zakres pomiarowy, gdzie dolna granica wynosi minus 50 stopni, natomiast górna 50 stopni Celsjusza. Urządzenie może pracować więc w różnych warunkach atmosferycznych, a przy tym zapewnia niezwykle skuteczne i precyzyjne pomiary. Zwróćcie jeszcze uwagę na wysoki stopień ochrony, który wynosi IP 54, a więc jest odporny zarówno na wilgoć, jak i pył. Urządzenie posiada funkcję samodiagnostyki, co pozwala na wykrycie ewentualnych usterek. Można go wykorzystać na użytek domowy, jak i w miejscach użytku publicznego.

Dobrym rozwiązaniem dla bardziej wymagających będzie czujnik temperatury zewnętrznej Geberit. To kolejne bardzo dokładne urządzenie do pomiaru temperatury. Dzięki niemu można uniknąć zarówno przegrzania, jak i niedogrzania pomieszczeń, co zapewnia optymalne warunki bytowe i oszczędność energii. Czujnik wyposażony jest w odpowietrznik, a jego montaż jest naprawdę prosty i można go wykonać samodzielnie za pomocą podstawowych narzędzi. Jest przeznaczony do systemów ogrzewania opartych o kotły gazowe, a także olejowe oraz pompę ciepła. W przypadku bardzo niskiej temperatury czujnik samoczynnie się wyłącza, co zapobiega uszkodzeniu.

Sprawdź czujniki temperatury zewnętrznej w hurtowni Onninen